Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Założenie ogrodu na byłym polu uprawnym- POMOCY!

Pokaż wątki Pokaż posty

Założenie ogrodu na byłym polu uprawnym- POMOCY!

agijem 11:09, 09 sie 2018

Dołączył: 09 sie 2018
Posty: 1
Dzień dobry wszystkim,

Na wstępię jestem pod wrażeniem wiedzy i pasji z jaką piszecie o swoich ogrodach dlatego jesteście moją deską ratunku by dowiedzieć się jak właściwie postąpić w mojej sytuacji.

Posiadamy działkę, na której od przyszłego roku ruszy budowa domu. Równocześnie chciała bym popracować w ogrodzie bo wydaje mi się, że pracy będzie MASA!

Obecnie działka była traktowana jako rolna- na dniach była ścinana pszenica/ żyto. Od gruntu wystają twarde pozostałości po łodygach. Co teraz zrobić by na wiosnę pozbyć się ewentualnych korzeni, chwastów i przygotować grunt pod założenie trawnika?


Pozdrawiam i z góry dziękuję za porady

Agi


sylwia_slomc... 11:17, 09 sie 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
W tym przypadku zapraszam do siebie na wątek do poczytania naszych początków( poczytania, bo fotki z tamtego okresu kiepskie)Nasz ogród powstaje od 4 lat właśnie na polu ornym
Jak nigdy nie radzę wracać tyyyyyle stron wstecz tak teraz wydaje mi się, że potrzebujesz właśnie tego. Na fotkach w skrócie zmiany widać w wizytówce
I witaj
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gardenarium 15:20, 09 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zapraszam do swojego wątku kolejnego
Ogród zakładany na 8 letnim ugorze i akurat aktualne fotki są

Rżysko należy zaorać, a na tym wysiać żyto ozime. Na wiosnę przyorać i zbronować.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/8495-ogrodowisko-moja-anglia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
antracyt 13:50, 15 maj 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11523
A ja mam pytanie dotyczące uprawy warzyw i owoców na takiej rolnej ziemi.
W moim przypadku, na ziemi na której planuję w przyszłym roku posadzić drzewa owocowe i założyć ogród warzywny w tym momencie rośnie pszenżyto (chyba?). W jaki sposób najlepiej przygotować ziemię pod przyszłe uprawy. Czy w tym wypadku wystarczy przeoranie przyszłego rżyska, wysianie ozimego żyta, przeoranie na wiosnę + zbronowanie? Od jesieni mam u siebie przyczepę krowiego obornika, chciałam jej użyć - dodać przy bronowaniu?
Pozdrawiam
Zuzanna
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gardenarium 22:57, 17 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Polecam te artykuły


https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
antracyt 09:24, 20 maj 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11523
Bardzo dziękuję za podane linki, większość z nich przestudiowałam już wcześniej przy zakładaniu ogródka przy domu Przy zakładaniu przyszłego sadu + ogródka warzywnego na byłym polu uprawnym, obawiam się głównie mocnego wyjałowienia ziemi i stąd moje pytanie, czy takie jej przygotowanie jak opisałam wyżej wystarczy do jej biologicznej odbudowy. Dodatkowo zastanawiam się nad wpływem stosowanych do tej pory na tej ziemi wszelkiego rodzaju oprysków. Dlatego cieszę się, że znalazłam na forum wątek o fitoremediacji.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gardenarium 19:39, 23 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Użyj obornika i innej materii organicznej.
Raz żyto to za mało, ja uzdrawiałam glebę 3 lata, dwa razy w roku nawozy zielone plus raz na 3 lata obornik, dużo obornika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
antracyt 13:46, 28 maj 2019


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11523
W takim razie przećwiczę swoją cierpliwość. Tą jesień i przyszły rok poświęcę na uzdrawianie gleby i planowanie co i gdzie rozmieścić (wstępny pomysł na to co chciałabym w tym ogrodzie zmieścić już jest, tylko nad rozplanowaniem muszę popracować). A w międzyczasie może uda mi się założyć wątek w projektowaniu ogrodów.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gardenarium 07:17, 31 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli masz cokolwiek, korę Toszka poleca przekopywać, a przekompostowana kora na pewno jest wszędzie dostępna, więc tu gdzie mają być rabaty - poświęć najwięcej uwagi. Użyźniaj glebę wszystkim co masz, liśćmi, skoszoną trawą itp.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies