Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogarnięcie starego ogrodu.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogarnięcie starego ogrodu.

tasiu 08:34, 12 kwi 2019

Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 25
Nie jest sucho, sucho jest od strony sąsiada, nawet za bardzo trawa nie chce tam rosnąć. Te trawy na żywopłot odpuszczam. Pisałaś że ligustra się już nie sądzi/nie spotyka, ale mi się w sumie podoba. Najlepszy byłby cis, ale nikt nie żyje 150 lat a cis długo rośnie.
Jak w związku z tym przygotować tą ziemię? Myślałem o wyznaczeniu terenu sznurkiem, przekopaniu całego pasu na szerokość 2 łopat (nie wiem na jaką głębokość), zebranie darni, uzupełnienie ziemią z naszego kompostownika. Czy to wystarczy, czy trzeba szerzej przekopać?

Co do tarasu- chyba lepiej odsunąć. A w wolnym miejscu coś posadzić.

Tę mączkę mogę sypnąć w przekopaną ziemię i przekopać jeszcze raz? Mam sporo chrustu z zeszłego sezonu, pozostałość po orzechu który został ścięty. Ale jest suchy- czy taki też można do ziemi dodać i on tam sobie przegnije?

Ok,teraz przeczytałem, że jak przegnije to zabiera azot z gleby. Więc chyba odpada. Co do cisów. Potrzebuje około 50mb żywopłotu. Sadzonka cisu o wysokości 60cm kosztuje na allegro 19zl. Liczę z 4szt na metr. Wychodzi prawie.. 4000zl za sadzonki. Sporo, wiec chyba zastanowię się nad tymi ligustrami.
____________________
Mateusz Stary ogród
tasiu 14:00, 12 kwi 2019

Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 25
Problem jest też taki, że na drodze przyszłego żywopłotu stoją drzewa. Jeżeli chciałbym pojechać żywopłotem po całości, no to musiałbym je wyciąć. Zrobię zdjęcia żeby było wiadomo o czym mowa.
____________________
Mateusz Stary ogród
makadamia 14:50, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Mateusz, cis ma to do siebie, że najpierw rozbudowuje bryłę korzeniową, a dopiero potem gałęzie. Dlatego wydaje się, że wolno rośnie. No ale ligustr z pewnością szybciej. No i koszt, wiadomo...

Przekopanie na głębokość dwóch łopat wystarczy. Szerokość... chyba też.

Jeżeli masz kompost i mączkę to już jest nieźle. Wiadomo, że nie ma jak obornik no ale... Mączkę najlepiej przekopać od razu, po co kopać dwa razy

Z tym chrustem to jest tak:

po pierwsze nie jestem pewna, czy gałęzie orzecha się nadają; wiem, że liście orzecha zawierają juglon, który jest szkodliwy dla większości roślin, ale nie wiem, czy gałęzie też.

po drugie: kompostowanie to nie to samo co gnicie. Gnicie zachodzi w warunkach beztlenowych, a kompostowanie to inaczej próchnienie. Tak jak ściółka w lesie: nie gnije tylko właśnie próchnieje.

Jeżeli masz dużo gałęzi z cięcia, to warto zainwestować w rozdrabniarkę i zamienić te gałęzie w zrębki. Te zrębki układasz w pryzmę, polewasz wodą z mocznikiem (też do dostania na a., przyspiesza kompostowanie) i po paru miesiącach możesz rozłożyć na rabatach jako ściółkę albo przekopać z ziemią jako dodatkowe źródło próchnicy.

Ten mocznik i leżakowanie na pryzmie jest właśnie po to, żeby - jak słusznie zauważyłeś - nie zabierać azotu z gleby.

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
tasiu 14:58, 12 kwi 2019

Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 25
Mam rozdrabniarkę, to całe drewno idzie do rozdrabniarki, schnie sezon i ląduje w piecu c.o. Zostało mi sporo zrębków i chyba skonstruuje pryzmę żeby sobie zrobić taki kompost.

Nadal nie wiem na jaką długość wykopać teren pod żywopłot. No bo jeśli się za to zabierać, to chyba po całej długości płotu. A na drodze stoją drzewa...
____________________
Mateusz Stary ogród
makadamia 15:00, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
No, to zamiast do pieca, mogą iść na rabatę

Co do tej kolizji z drzewami, to pokaż jakieś zdjęcia.
Może tych drzew nie warto oszczędzać...
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
tasiu 16:58, 12 kwi 2019

Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 25
Juglon rozkłada się po kilku tygodniach i jest tylko w liściach i korzeniach, ewentualnie korze. Czyli zrębki powinny być "czyste". Idę robić zdjęcia i zaraz wrzucam.

Tak to wygląda:




____________________
Mateusz Stary ogród
makadamia 18:49, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ile tam jest przerwy pomiędzy drzewem a ogrodzeniem? Wygląda, że żywopłot się zmieści, przynajmniej przy tym pierwszym.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
tasiu 19:09, 12 kwi 2019

Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 25
Na tym pierwszym na pewno ponad metr. Na drugim- max 50cm. Drugie chyba do wycięcia. No i nie wiem, czy posadzić ten żywopłot po całości, czy np. tylko do tego drzewa w tle.. Jak już robić, to chyba do końca, co?
____________________
Mateusz Stary ogród
abiko 20:30, 12 kwi 2019


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Kurcze huśtawka na gałęzi. Cudna rzecz Fajny ogród masz do wykorzystania. Marzenie kilku osób an forum
I dużo pracy.. ale jak widzę masz pomysły i chęci i dobrze. Chmiel ładny, ale się rozłazi niemiłosiernie
Będę zaglądała
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
makadamia 21:04, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
do końca
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies