Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Patrycja_KG_Lu 14:36, 11 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Trochę czasu minęło na trawienie tematu, a zbliża się jesień, czyli czas na sadzenie drzew i krzewów.

Idąc w uproszczenia, minimalizm gatunkowy, ilościowy wyszło mi coś takiego. Na trzech trójkątach od frontu świdośliwy posadzone lekko innymi roślinami, choć część z nich się powtórzy pewnie.

Od zachodu, skąd mam najczęściej widok z okien, byłyby 3 sztuki Amanogawy posadzone co 5 metrów od siebie. Od wschodu 3 szt. wąskich grabów kolumnowych, a w innej odmianie (mniej wąskiej) na rabacie oddzielającej tył ogrodu. Do tego rabata brzozowa. Naprzeciwko rabata z miłorzębem (nie będzie cieniował zbytnio na piwonie). Po prawej rabata z dębem Green Pillar lub czymś innym, może ambrowiec polecany przez TAR? Zależy co ciekawego się znajdzie w szkółkach. Na rabatach wystających zwykle graby trochę cięte od czasu do czasu jak u Olcimanolci (na str. 75 u mnie jest ich zdjęcie).

Jakieś uwagi?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Makao 15:16, 11 sie 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4267
Ostatnio na insta dziewczyna przestrzegała by nie sadzić za gęsto graby Fastigiata bo wbrew pozorom one osiągają min 4m średnicy jeśli się nie tnie.
Nie wiem jak u Ciebie będą blisko więc tak tylko piszę
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Dorii 15:21, 11 sie 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Hmm, sama nie wierzę że to piszę ale może lepiej było by już pociagnąc te graby. Zamiast trzech dać pięć. Trzy rodzaje drzew kolumnowych to chyba dużo.

Jeśli nie chcesz tak długiego szpaleru to może zamiast kolejnego kolumnowego dać coś wielopniowego albo z bardziej rozłożystą koroną.

Kratka to metr czy więcej? Jakieś takie wąskie re rabaty. Szczególnie przy zwykłych grabiach. A tam ma być i żywopłot i graby formowane na płasko, dobrze rozumiem?
A może by formować na płasko już od dołu i darować sobie żywopłot?
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Marcin89 15:44, 11 sie 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2515
Ja tylko zapytam jaki rozstaw brzóz? Bo też szukam jakiegoś optymalnego.

Jeśli chodzi o wiśnie Amanogawa to czy nie będą za daleko od siebie? 5 m to jednak kawałek, a wiśnie bardzo wąskie.

Jeśli chodzi o te graby pospolite bez odmiany - czy dasz radę je utrzymać w danym kształcie i wielkości? To są potężne drzewa.

Edit:
Czyli rezygnujesz ze swoich ulubionych lip?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 16:04, 11 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Makao napisał(a)
Ostatnio na insta dziewczyna przestrzegała by nie sadzić za gęsto graby Fastigiata bo wbrew pozorom one osiągają min 4m średnicy jeśli się nie tnie.
Nie wiem jak u Ciebie będą blisko więc tak tylko piszę


Chyba widziałyśmy tą samą dziewczynę. Właśnie ona proponowała Lucasa albo tą drugą odmianę, bo one węższe są.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 16:13, 11 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Marcin89 napisał(a)
Ja tylko zapytam jaki rozstaw brzóz? Bo też szukam jakiegoś optymalnego.

Jeśli chodzi o wiśnie Amanogawa to czy nie będą za daleko od siebie? 5 m to jednak kawałek, a wiśnie bardzo wąskie.

Jeśli chodzi o te graby pospolite bez odmiany - czy dasz radę je utrzymać w danym kształcie i wielkości? To są potężne drzewa.

Edit:
Czyli rezygnujesz ze swoich ulubionych lip?

Zobacz stronę 77 u mnie - wrzucałam screena z neta, bo miałam taki sam dylemat. Wstępnie rozrysowałam ok. 3 metrowe odstępy.
Wiolka5_7 napisał(a)
Ja brzóz bym nie sadziła tak gęsto jak piszą.Dziewczyny tak niektóre posadziły i żałują. Drzewa konkurują o wodę, światło i nie pokazują pełnej urody.
Ja mam posadzone co 3 m i widzę , że to bardzo dobry odstęp.


Skupiałam się na tym co widzę z okien (postawiłam krzesła na rabacie, przedstawiałam w tą i w tamtą, oglądałam od środka widok, mam filar zasłaniający sporo) i akurat te trzy będą w sam raz.

Zobacz co Justyna - Olciamanolcia o swoich pisała. Nie tnie co roku, są bezodmianowe jak twierdzi. Kształt ładny, taki co za jakiś czas lekko by przysłaniał tył działki (str.75).

Jedną lipę dam chyba za huśtawką, a milorzęba bardziej do góry.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 16:16, 11 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Dorii napisał(a)
Hmm, sama nie wierzę że to piszę ale może lepiej było by już pociagnąc te graby. Zamiast trzech dać pięć. Trzy rodzaje drzew kolumnowych to chyba dużo.

Jeśli nie chcesz tak długiego szpaleru to może zamiast kolejnego kolumnowego dać coś wielopniowego albo z bardziej rozłożystą koroną.

Kratka to metr czy więcej? Jakieś takie wąskie re rabaty. Szczególnie przy zwykłych grabiach. A tam ma być i żywopłot i graby formowane na płasko, dobrze rozumiem?
A może by formować na płasko już od dołu i darować sobie żywopłot?


Kratka to metr. Niestety po obu bokach jest bardzo wąsko. Cała działka ma tylko 21 metrów szerokości. Żywopłot przy zwykłych grabach chciałabym jakiś średniej wysokości. Te akurat rabaty można poszerzyć, jak rownież brzozową czy tą z miłorzębem.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
LIDKA 16:31, 11 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7275
a co tak dużo tych grabów? tyle innych pięknych drzew jest?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marcin89 16:58, 11 sie 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2515
Ja to zawsze zapomnę sobie zanotować, a potem szukaj po całym wątku

Dlatego u mnie wyjdzie pewnie 3 brzozy i obok coś innego albo 5 lub 7 sztuk w linii. Brzozy będą zatem co 3-3,5 m, dziękuję za info
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Joann 17:36, 11 sie 2023


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2091
Mnie plan się podoba, pięknie bedzie zamiast grabow zwykłych może laurowisnie?
____________________
Joanna Ogród długi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies