Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nowy ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowy ogród

krzysztofszy... 16:39, 25 lut 2019


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Witam wszystkich. Na forum jestem juz od jakiegoś czasu. Wiele się dowiedziałem przez ten czas. Jest to jedyne forum ogrodnicze na którym jestem zarejestrowany bo na każde pytanie albo znajdę odpowiedź albo udzielą mi jej użytkownicy.
Miałem nie zakładać swojego wątku ale sytuacja mnie zmusza. W ubiegłym roku była podłączana kanalizacja i rura musiała iść przez cały trawnik i trzeba było go całkowicie zniszczyć. Krzaczory, bo tak je trzeba nazwać również usunąłem.
Tak wyglądało kiedyś.



A tak podczas dewastacji






Całość musiałem ręcznie przekopać bo w ziemi pełno było zardzewiałych ajzoli. Tak pozbywali się niepotrzebnych rzeczy dziadkowie mojej żony.
Trochę pracy było, tym bardziej, że praktycznie wszystko robiłem sam. Po podłączeniu kanalizacji zacząłem prace i taki był efekt.





Po lewej stronie wstawiłem wierzby ( niestety nie znam nazwy) i pomiędzy nie żółte berberysy. Po prawej niestety brakuje mi pomysłów. Od dłuższego czasu szperam po forum i patrzę na Wasze ogrody i szczęka mi opada. Podziwiam pomysły ale u mnie w głowie pustka. Sam chyba nic bym nie wymyślił dlatego inspiruję się Waszymi pomysłami.

Tak wygląda rabata, której nie umiem zagospodarować .



Po lewej jest kula na pniu którą przeniosłem z innego miejsca, są również rozplenice japońskie, wierzby hakuro i cypysiki groszkowe sungold. Te rośliny muszą pozostać bo teście sprzeciwiają się ich likwidacji.

Bawię się na kompie i tworzę komputerową rabatę ale nie wiem czy to dobrze wygląda










krzysztofszy... 16:55, 25 lut 2019


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Rośliny jakie chciałbym użyć to

- bukszpany w formie kuli i stożka
- świerk biały Daisy white (większe jaśniejsze stożki)
- berberysy golden carpet
- berberysy Red pillar ( bordowe po lewej stronie przy płocie)
- berberysy Thunberga golden ring
- berberysy erecta ( zielone przy płocie w środkowej części)
- żurawki ( bardzo podoba mi się odmiana Hercules), widziałbym ciemne (bordowe) i jasne barwy.
- trawa czerwona Imperata red baron
- trzmielina ( żółta kula na środku łuku)
Ziemia jest piaszczysta, przepuszczalna. Miejsce to jest 3/4 dnia w słońcu. Rabatę chciałbym przykryć korą sosnową.
Wymiary długość 20m, szerokość 2 m, w łuku około 2,6m.

Proszę Was o porady i pomoc w urządzeniu tej rabaty.
Anda 17:36, 25 lut 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33250
Witaj
Niestety nie poradzę, bo to nie moje klimaty, ale kibicuję
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
krzysztofszy... 17:40, 25 lut 2019


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Nie jest za bardzo naćpane tego wszystkiego?
karlos 17:54, 25 lut 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Będę zaglądał troszkę dużo tego jak na taką małą rabatę i chyba troszkę zasłonisz mniejsze z tyłu, ale ja się nie znam ...
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
makadamia 08:47, 26 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
krzysztofszykowny napisał(a)
Nie jest za bardzo naćpane tego wszystkiego?


Jest

Ale zanim przejdę do rabaty, to pochwalę obłędny porządek. U mnie kuchnia nie jest tak czysta jak u Ciebie podwórko. I to po takich robotach!

A wracając do rabaty: zdecydowanie masz na niej za dużo gatunków.
2 metry głębokości to bardzo mało. Rabata potrzebuje "plecków", jak posadzisz berberysy, to już dużo miejsca zajmą, nawet przycinane w ścianę.

Cztery kule na pniu to już dużo jak na taką rabatę - więcej pionowych akcentów jej nie trzeba, więc stożki wykreślam.

Kolory: trudno jest zrobić zestawienie żółtego z czerwonym, żeby nie wyglądało krzykliwie i kiczowato. Tylko Danusi to wychodzi. Mnie z pewnością nie, więc zostawiam bordowy kolor, a z żółtego tylko te sungoldy, skoro nie możesz się ich pozbyć ale przenoszę je na sam skraj rabaty.

Na środku potrzebny jest jakiś akcent całoroczny: proponuję lilaka palibin: wiosną kwitnie, jesienią się przebarwia, a cały sezon ma ładne, drobne listki.

DO tego rozplenice, red baron i żurawka (zamiast herculesa, który ma jakieś marmurkowe liście, dałabym paris albo krwistą)
I w sumie otrzymałam taki efekt:
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
krzysztofszy... 12:30, 26 lut 2019


Dołączył: 26 paź 2016
Posty: 123
Dzięki wielkie za chęci w pomocy Asiu. No nie znam się na projektowaniu, na zgraniu roślin aby do siebie pasowały. Przeglądam dużo forum szukając czegoś, co mógłbym wykorzystać u siebie. Stożki i kule z bukszpanu bardzo mi się podobają. Inspirowałem się ogrodem https://www.ogrodowisko.pl/watek/1223-ogrod-maly-ale-pojemny?page=93 gdzie rabata też jest niewielka a wygląda to moim zdaniem rewelacyjnie. Wiele ogrodów na forum bardzo mi się podoba ale nawet patrząc na zdjęcia trudno mi cokolwiek u mnie zaprojektować. Z reguły kupuje się małe rośliny, które z czasem dorastają do wymiarów, które są prawidłowe dla rabaty. I to wg mnie powoduje, że gorzej się je projektuje, przynamniej takiemu laikowi jak ja .

A tak przy okazji w jakim programie rozrysowałaś tą rabatę?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies