Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ziemia, podłoże dla roślin- jak zrobić dobrą mieszankę

Pokaż wątki Pokaż posty

Ziemia, podłoże dla roślin- jak zrobić dobrą mieszankę

HaniaA 15:18, 21 maj 2019

Dołączył: 18 maj 2019
Posty: 5
Witam,

Proszę o rady doświadczonych ogrodników. Zakupiłam szczepionkę mikoryzową do iglaków-rośliny dopiero będę sadzić-narazie stoją w doniczkach i czekają. Ponieważ nie można stosować razem mikoryzy i nawozów, a niestety kazda gotowa ziemia "do iglaków" dostępna w sklepie ma w sobie nawóz, muszę więc przygotować podłoże sama.
Narazie mąż kupił ziemię ogrodową bez nawozu o odczynie ph,5,7. Co do tego dodać i w jakich proporcjach- myślałam o korze drobno zmielonej kompostowanej, kwaśnym torfie żeby jeszcze trochę dokwasić oraz kompoście......

Na rabacie będą rosły modrzewie szczepione, thuje, jodła górska i co tam jeszce będę dosadzać (raczej kwaśnolubne) . Czy bluszcz wyrosnie na ziemi kwaśnej>?

Ziemię mamy ciężką-glinę, ciężko rozbić łopatą- więc kopiemy jak największe doły żeby wypełnić żyzną ziemią
HaniaA 15:21, 21 maj 2019

Dołączył: 18 maj 2019
Posty: 5
Czy korę drobno zmieloną można dodać do ziemi zamiast ściołkować? Na sciołkę wolałabym kamienie gdyż mój pies namiętnie roznosi i rozgryza korę po całym ogródku
Gardenarium 17:41, 23 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
HaniaA napisał(a)
Witam,

Proszę o rady doświadczonych ogrodników. Zakupiłam szczepionkę mikoryzową do iglaków-rośliny dopiero będę sadzić-narazie stoją w doniczkach i czekają. Ponieważ nie można stosować razem mikoryzy i nawozów, a niestety kazda gotowa ziemia "do iglaków" dostępna w sklepie ma w sobie nawóz, muszę więc przygotować podłoże sama.
Narazie mąż kupił ziemię ogrodową bez nawozu o odczynie ph,5,7. Co do tego dodać i w jakich proporcjach- myślałam o korze drobno zmielonej kompostowanej, kwaśnym torfie żeby jeszcze trochę dokwasić oraz kompoście......

Na rabacie będą rosły modrzewie szczepione, thuje, jodła górska i co tam jeszce będę dosadzać (raczej kwaśnolubne) . Czy bluszcz wyrosnie na ziemi kwaśnej>?

Ziemię mamy ciężką-glinę, ciężko rozbić łopatą- więc kopiemy jak największe doły żeby wypełnić żyzną ziemią


Jeśli w glinie wykopiesz doły i zaprawisz je pulchnym podłożem, po dużym deszczu dołek wypełni się po brzegi i woda zatopi korzenie roślin.

Musisz pod każdym drzewem wiercić otwory głębokie, w to nasypać drenaż (kamienie, grys) i wtedy dopiero sadzić drzewa/krzewy. Pod byliny trzeba przekopywać, uzdatniać,użyźniać teren po całości.

Albo robisz rabaty podwyższone z murkami oporowymi, albo bez murków, gdzie korzenie dostaną także potrzebne im powietrze.

Pod bluszcz możesz dać całkiem inną mieszankę niż pod kwaśnolubne. Po prostu inaczej zapraw dołek do sadzenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:45, 23 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
HaniaA napisał(a)
Czy korę drobno zmieloną można dodać do ziemi zamiast ściołkować? Na sciołkę wolałabym kamienie gdyż mój pies namiętnie roznosi i rozgryza korę po całym ogródku


Korę drobno mieloną można dodawać pod kwaśnolubne więcej, pod zwykłe rośliny - mało.

Ściółkowanie kamieniami myślę dobrze wygląda nie po całości a w wydzielonych niewielkich rabatach. Sypanie kamieni po całym ogrodzie bym odradzała. Różaneczniki i inne kwaśnolubne nie znoszą tego, lubią mieć powietrze w bryle korzeniowej.

Przestrzegam także przed innym poważnym błędem w uprawie, nie kładź agrotkaniny czy jeszcze gorzej - maty szkółkarskiej, bo szkodzi roślinom. Przed chwastami jedynie zapobiega pielenie systematyczne i ściółkowanie.

Posta tego zamieściłam także w dziale ściółkowanie https://www.ogrodowisko.pl/watek/67-sciolkowanie-kora-w-ogrodzie?page=30#post_4
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies