Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogarnięcie starego ogrodu.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogarnięcie starego ogrodu.

tasiu 19:02, 09 kwi 2019

Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 25
Cześć. Nazywam się Mateusz. Postanowiłem się zarejestrować żeby uzyskać trochę pomocy i opinii, pomysłów dotyczących aranżacji ogrodu. W moim rodzinnym domu wyglądało to trochę inaczej, zawsze lubiłem grzebać w ziemi, ale tutaj po prostu nie wiem od czego zacząć.

Przeprowadziłem się tutaj dosyć niedawno. Ogród (a właściwie brak ogrodu) jest zaniedbany, nie ma żadnej strefy w której moglibyśmy siąść z żoną i napić się kawy czy herbaty, nie ma tarasu, a chciałbym go zrobić. Mam pomysł żeby wykorzystać stare cegły rozbiórkowe w formie kostki brukowej, mam tego trochę- zostało po remoncie. Mam w głowie sporo pomysłów i jeszcze większy chaos- dlatego zarejestrowałem się na forum bo widzę, że dużo tu przydatnych informacji.

Zdjęcie nr 1 przedstawia teren "za" domem, rośnie tam kilka starych (bardzo starych) jabłoni, które zdążyłem trochę przyciąć.

Nr 2 to "wybieg" dla kur, w tle trochę pozostałości z epoki które muszę uprzątnąć. Docelowo chciałbym usunąć ten płot i posiać tam trawnik.

Nr 3 to teren na którym jest tylko trawa i na razie chciałbym żeby tak zostało- jest tam najschludniej.

Nr 4 i 5- teren za domem z innej perspektywy.

Zdjęcie nr 6 to teren który planuje zaadoptować na nasz "taras" o wielkości ok. 3.5 x 3.5 metra. Ta dziura w ziemi to pozostałość po silosie (chyba na zboże), za ogrodzeniem swój teren mają kury, które długo z nami nie pozostaną, później będę chciał pozbyć się tego płotu, zasiać trawę tam gdzie jej teraz nie ma (lata hodowli kur robią swoje).

Ostatnie zdjęcie przedstawia miejsce z którego robione był pozostałe zdjęcia

Te gałęzie które leżą są właśnie uporządkowywane- pozostałość po cięciu prześwietlającym jabłonie i orzechy które chyba nigdy nie były podcinane. Mam na działce też jedną dużą chorą jabłoń- chyba do ścięcia.

Plan mam taki- uporządkować teren na zdjęciu nr 6, wyznaczyć teren pod taras z cegły, zrobić go + kilka podwyższonych rabat, a co dalej to zobaczymy. Jakieś pomysły? Wiem, że jest z tym sporo pracy- ale wszystko robię sam, a jak nie wiadomo za co się zabrać najpierw.. to wychodzi pracy jeszcze więcej. Z góry dzięki za odpowiedzi







____________________
Mateusz Stary ogród
Nowalijka 19:56, 09 kwi 2019


Dołączył: 22 lis 2016
Posty: 2725
Cześć Mateusz, dobrze zrobiłeś, że zapitałeś do nas. Tutaj dużo się nauczysz i znajdziesz duzo wsparcia. Ja ze,swojej strony powiem tylko tyle, że sama mam działkę ogrodową, na której sobie sądzę, kopię i cuduję. Duzo Ci nie podpowiem, bo doświadczenie mam małe. Pewnie gdybym miała zaplanować ogród przy własnym domu, to do wielu tematów podeszłabym bardzej restrycyjnie. Fajnie, ze masz kawalek wlasnej ziemi i dom. Będę podglądać co u Ciebie się zmienia i będę kibicować. Mateusz powodzenia!
____________________
Ela Ogrodowe szaleństwo , wizytówka
Nowalijka 19:58, 09 kwi 2019


Dołączył: 22 lis 2016
Posty: 2725
Musisz tez ogarnąć swój podpis, bo ciężko będzie Cię znaleźć.
____________________
Ela Ogrodowe szaleństwo , wizytówka
barbara_kraj... 20:23, 09 kwi 2019


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Mateusz, hej!
Po pierwsze zrób plan działki, wyszczególnij strony świata, nanieś trwałe pozycje.
Dobrze że nie wycinasz drzew, najpierw rozpoznaj odmiany i ich wartość. A nuż się przydadzą?
Pomyśl, z której strony i czym osłonić się od sąsiadów, wiatru.

Koniecznie aktywuj podpis, bo trudno do Ciebie trafić.
I jeszcze jedno, zgodnie z regulaminem w jednym poście mogą być cztery zdjęcia.
Powodzenia
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
tasiu 23:12, 09 kwi 2019

Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 25
OK, zrobię plan co bym tu widział i jak rozmieścił. Na tą chwilę muszę uporać się z inwazją chmielu- nie wiem czy dam radę go powyrywać z korzeniami, bo odrasta jak wściekły. Chyba trzeba będzie zastosować RoundUp, bo te chaszcze na zdjęciu nr 6 to jest właśnie stary, zdrewniały chmiel z zeszłego roku, ściągnięty z tego płotu. Tragedia.
Drzew nie chcę wycinać, chyba że będzie trzeba. Niech sobie rosną wyciąć można zawsze.

Docelowo:
- pozbycie się chmielu
- wyznaczenie miejsca na taras na gruncie (jakieś 3,5 x 3,5 metra) + roboty ziemne
- na krańcach tarasu zrobić podwyższone rabaty z cegieł, na wysokość 0.5-0.6 metra,
- odgrodzenie tarasu od wzroku sąsiadów (nie chce thui)

Działka ma powierzchnię 18a, obok jest dom teściów. Koło domu jest stodoła. Myślałem żeby "puścić" jakiś bluszcz albo powojnik na tą stodołę, wszystko tylko nie chmiel
____________________
Mateusz Stary ogród
Gardenarium 08:07, 10 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chmiel smaruj skoncentrowanym bo to twarda sztuka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
makadamia 08:44, 10 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Mateusz, fajna działka ale faktycznie dużo pracy przed Tobą

Plan zrób koniecznie: z wymiarami i stronami świata. Na razie nie mogę się zorientować, gdzie właściwie ma być ten taras.
Plan jest niezbędny, żeby określić, gdzie trzeba się osłonić, gdzie jakieś drzewko dla cienia posadzić, jaki kształt nadać rabatom itp.

A tymczasem podrzucam inspirację, jakie cudo można wyczarować ze starego ogrodu bez wycinania drzew owocowych. Stan wyjściowy nie różnił się bardzo od tego, co masz obecnie u siebie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
tasiu 20:49, 10 kwi 2019

Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 25


Nakreśliłem wstępny plan. Te szare pola to teren zaanektowany przez kury. Jako że za jakiś czas ich nie będzie, teren pozostaje do adaptacji. Na dole jest stara stodoła, powyżej mój dom.

Umieściłem w projekcie umiejscowienie przyszłego tarasu a także podwyższonych rabat.

Sąsiedzi są od strony lewej. Na północy jest droga dojazdowa. Załączam zdjęcie z lotu ptaka, tak żeby było wiadomo o czym mowa.

____________________
Mateusz Stary ogród
sylwik69 21:28, 10 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj zadanie trudne przed Tobą ale wykonalne! Asia podrzuciła fajne inspiracje.Taki uporządkowany busz wkomponowany w istniejące drzewa będzie pasował!
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
makadamia 21:41, 10 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ooo, od razu dużo jaśniej
A powiedz, dlaczego taras akurat w tym miejscu? Jakieś takie mało intuicyjne się wydaje.

I ta stodoła to będzie do wyburzenia czy dałoby się ją jakoś zaadaptować?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies