Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Kontonaogrod 16:32, 09 wrz 2023

Dołączył: 17 cze 2023
Posty: 1830
Prawie wszystkie mi sie popsuly, nic innego mi sid nie psuje tylko brzoskwinie

Znalazlam przepis na polowki w syropie, sprobuje
____________________
Anna https://www.ogrodowisko.pl/watek/11774-nowa-dzialka-nowe-wyzwania-nowi-my
Patrycja_KG_Lu 16:47, 11 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Z uwagi na to, że czas najwyższy założyć tej jesieni rozmnażalnik to trzeba najpierw wiedzieć jakie rośliny i w jakich ilościach będą potrzebne. Czas więc na projekt kolejnej rabaty - tym razem brzozowej. Wstępnie ma ona wymiary 18 m x 4 metry z możliwością poszerzenia w razie potrzeby, gdyby to wynikło z projektu.

Dla przypomnienia to ta rabata po lewej - rysunek z czasów rozkminki nasadzeń drzew. Na resztę schematu nie patrzcie - jest w trybie zmian i konstrukcji. Na planie tymczasowo miała szerokość 3 metrów, obecnie myślę o 4 m.


Przeglądając Internet, Pinterest i Ogrodowisko kilka rzeczy mi się spodobało szczególnie.

1. Na tak długiej rabacie podoba mi się, wypiętrzenie boków. Coś takiego jest na tym zdjęciu po prawej stronie.
Syla napisał(a)

W moim przypadku sadząc w środku derenie (niskie), a po bokach miskanty (wyższe) dałoby radę uzyskać ten efekt różnic wysokości.


2. Urzekł mnie też mini żywopłocik z przodu na 1/3 długości rabaty.

butterfly napisał(a)


3. Jako zimowy akcent podobają mi się takie wysokie, szczupłe kolumny z cisa kontrastujące z kolorem kory derenia.

https://pin.it/2LFeqPv

W innym miejscu ogrodu będę stawiać taką ozdobę z 3 drewnianych słupów (coś takiego, ale nie do końca https://pin.it/HxYNDZ6 ) i myślę, że byłoby to dobrym powtórzeniem elementu pionowego w 3 szt. obok siebie. Początkowo dałam je tylko po jednej stronie rabaty, a może symetrycznie zrobić i dać z obu?

4. Połączenie Rozchodników w dwóch kolorach różu z rozplenicami u Zety i Olcimanolci.

Zeta napisał(a)



olciamanolcia napisał(a)



5. Połączenie rozchodników ze stipą i werbeną.
——
Biorąc pod uwagę Wasze uwagi o brzozach, zaplanowałam miedzy nimi 4 metry odstępu, co daje 4 sztuki w dalszym rzędzie i 3 w bliższym. Nie potrzebuję tutaj szczelnego żywopłotu stąd pomysł na umieszczenie miskantów i derenia białego IVORY HALO 'Bailhalo’ na tyle rabaty. Przed nimi umieściłam hortensje bukietowe, na froncie rabaty rozchodniki z rozplenicami. Pomiędzy tym wszystkim miks w postaci stipy, jeżówek, werbeny. Czy to wszystko ma sens? Coś odjąć? Dodać? Zmienić? Doradźcie proszę.




____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Wafel 16:58, 11 wrz 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 989
Jeśli mogę coś doradzić to derenie Ivory są niskie do 1,5 m, więc hortensje przed nimi nie bardzo chyba bo to podobna wielkość i szerokość więc raczej pomiędzy, chyba że dasz wyższe derenie Elegantissima
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Patrycja_KG_Lu 17:09, 11 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
Wafel napisał(a)
Jeśli mogę coś doradzić to derenie Ivory są niskie do 1,5 m, więc hortensje przed nimi nie bardzo chyba bo to podobna wielkość i szerokość więc raczej pomiędzy, chyba że dasz wyższe derenie Elegantissima

Masz te drugie? Do jakiej wysokości rosną? Ze względów na zapotrzebowanie na wodę przez brzozy jakiś czas temu padła tu propozycja właśnie Ivory Halo, które mniej wody ciągną niż Elegantissima.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Wafel 17:18, 11 wrz 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 989
Mam Ivory i widzę że hortensja przed nimi byłaby taka sama albo wyższa. Mam jedną bukietową właśnie obok. Za to miskanty przy Ivory mogłyby być nieco cofnięte do tyłu bo kwitnąc zasłonią Ivory.
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Wafel 17:19, 11 wrz 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 989
Elegantissima 2 razy wyższa chyba od Ivory i szersza.
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
Wafel 17:23, 11 wrz 2023


Dołączył: 25 cze 2023
Posty: 989
Zależy też jaka odmiana hortensji bo mogą być niższe do 1,5 m i takie co rosną do 2 m wysokości i wyżej.
____________________
Asia-Wafel Moje małe, zielone miejsce na ziemi
LIDKA 17:30, 11 wrz 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7275
To rabata brzozowa. Derenie daj wiekszą odmianę, jak się brzozy rozrosną proporcje muszą być. Jak jest gęsto to zielska prawie nie ma.

Zrobiłaś bardzo profesjonalny projekt.
Miscanty jakie tam przewidujesz?

Słupy daj po 1 stronie rabaty. fajny element ale jak za dużo to będzie przytłaczająco.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Wiaan 18:14, 11 wrz 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5288
Patrycja pełen profesjonalizm
Czy rysujesz na tablecie? U mnie to łopatologiczne rysunki
Podglądam bo za chwilę u mnie brzozowa do zmiany. Trawy i rozchodniki cudo, takie żywopłoty też uwielbiam
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Patrycja_KG_Lu 21:42, 11 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2735
LIDKA napisał(a)
To rabata brzozowa. Derenie daj wiekszą odmianę, jak się brzozy rozrosną proporcje muszą być. Jak jest gęsto to zielska prawie nie ma.

Zrobiłaś bardzo profesjonalny projekt.
Miscanty jakie tam przewidujesz?

Słupy daj po 1 stronie rabaty. fajny element ale jak za dużo to będzie przytłaczająco.


Razem z Waflem przyznaje Wam rację, trzeba wyższe derenie niż IH.

Dziękuję, staram się dopracować przed zakupami i sadzeniem. Nie wiem jakie miskanty dać, nie interesowałam się odmianami jeszcze. Czekam na propozycję. Chciałabym, żeby były dość wysokie. Memory kojarzę jako ten popularny, dać go czy inną odmianę? Słupy dam asymetrycznie po jednej stronie tylko.

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies