Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

LIDKA 22:39, 15 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7440
Patrycja_KG_Lu napisał(a)


Co innego proponujesz na ich miejsce? Od wschodu jest bardzo wąsko. Na północy nie chce zabierać nasłonecznienia części warzywnej. A na tych poprzecznych rabatach zależy mi aby lekko przesłonić widok na dalszą część działki i stworzyć to co proponowałyście na początku wątku - pokoje ogrodowe.


Patrycja
Buki klony tulipanowce platany wiśnie jablonie ozdobne itd. Dziewczyny podpowiedzą lepiej i więcej.

Patrycja po boku gdzie wąsko 2.5 m nie dawaj amonogaw. Ani innych drzew. Bedą się męczyć w przyszlości.
Posadź tuje i niech rosną.
Przed tujami zrobisz wąską rabatę wzorem Miluni. Jak puścisz tuje bez cięcia to ci zrobią ładną ścianę na 5-7 m. Po 10-12 latach.

Jeden z sąsiadów ma taki żywoplot i piękny jest.a moje na ten wzór rosną.
Ja przy północnej i wschodniej scianie domu mam po 4 m do granicy i płotu. I nie widze tu miejsca na drzewa. Rabatki wąskie bo chcialam mieć trawiaste ścieżki.
Jeszcze opaska domu zabiera mi 90 cm.
Zobacz to potem usunę.
To jest moja wschodnia strona



Co do rabat poprzecznych. Zrób je po 4 m głębokie lub więcej. Srodkiem daj drzewka w szpalerkach a naokoło obwódkę jednolitą niewysoką np z seslerii, hakone itp. Wypelnisz horkami trawami i bylinami . Uważam że to Ci fajnie podzieli teren i żywoplot z graba Ci niepotrzebny. To drzewa i po kilkunastu latach te gałęzie grube, cięcie nieustanne żeby było ładnie. I z czasem coraz grubszy będzie.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 22:54, 15 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7440
Dziś robiłam sadzonki z lawendy. Myśle że szałwie też możesz pobrać.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Patrycja_KG_Lu 22:55, 15 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2791
LIDKA napisał(a)


Patrycja
Buki klony tulipanowce platany wiśnie jablonie ozdobne itd. Dziewczyny podpowiedzą lepiej i więcej.

Patrycja po boku gdzie wąsko 2.5 m nie dawaj amonogaw. Ani innych drzew. Bedą się męczyć w przyszlości.
Posadź tuje i niech rosną.
Przed tujami zrobisz wąską rabatę wzorem Miluni. Jak puścisz tuje bez cięcia to ci zrobią ładną ścianę na 5-7 m. Po 10-12 latach.

Jeden z sąsiadów ma taki żywoplot i piękny jest.a moje na ten wzór rosną.
Ja przy północnej i wschodniej scianie domu mam po 4 m do granicy i płotu. I nie widze tu miejsca na drzewa. Rabatki wąskie bo chcialam mieć trawiaste ścieżki.
Jeszcze opaska domu zabiera mi 90 cm.

Co do rabat poprzecznych. Zrób je po 4 m głębokie lub więcej. Srodkiem daj drzewka w szpalerkach a naokoło obwódkę jednolitą niewysoką np z seslerii, hakone itp. Wypelnisz horkami trawami i bylinami . Uważam że to Ci fajnie podzieli teren i żywoplot z graba Ci niepotrzebny. To drzewa i po kilkunastu latach te gałęzie grube, cięcie nieustanne żeby było ładnie. I z czasem coraz grubszy będzie.


Dziękuję. Przeanalizuje jeszcze zamieszczone wcześniej propozycje drzew. Jak to jest z warunkami świetlnymi na takich rabatach? Teoretycznie rano cień daje budynek, w południe dociera trochę słońca, a po południu żywopłot w przyszłości też da cień - można sadzić takie rośliny, które lubią słońce? Hortensje/Trawy?

Poprzeczne wstępnie 4-metrowe, a jak wyjdzie przy projektowaniu potrzeba na szersze to można i 5m zrobić.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Gruszka_na_w... 23:04, 15 sie 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22196
Uwielbiam smak pomidorów z serii Dwarf. Twoje mają bardzo apetyczny kolor. Z dzieleniem bylin zaczekaj aż ustąpią upały. W tym skwarze trudno byłoby zadbać o stabilną wilgotność sadzonek.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Marcin89 23:04, 15 sie 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2617
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Szałwie Caradonna Compact posadzone na zaplanowane miejsca. Czy mogę teraz pobrać materiał na rozmnożenie szałwii i kocimiętek czy lepiej w innym terminie? Obojętnie jaki ukorzeniacz czy może bez niego?
Gdy sadziłem na początku lipca kocimiętki i szałwie to od razu dzieliłem na kilka. Przeżyły, bo była ciut lepsza pogoda. Ale teraz są takie upały, że raczej bym odpuścił (wyrywając kawałek rośliny możesz zaszkodzić roślinie matecznej, a i sadzonki mogą pójść na marne). Czekał bym na wrzesień, chłodniejsze dni i noce
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
LIDKA 23:11, 15 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7440
A jeszcze pomyślałam ... Długą masz tę działkę. Może byś chciała chodzic do warzywniaka przez zagajnik brzozowy?

A graby posadzić tam gdzie zalanowałaś brzozową?

Poszłam zobaczyc te graby Justyny. No piękne są. U niej pełnia role przesłon bo ona niecierpi tuj i zwartych ścian żywopłotowych.

Ale na Twoich poprzecznych rabatach powinny byc drzewa perełki -solitery. To u Ciebie główne rabaty bedą, dobrze widoczne.

Żałuję że na początku mojego ogrodowania nie miałam tyle rozumu co Ty już teraz masz. Jesteś mądrą i bardzo miłą młodą kobietą.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 23:14, 15 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7440
Szałwi nie dziel bo nie pora.
Hania i Marcin mają rację.

Pobrać sadzonki znaczy wg mnie odciąć gałązki do ukorzeniania. Do doniczek i w cień. Pilnować wilgoci.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marcin89 23:48, 15 sie 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2617
LIDKA napisał(a)
Szałwi nie dziel bo nie pora.
Hania i Marcin mają rację.

Pobrać sadzonki znaczy wg mnie odciąć gałązki do ukorzeniania. Do doniczek i w cień. Pilnować wilgoci.
Lidka, ale jestem gapa. Patrycji chodziło o sadzonki do ukorzenienia przecież, ups. Wybaczcie za zamieszanie.

Pobrać sadzonki można. Tylko trzeba mieć zacienione miejsce do ukorzeniania. I dużo, dużo podlewać w te upały.

Ja preferuję dzielenie, bo szybciej, a ja niecierpliwy
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
MartaCho 08:14, 16 sie 2023

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2236
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Niestety jest tam turbo wąsko, bo tylko 250 cm na wąską trawiastą ścieżkę i rabatę. Żywopłotem musimy się zbliżyć do płotu. Najchętniej bym zrobiła podobnie jak u Milusi tj. żywopłot za tło, przed nim w rzędzie na mijankę - kilka hortensji, kilka traw, a co jakiś czas Amanogawa (u niej chyba Hakuro albo coś innego na pniu). Ile miejsca bym potrzebowała? Trawa/Hortensja trzeba metr liczyć szerokości?

Edit: po wschodniej stronie mogę zmniejszyć trawnik by dopasować szerokość rabaty.


Hej!
Podglądam Twoje plany ogrodowe i kibicuję pracom. Przez przerwę urlopową nie jestem niestety całkiem na bieżąco, zwłaszcza u siebie, ale tutaj chciałabym dorzucić swoje trzy grosze- z własnego doświadczenia. Mam żywopłot z grabów, przed nim hortensje i trawy, pomiędzy jeszcze chaszcze werbeny. I powiem Ci, że trzeba koniecznie uwzględnić więcej miejsca na cięcie żywopłotu niż nam się na początku wydaje- z hortensjami dobrze byłoby nawet 1,5 m odsunąć się od żywopłotu, bo zarówno on, jak i hortensje nabierają mocno masy. Dlatego radziłabym Ci zaplanować tylko żywopłot plus wiśnie i w ich nogach na przykład trawy.
A jeśli chodzi o drzewa, to mi akurat się podoba minimalizm gatunkowy
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Makao 09:16, 16 sie 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4578
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Bardzo fajny pomidor - Dwarf Beauty King. Piękne paski, sporo miąższu, mało soku, ciekawy posmak. Rozmiarowo rośnie w sam raz. Zebrałam już nasiona na przyszły rok.

Opis katalogowy:




A czy z tych pomidorów można zbierać nasiona? Da się rozmnożyć?
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies