Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ściółkowanie - kora w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ściółkowanie - kora w ogrodzie

dawid30 15:27, 31 mar 2018

Dołączył: 22 sie 2017
Posty: 7
witam, jaką Państwo korę polecacie do ogrodu?
Gardenarium 19:20, 31 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sosnową, przekompostowaną, średnią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dzika_roza 10:41, 08 cze 2018


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
a czy kora sortowana też jest ok? nie mam doświadczenia z korą w ogóle, chciałabym dać pod tuje.

i drugie pytanie: czy pod drzewka owocowe też? czy jakieś inne ściółkowanie? teraz są zrębki.
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
Gardenarium 10:04, 10 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sortowana w moim mniemaniu są to duże kawałki, a takie sztucznie wyglądają. Pokaż zdjęcie kory sortowanej, to powiem coś bardziej konkretnego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:45, 23 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
HaniaA napisał(a)
Czy korę drobno zmieloną można dodać do ziemi zamiast ściołkować? Na sciołkę wolałabym kamienie gdyż mój pies namiętnie roznosi i rozgryza korę po całym ogródku


Korę drobno mieloną można dodawać pod kwaśnolubne więcej, pod zwykłe rośliny - mało.

Ściółkowanie kamieniami, myślę, dobrze wygląda nie po całości a w wydzielonych niewielkich rabatach. Sypanie kamieni po całym ogrodzie bym odradzała. Różaneczniki i inne kwaśnolubne nie znoszą tego, lubią mieć powietrze w bryle korzeniowej.

Przestrzegam także przed innym poważnym błędem w uprawie, nie kładź agrotkaniny czy jeszcze gorzej - maty szkółkarskiej, bo szkodzi roślinom. Przed chwastami jedynie zapobiega pielenie systematyczne i ściółkowanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lukas098 00:33, 06 kwi 2020


Dołączył: 04 kwi 2020
Posty: 12
Witam wszystkich ✋

Czytałem tutaj w artykule o ściółkowaniu trawą i kartonem. Pomysł jest genialny w swojej prostocie. Będę wdzięczny jeśli ktoś będzie mi mógł poradzić w tym temacie.

1)Czy mogę układać ściętą trawę na korze czy musiałbym raczej wrzucać ją pod korę?

2) W trawniku mam chwasty, czy nie przeniosę sobie ich pod rośliny?

3) Mam kilka worków zgrabionych liści, czy mogę je też wykorzystać jeśli są podmokłe i stoją w workach kilkanaście dni?

4) Mam 4 duże brzozy z których stale spadają gałązki - czy zamiast je wyrzucać, mogę je łamać i wrzucać na lub pod korę?
Gardenarium 17:00, 06 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1. Jeśli masz korę, pozostań przy korze. Trawa jako taka nie jest zbyt estetyczna, więc na wierzch w żadnym wypadku
2.Jesli chwasty mają zawiązane nasiona i skosisz trawę, to przeniesiesz. Ale trawnik kosimy często, więc chwasty w trawniku nie kwitną, chyba że kosisz raz na miesiąc
3.Możesz, ale w mniej widocznym miejscu
4.Lepiej rozdrobnić i na kompost, na rabaty nie polecam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lukas098 01:33, 07 kwi 2020


Dołączył: 04 kwi 2020
Posty: 12
Gardenarium napisał(a)
1. Jeśli masz korę, pozostań przy korze. Trawa jako taka nie jest zbyt estetyczna, więc na wierzch w żadnym wypadku
2.Jesli chwasty mają zawiązane nasiona i skosisz trawę, to przeniesiesz. Ale trawnik kosimy często, więc chwasty w trawniku nie kwitną, chyba że kosisz raz na miesiąc
3.Możesz, ale w mniej widocznym miejscu
4.Lepiej rozdrobnić i na kompost, na rabaty nie polecam.


Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

W takim razie zostaję przy korze. Trawnik standardowo koszę ok 2 razy w tygodniu ale jak będzie susza jak rok temu, to od lipca na 2/3 powierzchni zaczynają "królować" chwasty.

P.S. po zapoznaniu się z częstymi wpisami Pani na temat szmat, zlikwidowałem wczoraj jedną - korzenie Spiralis'a żyły sobie zaraz pod nią zamiast w ziemi.
Lukas098 16:34, 10 kwi 2020


Dołączył: 04 kwi 2020
Posty: 12
Mam jeszcze prośbę o pomoc w temacie zrywania mat (szmat) spod kory. Odkryłem, że przy grabach jest taka sama sytuacja - korzenie na ziemi pod matą i wplątane w matę.

1) Czy mogę teraz zerwać matę i położyć karton a na to korę czy poczekać np. do jesieni? Boję się, że spora część korzeni zostanie wyrwana razem z matą.

2) Czy mogę dać grubszy karton niż tektura falista? Czy karton wymienia się np. co sezon?

3) Jeśli, można to chciałbym jeszcze zapytać czy te graby na żywopłot muszę przycinać np do 20 cm (teraz mają ok. 40-50cm - sadzone w zeszłym roku) czy są wystarczająco zagęszczone i mogę je przyciąć w czerwcu na ok. 50cm?

Pozdrawiam
elofura 20:05, 26 kwi 2020

Dołączył: 08 sie 2012
Posty: 14
Lukas098
Obejrzyj sobie : https://www.youtube.com/watch?v=6rPPUmStKQ4 z napisami PL
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies