Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Wiolka5_7 07:38, 03 cze 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20616
No właśnie ,czy oprócz drzew planujesz żywopłot?

Będziesz cięła te graby czy buki ? Bo one małe nie rosną i będą zacieniać
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
olciamanolcia 07:38, 03 cze 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
TAR napisał(a)
Ja osobiscie zrazilam do jarzabow. A z klonow polece inne, ktore daja pokaz jesienia. Autumn blaze, Pacific sunset, Red sunset, klon kapadocki, klon trojzęby albo moze strzepiastokory. A dosc odjechany jak nie klon to Paldiski. Ciekawy buk Asplenifolia z mocno powcinanymi liscmi. Zazwyczaj szczepipny wiec nie bedzie wielkim drzewem szybko. No to namieszalam???


Ależ fantastyczne drzewa przedstawiłaś! Tylko Red sunset kojarzę- MartaCho ma piękne okazy .
jesień z takimi gatunkami musi byc przepiekna.
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
vita 09:28, 03 cze 2023


Dołączył: 03 wrz 2012
Posty: 4130
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Tak sobie myślę teraz czy w miejscu tego jarząba nie powtórzyć świdośliwy x 3 lub wielopniowej. Jak myślicie? A może coś innego?


Może wiśnia tybetańska wielopniowa?
____________________
Wiktoria Przy ścieżce aktualny Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku... Cardiocrinum giganteum
Patrycja_KG_Lu 10:17, 03 cze 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Amanogawy to wiśnia piłkowana; inny gatunek. One nie sprawiają problemu. Pięknie kwitną i cudownie się przebarwiają. Z pewnością warto je mieć. Wypadają bordowolistne śliwy wiśniowe.
Dziękuję, że wyprowadziłaś mnie z błędu, bo już się z nimi wahałam. Ania z Anna i Ogród 2 u siebie pokazała wczoraj jak wyglądają przez 4 pory roku jej Amanogawy.

Graby uwielbiam; za wczesny start, piękną zieleń, piękne przebarwienia jesienne i długie trzymanie liści. Miłorzęby wolno rosną. Spokojnie można posadzić czysty gatunek. Trzeba tylko dopytać w szkółce o płeć drzewka. One pięknie się przebarwiają jesienią, ale trzeba mieć na uwadze to, że pierwszy przymrozek powoduje opadniecie wszystkich liści.

Grabów w tej koncepcji sporo jest. Czy dla miłorzęba to dobry punkt wybrałam czy lepiej w innym miejscu go dać?

Wszystkie rajskie jabłonki to niewysokie drzewka. Można traktować je jak drzewka w sadzie i cięciem korygować ich kształt lub zachować ich naturalny pokrój.
Przegląd odmian jabłonek masz tutaj
U mnie rośnie Ola i Adirondack. Sporą popularnością na forum cieszy się też Golden Hornet, Professor Sprenger, Royalty. O więcej szczegółów możesz dopytać Sylwię za Szmaragdowej Doliny. Ona ma u siebie sporo odmian.

Doczytam. Dziękuję.

Tutaj toczyłyśmy dyskusję o żywopłocie z choin i podlinkowałyśmy zdjęcia
Piękne choiny ma u siebie Brzozowa Agatka Link do zdjęć w jej wątku

Wpisałam tą choinę w googlach i widząc jedną sztukę na zdjęciu nie spodziewałam się, że żywopłot z niej tak ładnie wygląda.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 10:26, 03 cze 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Patrycjo, zwróć uwagę, czy przez twój ogród nie przetaczają się silne wiatry. Drzewka formowane na stelażu mogą mieć w przypadku silnych wichur utrudnione życie.
I druga sprawa- Od listopada do kwietnia na drzewach liściastych nie ma liści. Kiedy się wtedy wygląda przez okno, to warto mieć w ogrodzie coś zimozielonego.

Wiatry głównie mam ze strony zachodniej, ale w tylnej części ogrodu tam gdzie warzywnik/jagodnik. Jeszcze będę myśleć nad barierami w tamtym miejscu. W tym momencie od zachodu są 3 krzaki borówki, na wiosnę dosadzę jeszcze 2-3 plus jagody kamczackie tak ok. 5. Wszystkie w szpalerze. W części rekreacyjno-ozdobnej już tam mocno nie wieje, bo kilka działek dalej są zabudowania i rośliny, więc jest zapora lekka przed mocnym wiatrem.

Szczelną lub prawie szczelną osłonę chciałabym tylko w pobliżu okien domu, bo nie wiadomo kiedy jakiś nowy dom pojawi się na działce od zachodu. Mamy żaluzje fasadowe od południa/zachodu co też jest pomocne wieczorami/w nocy. Widziałam takie połączenia tutaj na ogrodowisku, że jest jakiś żywopłot, a drzewko kolumnowe wysunięte do przodu. Myślałam, żeby tak właśnie zrobić w tych wąskich miejscach między domem a granicą wschodnią/zachodnią. Coś takiego jak w poniższym cytacie.

Magda70 napisał(a)



Podoba mi się też u Olciamanolcia takie rozwiazanie: 3-4 szt drzewek i kilka sadzonek rośliny na żywopłot.
olciamanolcia napisał(a)

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
anuska2507 10:39, 03 cze 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Jest jeszcze wątek tematyczny o choinach. Tam możesz zobaczyć żywopłoty.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Patrycja_KG_Lu 10:41, 03 cze 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Marcin89 napisał(a)
Graby za to trzymają liście przez zimę, czyli też trochę zasłonią i zatrzymają zimny wiatr. Kolejna zaleta

Właśnie te argumenty, które wymieniłeś Ty i Hania mnie kuszą.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 10:50, 03 cze 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Wiolka5_7 napisał(a)
No właśnie ,czy oprócz drzew planujesz żywopłot?

Będziesz cięła te graby czy buki ? Bo one małe nie rosną i będą zacieniać

Pogrubionym zaznaczyłam gdzie widziałbym żywopłot.

Od południa na przedpłociu chyba bym posadziła tawułę szarą lub coś innego niż wewnątrz ogrodzenia. W środku posesji żywopłot raczej nie tujowy. Może laurowiśnia choć częściowo?

Graby w wersji ekranów (na stelażu) i żywopłotu będą do cięcia, a rozumiem, że te kolumnowe same się formują i tego nie wymagają, tak?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 10:53, 03 cze 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
vita napisał(a)


Może wiśnia tybetańska wielopniowa?

Ciekawy pomysł. Ktoś w ostatnich latach nawet chyba posadził w przedogródku na Ogrodowisku, bo pamiętam rozmowy dot. tego drzewa.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Gruszka_na_w... 13:06, 03 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Marcin89 napisał(a)
Graby za to trzymają liście przez zimę, czyli też trochę zasłonią i zatrzymają zimny wiatr. Kolejna zaleta


U mnie nie trzymają. I te pospolite w żywopłocie, i te Fastigiata. Liście zostają tylko na bukach (w żywopłocie).
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies