Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik grube źdźbła

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik grube źdźbła

klaudia7 08:21, 23 maj 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 6
Witam.
Trawnik siany w tamtym roku pod koniec lata barenbrug elite.
Na początku pięknie rósł i wyglądał tak


teraz też wygląda niby ładnie ale mając porównanie to wg. mnie coś jest nie tak.
Na chwilę obecną trawnik wygląda tak przed koszeniem.

Trawa koszona od początku na najwyższy z możliwych wysokości czyli tak jak na pierwszym zdjęciu widać.Zależało mi na tym aby chodząc po niej nie wyczuwało się twardego podłoża tylko tzw poduszkę. Myślę że po skoszeniu może mieć maks 8cm wysokości od samej ziemi. Problem zaczął się chyba od nowego roku ale chyba najbardziej teraz jest to widoczne. Trawa jakby straciła te piękne liście. Chodzi o to że oczywiście liście są ale jakby dopiero od połowy wysokości trawy. Pierwsza część zaraz od podłoża jest jakby bardzie w postaci łodyg tj okrągłych twardszych części. potem dopiero mamy liście. Trawa jest bardzo silnie zakrzewiona do takiego stopnia ze dopiero po odsłonięciu jej obiema rękoma widać ziemie. Niestety pod tymi nazwijmy to łodygami trawa jest żółta słomkowa jakby obumarła. Na pierwszy rzut oka tego nie widać trzeba odkryć tą trawę.
Proszę o pomoc co robię źle.
Czy winą tak zakrzewionej mocno trawy mogło być np. zbyt duże jej rozsianie?
Co jest przyczyną że trawa jest od ziemi jakby żółta słomkowa a dopiero potem zielona?
Czemu trawa niema ładnych liści tylko jest taka gruba łodygowata od spodu czy może być to powód zbyt wysokiego koszenia i co można zrobić aby trawa nie rosła tak łodygowato ?

P.S. Trawa nawożona na wiosnę florovit complex.

Dodatkowe zdjęcia po skoszeniu z poziomu nr6 kosiarki na poziom 4.












Gardenarium 20:07, 23 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Efekt poduszki jest wtedy, gdy trawnik zawiera co najmniej 20% wiechliny łąkowej, który to gatunek trawy odpowiada za taki efekt.

Być może za krótko kosisz, wtedy masz rżysko i trawnik nie ma "piórek" czyli tych części zielonych, którymi asymiluje.

To że w środku jest żółte to tak będzie, tak trawnik ma i taka jego uroda.
Być może za gęsto było posiane, ale jeśli tak było, to nadmiar traw i tak zgnił.
Podnieś noże kosiarki o dwa stopnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jason 07:25, 24 maj 2019

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Łodygi to kwiatostany życicy, na wiosnę tak będzie.
klaudia7 10:14, 24 maj 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 6
Gardenarium i Jason
Już wyżej kosić nie mogę (poziom 6)gdyż po prostu wyżej się nie da. Trzecie zdjęcie to zdj przy koszeniu na poziomie 4. Chciałem tym zdjęciem przedstawić jak wygląda ta trawa od ziemi i czy jest z nią jakiś problem.

Na innym forum napisali mi że te łodygi i generalnie cały ten trawnik to
wiechlina roczna lub chwastnica jednostronna i lepiej go na nowo założyć!(Przypominam że trawnik był posiany rzekomo pięknym gatunkiem Barenbrug Elite na początku września tamtego roku.Bo zdobyciu przez niego odpowiedniej wysokości był regularnie koszony i podlewany że do końca roku pomimo upałów pięknie wyglądał jak na zdj. pierwszym.Na zimę został skoszony na odpowiednią wysokość żeby nie zmarzł czyli mniej więcej na tyle co zdjęcie nr 2.)
Skoro ten trawnik to jeden wielki rodzaj trawy nie pożądanej to jak się on tam znalazł po tak krótkim czasie i rozsiał się równomiernie na całym obszarze?Nie twierdzę że tak jest bo zaraz ktoś napiszę że ta osoba która to napisała nie ma wiedzy po prostu chciałbym aby ktoś się odniósł do innych wypowiedzi.

Zacytuje jeszcze jedno zdanie z innego forum
"Zresztą tego trawnika w praktyce już nie masz bo rośliny zamiast się krzewić na co nie miały miejsca, walczyły w tłoku o życie."

Jeśli gdzieś popełniłem błąd to gdzie bo:
-koszę raz w tyg na maks wysokości. czasami częściej zależy jak szybko urośnie
-w czasie suszy podlewany raz w tyg dużą ilością wody
-brak "chwastów" regularnie usuwane zresztą pojawiały się one tylko do momentu aż trawnik się nie rozskrzewił czyli do końca poprzedzającego roku kiedy był siany a teraz ich nie posiada no ale ktoś napisał że ten trawnik to gatunek trawy niepożądanej .

jason 11:17, 24 maj 2019

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Napiszę coś odnośnie chwastnicy jednostronnej, bo trend jest taki, że wiele osób gdy widzi trawę niepożądaną to zakłąda, że jest to chwastnica. Chwastnica kiełkuje przy bardzo dobrze nagrzanej glebie, zazwyczaj na przełomie maja/czerwca, w tym roku jest za zimno w dzień a co dopiero w nocy żeby wykiełkowała. Jesli ktoś pisze w marcu/kwietniu, że ma na trawniku chwastnicę to znaczy, ze nigdy jej na oczy nie widział i nie wie co pisze.
Wiechliny rocznej na twoim trawniku nie widzę, nawet jeśli to pojedyńcze sztuki którym skosiłaś kwiatostan. Wiechlina roczna od 'pierwszych dni' swojego życia zawiązuje kwiatostan.


Gardenarium napisał(a)

To że w środku jest żółte to tak będzie, tak trawnik ma i taka jego uroda.
Być może za gęsto było posiane, ale jeśli tak było, to nadmiar traw i tak zgnił.


Tu masz odpowiedź. Możliwe, że było za gęsto (ile kg trawy na jaką powierzchnię?) teraz część musi zgnić. Na jesień zrobisz wertykulacje i się pozbędziesz filcu. Teraz skup się na regularnym koszeniu, poprawnym nawożeniu i podlewaniu, chociaż aktualnie deszczu pod dostatkiem.

Na wiosnę nawożona tzn. kiedy? Trawa to azot, u Ciebie go brak. Jaką dawkę sypnełaś? Jakie masz pH?

Pozdrawiam.
klaudia7 22:53, 24 maj 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 6
Bylo rozsiane wiecej - na 200m2 dzialki ok 300m2 nasion bo tak doradzil mi wtedy sprzedawca w sklepie ogrodniczym.
ph przed siewem 6.5
ok 7kg nawozu granulowanego florovit agro complex npk 12-11-18 04.04.2019
klaudia7 19:21, 26 maj 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 6
jason
dobry ten nawoz oraz dobrana ilosc bo tam mi wyszlo w przeliczeniu 200 do 400kg na 1ha?
Czy jesli nawozile. w kwiwtniu to czy co miesieczne nawożenie do przesada czy nie?
jason 07:19, 27 maj 2019

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Za dużo nasion było i dlatego teraz to co słabsze będzie przegrywało walkę i gniło. Nawozu było rzeczywiście sporo, jednak było to 2 miesiace temu a trawa nie wygląda dobrze. Trzymaj się raczej wartości 200-250kg na 1ha. Nie wiem nic o twojej glebie ale zmień nawóz na coś co ma więcej azotu a mniej fosforu i potasu i użyj 2kg/100m2.
klaudia7 15:25, 31 maj 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 6
Przedwczoraj ponownie nawiozłem ziemie ww. nawozem w ilości 3kg.Jak już ktoś wspomniał aeracji i wertykulacji nie robiłem gdyż trawa jest stosunkowo młoda.Nie wiem czy w moim przypadku gdybym wjechał takim urządzeniem to czy bym nie powyrywał tej trawy. Być może nie gdyż raczej ciężko ja wyrwać ale nigdy takiego urządzenia nie używałem wiec nie wiem.Na chwile obecna kosze w miarę krotko aby odsłonić ten filc i dostarczyć trawie więcej światła i powietrza w tych miejscach. Dodatkowo po każdym koszeniu zagrabiam ten filc wzdłuż i w poprzek jednak nie widzę żebym grabiami wyciągał cokolwiek bardziej powiedziałbym ze ja wyczesuje stawiam do pozycji pionowej.
Aktualne zdjęcia trawnika po 9 dniach od założenia tematu.




klaudia7 13:07, 03 cze 2019

Dołączył: 23 maj 2019
Posty: 6
Zauważyłem że na trawniku jest pełno takich lisci.Co to takiego?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies