Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Pasożyty w korzeniach roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Pasożyty w korzeniach roślin

Gardenarium 08:05, 19 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
adnawka napisał(a)
Dzień dobry, nie wiem czy to dobre miejsce na moje pytanie, ale dotyczy to gleby więc spróbuję. Na jednej rabacie, pod klonami (ale takimi najpospolitszymi-- sadzonymi jako zieleń miejska)pojawiają się niesamowite ilości "korzonków" oplatających wszystko co tam rośnie. Oczywiście rośliny ledwo co dychają. Za nim założyłam rabatę całą ziemię przesiałam przez sito, aby nie zostawić żadnych korzonków. Za rok było już troszkę, a po 2-ch tragedia. Te korzonki oplatają roślinę od góry. Jak wykopuję ,to główne kłębowisko jest na górze. To nie jest perz bo nie ma nic zielonego latem.
Tak wyglądają te korzonki, ale tego jest masa.
Z tego nic nie wyrasta tylko oplątuje rośliny.
Pytałam innych "ogrodniczek" ale nikt z tym się nie spotkał.
Pozdrawiam
Adnawka
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 08:06, 19 lis 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Tam, gdzie rodzą się ogrody (gleba w ogrodzie)

Adnawka

Opisałaś sposób rozprzestrzeniania się kanianki, pasożyta roślin. Po takim kłębowisku trudno określić co to jest.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
adnawka 08:06, 19 lis 2018

Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 42

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Tam, gdzie rodzą się ogrody (gleba w ogrodzie)

Mazan napisał(a)
Adnawka

Opisałaś sposób rozprzestrzeniania się kanianki, pasożyta roślin. Po takim kłębowisku trudno określić co to jest.



Takie właśnie kłebowisko jest na tej rabacie. Jutro ma już nie padać deszcz więc pójdę wykopię i zrobię może kilka zdjęć.
Czy ewentualnie to coś będzie można usunąć, czy tylko razem ze wszystkimi roślinami?
Dziękuje i jutro przyślę więcej zdjęc.

Adnawka
adnawka 08:07, 19 lis 2018

Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 42

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Tam, gdzie rodzą się ogrody (gleba w ogrodzie)

Mazan, Borbetka,
Teraz dokladnie obejrzałam moje roślinki. Przepraszam za jakość zdjęć, ale może coś będzie można zobaczyć.
Chyba źle opisałam, że to coś oplata rośliny od góry. Roślinki nie są owinięte żadnym "pnączem"
To zdjęcie wykopanej chryzantemy. Łodyżki nie oplecione
To przymiotno ogrodowe, też nie oplątane.
To diabelstwo jest tuż pod powierzchnią ziemi i niżej - oplątuje korzonki.
Szkoda, że nie mam już hosty, która po roku nic nie urosła, natomiast część podziemna była ogromna i to właśnie tam gdzie sadząc roslinkę dosypałam ziemi kompostowej.

To jest zdjęcie rozplenicy

Teraz myślę, że to może być jakis agresywny pasożyt ale nie ten owijający się wokół lodyg.

Pozdrawiam
Adnawka

Mazan 08:07, 19 lis 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Tam, gdzie rodzą się ogrody (gleba w ogrodzie)

Adnawkka

Prawdopodobnie to parazytofit - pasożyt roślinny - z rodzaju zarazowate. Prace nad jego zwalczaniem trwają. Na razie stosuje się rośliny pułapkowe jako poplon i zanim pasożyt wyda nasiona niszczy się uprawę.
Jednak większe zainteresowanie budzą fitohormony /strigolaktony/, które sterują rozwojem tych chwastów, dlatego mimo ich szkodliwości prace idą w tym kierunku.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
adnawka 08:07, 19 lis 2018

Dołączył: 09 lut 2013
Posty: 42

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Tam, gdzie rodzą się ogrody (gleba w ogrodzie)

Mazan dziękuję bardzo za informację. Teraz znam wroga, ale nie wiem jak go pokonać, szczególnie, że ten pasożyt nie jest wybredny.Akceptuje każdą ziemię : kwaśna, zasadowa, glina, próchnica (tutaj zdecydowanie lepiej). Dziś wybrałam się z widełkami i koło prawie ududzonej tui wyrwałam wiaderko korzeni. Trzy niewielkie hortensje posadziłam w dużych doniczkach, może w ten sposób będę miała choć troszkę roślin. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i informację.

Adnawka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies