Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kawałek rabatki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kawałek rabatki

Daneczka30 16:22, 18 sty 2018

Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 8
Witam serdecznie jestem początkująca w ogrodnictwie.
Nie znam się za bardzo na kwiatach, bylinach, a mam kawałek (dosłownie)ziemi
do zagospodarowania. Chciałabym jakieś niskie bylinki zasadzić, które by kwitły przez cały sezon tzn. maj-wrzesień. Podobają mi się serduszka king of hearts, zawilec japoński, ciemiernik, wiesiołek missouryjski. Po pierwsze nie wiem czy mogą rosnąć obok siebie, z nasion to pewnie nie mam co liczyć żeby coś wyrosło w tym roku, czy kupię gdzieś już zakwitnięte byliny. Czy jest tu jakaś dobra dusza która mogła by mi doradzić?
Gardenarium 16:29, 18 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja chętnie doradzę, tylko ten watek przeniosę do działu projektowanie, dobrze?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Daneczka30 16:35, 18 sty 2018

Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 8
Ok, dziękuję
Gardenarium 16:37, 18 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Spróbuj wyrysować plan tej rabatki, długość szerokość, jak jest usytuowana do innych, większych roślin oraz jaką ma wystawę słoneczną. Co innego sadzi się w słońcu a co innego w cieniu, więc aby cokolwiek pomóc włóż troszkę wysiłku w zobrazowanie, tego co zamierzasz.

Same niskie bylinki? Nie, niedobrze, byliny powinny być różnej wysokości. Albo stopniujesz rabatę wysokie z tyłu a średnie pośrodku, niskie z przodu, albo całkiem inaczej, wysokie nieraz mogą się pojawić nawet na poczatku.

Najpierw wystawa słoneczna podaj ją i plan miejsca, a potem wybór kolorystyki. Do tego pory kwitnienia i wtedy układasz co z czym.

Kupisz byliny w doniczkach, posadzisz i będą kwitły w tym samym roku.

Poczytaj te artykuły

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/376-dobor-odpowiednich-roslin-do-ogrodu

jeśli chcesz ogród skalny to tutaj poczytaj https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/416-rosliny-do-ogrodow-skalnych

a tutaj masz gotowe rozwiązania

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/401-jak-zalozyc-angielska-rabate

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:42, 18 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli masz małe doświadczenie polecam przeczytać te porady

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/366-jak-kupic-zdrowe-rosliny

oraz nie kupować nic, zanim nie zrobisz planu, bo wydasz kasę na darmo, a potem będziesz latać z roślinami z kąta w kąt.

Poza tym kupuj po kilka-kilkanaście szt jednego gatunku/odmiany i twórz plamy, gdzieniegdzie coś konkretnego, jedna szt coś wyższego, małe drzewko, trzy krzewy jednakowe, coś szczepionego na pniu. Zobacz mój dekalog, wiele osób uratował od porażki


Dekalog ogrodniczy Danusi


1. Konsekwencja w kolorystyce (czyli jeśli będzie róż-niebieski-srebrny-fiolet to tego się trzymaj, nie sadź czerwonego)

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała/stał w miejscu

6. Jak coś zmieniasz, nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj (to co szybko ginie albo brzydnie - omijaj nie kupuj albo wyrzucaj jeśli masz)

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt. Ogrodnictwo nie jest zawodem dla leniwych, samo się nie zrobi.

Rób notatki ładnych kompozycji i patrz czy pasuje kolorem.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Daneczka30 16:46, 18 sty 2018

Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 8
Może dla zobrazowania podepnę zdjęcie miejsca, które chce na początek zagospodarować. Dodam, że jest to miejsce które jest z rana zacienione a od południa w pełnym słońcu.
Daneczka30 16:47, 18 sty 2018

Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 8
Gardenarium 16:49, 18 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten trójkącik?

Wyrzuć te palisady, od razu będzie ładniej. One szpecą, tak samo kamiuszczki, chyba że ma być rabata skalna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Daneczka30 16:51, 18 sty 2018

Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 8
Wiem, że to takie byle co, ale chciałabym z tego zrobić coś, żeby zdobiło to miejsce. Kompletnie nie wiem co robić. Podobają mi się byliny w kolorach biel, fiolet i niebieski.
Daneczka30 16:54, 18 sty 2018

Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 8
Nie, raczej nie rabata skalna. ogródek mamy od tamtago roku, nic nie robiłam bo byłam w ciąży i odłożyłam wszelkie prace na ten rok
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies