Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Marcin89 08:04, 02 cze 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2526
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Masz jakąś odmianę buka bordowego upatrzoną? Te graby, to kolumnowe odmiany czy potrzeba by było im też stelaże zrobić? Lip tam bym nie chciała z powodów, o których już TAR wyżej pisała. Byłyby za blisko budynku. Sosny chyba widziałabym jako pojedyncze akcenty tu i ówdzie niż szpaler.

Akurat buka nie planuję u siebie, ale tutaj widzę często. Buk to może być 'Rohan Obelisk' lub 'Dawyck Purple' lub jeszcze inne. Te co podałem są popularne, po latach i tak dość szerokie kolumny. Za młodu wąskie bardzo.

Z grabów kolumnowych to znam dwie odmiany: 'Fastigiata' i 'Columnaris'. One nie są też wąskie bardzo, bo niektóre źródła podają pokrój odmiany 'Fastigiata' jako stożkowy, z czym się nie bardzo zgadzam. Dla mnie jest to pokrój kolumnowy, może trochę szerszy na dole niż na górze. Ale one wszystkie rosną przecież też w bok.

Znając Ciebie, poczytasz jeszcze dużo o tych odmianach

Oczywiście nie wymagają podpór, rosną jak normalne drzewo, tylko wąsko.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 08:11, 02 cze 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2526
Patrycja, ten miłorząb mógłby być na froncie, tam gdzie dałaś znaki zapytania
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Judith 08:41, 02 cze 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10024
Patrycja_KG_Lu napisał(a)


Oprócz tych, które sama sadziłaś to jesteś szczególnie zadowolona z jakiś, które zastałaś na działce?

Hmm, źródło mojego zadowolenia może być źródłem Twojej frustracji . Jest masa elementów: uroda (co oczywiste), wielkość, stopień zacienienia działki, pylenie, "śmiecenie", którym jest nie tylko opad liści, zapotrzebowanie na wodę (związane z podkradaniem jej okolicznym roslinom), rozsiewanie.
Ja jestem zadowolona ze wszystkich zastanych na działce drzew, a mam dęby, sosny, brzozy i jeden orzech włoski (owocowych nie liczę). Żadnego nie pozbyłabym się nigdy w życiu, bo wszystkie bardzo lubię i bardzo lubię leśny klimat, jaki tworzą . Ale na pytanie czy sama bym je wszystkie posadziła odpowiedź brzmi: najprawdopodobniej nie . Nie posadziłabym najprawdopodobniej dębów odmiany, którą mam (czyli wielki potwór) i sosen (sosen żadnej odmiany bym nie posadziła .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
TAR 10:26, 02 cze 2023


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7561
Graby Lucas sa kolumnowe chyba Kasia Mrokasia ma na frontowej, dosc szybko rosna i sa bezproblemowe.
Ja osobiscie lubie akcenty bordowe w postaci buków. Ale śliw juz tez bym nie sadzila, zbyt problemowe. Dęby, sosny, graby i buki mam zastane. Lipy i siewki dębów usuwam
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Wiolka5_7 10:35, 02 cze 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20605
Graby ciut węższe to odmiana Frans fontaine ,mam 2 sztuki
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Makao 11:14, 02 cze 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4275
Łał ile porad drzewnych

Ten sok co skapuje z lipy to nie jest jej sok tylko mszyc które ją obsiadują.
Tak ostatnio Maja w ogrodzie tłumaczyła.
Co nie zmienia faktu że lepiej wtedy przez te 2-3 tygodnie pod nią nie siedzieć i nie stawiać samochodu.
To tak dla informacji bo czytam że lipy nie będziesz sadzić więc problemu nie będzie.

Dziewczyny dobrze podpowiadają więc nie będę już nic mieszać.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
NowaKiKi 12:41, 02 cze 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 610
Milorzeb piękne drzewko, widziałam wlasnie w szkółce i właśnie się zastanawiam czy miałabym dla niego miejsce gdzieś.
U Ciebie na froncie wyglądałby pieknie.
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
olciamanolcia 12:46, 02 cze 2023


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Sliwa pissardi jako soliter prezentuje się przepieknie . Mam sześć sztuk (co prawda rosną w grupie) nie widzę aby chorowały pomimo to że rosną przy cholernych igkakach sąsiada

Ambrowce mam dwa- liście już mają prawie od miesiaca - nie są szczepione ale będę je regularnie podcinać bo są fantastycznymi drzewami.

Platany mam tez - cudowne i niezbyt często spotykane - przynajmniej w mojej okolicy

Brzozy mam - patrz rabata brzozowa-
Graby tez mam- rosną co 60 cm przy płocie tworząc szpaler

Mam również dęba błotnego Green Dwarf

Mam klona tatarskiego , klona Purple glob i klona polnego Nanum

Uwielbiam swoje drzewa i innych nie chcę




____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
MagdaLenka 14:13, 02 cze 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 842
Odmiany buka, które polecił Marcin: Rohan Obelisk i Dawyck Purple to dobry wybór. Mam u siebie Rohan obelisk i jest przepiękny. Na początku sezonu jest bardzo intensywnie wybarwiony, bliżej jesieni lekko zielenieje.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
MagdaLenka 15:05, 02 cze 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 842
Z tego co widzę u sąsiadów w okolicy, śliwy wiśniowe też raczej nie sprawiają problemów, a jest ich bardzo dużo (prawie w każdym ogrodzie). Lubelska glina widać im służy.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies