Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Funkie - Hosta

Pokaż wątki Pokaż posty

Funkie - Hosta

Gardenarium 22:30, 27 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nasiona zbieramy w październiku, powinny być czarne. Mogą tutaj powstać całkiem nowe odmiany.
Jednak na wysiewy jest już za późno. Trzeba przetrzymać nasiona albo w foliowej torebce w chłodzie do wiosny, albo w zamrażarce.

Nasiona host nie wymagają światła do kiełkowania, dlatego można umieścić je nawet w domu, aby miały ciepło (koło 20 stopni). Gdy widać kiełki, dajemy do światła. Zamgławiamy, aby była stała wilgotność podłoża.

Do wysiewu dobre są płaskie skrzynki, abo hosta nie "szła" w korzenie a w liście.

Profesjonalni hodowcy host z nasion doświetlają kiełki wychodzące z gleby non stop, bo podobno hosty nie potrzebują nocnego okresu spoczynku. Stosują też następującą sztuczkę:

Doświetlają przy pomocy odbicia światła, bowiem umieszczają po bokach host lustrzane folie.

Do gruntu możemy wysadzić gdy hosta utworzy pierwszą parę liści właściwych i gdy temp. wyniesie powyżej 10 stopni na plusie. Przed wysadzeniem rośliny hartujemy w cieniu, na noc zabieramy.

Nawozimy po trzecim liściu dopiero.

Wysiewy wprost do gruntu są możliwe, gdy temp. przekroczy plus 10 stopni. Problemem są wschodzące nasiona chwastów, dlatego polecam wysiewy do skrzyneczek i pikowanie do doniczek, aż roślina się rozrośnie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
recento 22:45, 27 wrz 2013


Dołączył: 19 lip 2011
Posty: 152
jęsli nie mamy jakis ciagotek do plewienia , to mozemy zostawic to naturze u mnie rosnie wiele host ,które po prostu same sie wysiały, wbrew pozorom hosty sa bardzo wytrzymałymi roslinami...
I czesto na wiosne, zwłaszcza w takich "dzikich ogrodach" mozemy znalezc wiele niespodzianek... jak hosty ,orliki , ciemierniki.,czy naparstnice .. jeden warunek trzeba potrafić rozróznic młode sadzonki tych roslin od chwastów...
Zasady podane przez "szefową" pozostaja tylko dla bardzo zdeterminowanych ogrodników i w dodatku na emeryturze...
____________________
Gardenarium 23:27, 27 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja osobiście nie wysiewam host, wolę kupić już wielkie, ale skoro nasiona są i ktoś chce - niech próbuje, może być wiele niespodzianek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
recento 23:42, 27 wrz 2013


Dołączył: 19 lip 2011
Posty: 152
oczywi scie trzeba mięc czas miejsce i duzo cierpliwosci... a czasami rezultaty sa nieoczekiwane, w tym roku dostalem piękna siewkę od hodowcy ,który głownie zajmuje sie krzyzowkami irysów i lilii , ale zapowiada sie interesujaco... dzisiaj nowe odmiany host ,a zwłaszcza tetraploidy powstaja w wyniku traktowania roslin mateczych substacjami chemicznymi / min. kolchicyna/ w celu wywołania mutacji i pionierem na tym polu jest holenderski hodowca Marco Fransen/ zainteresowanych odsylam do zeszlorocznego jesiennego Journal of Hostas wydawanego przez AHS- American Hostas Society/
A tetraploidy to już najwyzsza moim zdaniem "półka" odmian host..
____________________
Katkak 08:12, 28 wrz 2013


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Gardenarium napisał(a)
Nasiona zbieramy w październiku, powinny być czarne. Mogą tutaj powstać całkiem nowe odmiany.
Jednak na wysiewy jest już za późno. Trzeba przetrzymać nasiona albo w foliowej torebce w chłodzie do wiosny, albo w zamrażarce.

Nasiona host nie wymagają światła do kiełkowania, dlatego można umieścić je nawet w domu, aby miały ciepło (koło 20 stopni). Gdy widać kiełki, dajemy do światła. Zamgławiamy, aby była stała wilgotność podłoża.

Do wysiewu dobre są płaskie skrzynki, abo hosta nie "szła" w korzenie a w liście.

Profesjonalni hodowcy host z nasion doświetlają kiełki wychodzące z gleby non stop, bo podobno hosty nie potrzebują nocnego okresu spoczynku. Stosują też następującą sztuczkę:

Doświetlają przy pomocy odbicia światła, bowiem umieszczają po bokach host lustrzane folie.

Do gruntu możemy wysadzić gdy hosta utworzy pierwszą parę liści właściwych i gdy temp. wyniesie powyżej 10 stopni na plusie. Przed wysadzeniem rośliny hartujemy w cieniu, na noc zabieramy.

Nawozimy po trzecim liściu dopiero.
Wysiewy wprost do gruntu są możliwe, gdy temp. przekroczy plus 10 stopni. Problemem są wschodzące nasiona chwastów, dlatego polecam wysiewy do skrzyneczek i pikowanie do doniczek, aż roślina się rozrośnie.


Danusiu dziękuję za tak obszerne wyjaśnienie. Spróbuję w takim razie, co mi szkodzi
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
EdytaB 12:14, 25 lis 2013


Dołączył: 26 sty 2012
Posty: 299
mam małe pytanko
Ponieważ wiosną (kwiecień) będe miała kładzioną kostkę na podwórku to muszę zlikwidować rabatę z m.in. hostami. Dwie to duże stare, egzamplarze a kilka małych.
Zastanawiam się czy teraz już wykopać i poprzesadzać do doniczek czy poczekać do wiosny (zakładając , że wszystkie się zaczą pokazywać) i wtedy wykopać.
Boję się , że jak naruszę je w czasie kiedy będą budziły się do życia to je zniszczę.
No i co z dużymi na dzielnie za wcześnie a nie wiem czy znajdę takie donice.
Innych docelowych miejsc puki co nie mam. Pomysły są ale z realizacją i tak trzeba czekać do końca realizacji podwórka i ogrodzenia.
Kondzio 12:29, 25 lis 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
EdytaB napisał(a)
mam małe pytanko
Ponieważ wiosną (kwiecień) będe miała kładzioną kostkę na podwórku to muszę zlikwidować rabatę z m.in. hostami. Dwie to duże stare, egzamplarze a kilka małych.
Zastanawiam się czy teraz już wykopać i poprzesadzać do doniczek czy poczekać do wiosny (zakładając , że wszystkie się zaczą pokazywać) i wtedy wykopać.
Boję się , że jak naruszę je w czasie kiedy będą budziły się do życia to je zniszczę.
No i co z dużymi na dzielnie za wcześnie a nie wiem czy znajdę takie donice.
Innych docelowych miejsc puki co nie mam. Pomysły są ale z realizacją i tak trzeba czekać do końca realizacji podwórka i ogrodzenia.
poczekac do wiosny juz ich nie ruszaj
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
monteverde 12:36, 25 lis 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Oczywiście, że do wiosny, wysadzą kiełki wtedy poprzesadzasz
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 13:12, 25 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tylko, że w kwietniu to raczej jeszcze nie będzie widać kiełków Zaznacz środek karpy patykiem, nie uszkodzisz przy wykopywaniu. Podzielisz same karpy, bez kiełków, posadzisz, a w maju spokojnie wypuszczą sobie liście.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EdytaB 13:14, 25 lis 2013


Dołączył: 26 sty 2012
Posty: 299
ok
Dzięki za odzew , czyli opatykuje hosty, serduszka i paprocie i tak kiepsko tam rosły a juz mam pomysła na rabatę z choiną kanadyjską i przesadzonymi Rh
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies