Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Patrycja_KG_Lu 18:24, 14 sty 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2763
Marcin89 napisał(a)



Dobrą masz skalę dla Tuj Danica? One coś około metra rosną. Osobiście bym nie mieszała gatunków. Jeśli zdecydujesz się na cisa na środku to kule też daj cisowe. Będzie Cię potem drażnić rożny odcień zieleni. Z daleka może jeszcze nie tak widoczny, ale będziecie zaraz obok na tarasie siedzieć. Z uwagi właśnie na tą bliską odległość będziecie rośliny oglądać bardziej „dokładnie”.

Mi Twój pomysł z wysokim piętrem w postaci np. prosa się podoba. Fajnie by się ruszały na wietrze. Tak w ogóle to nie potrzebujecie jakiegoś oddzielenia wizualnego w postaci roślin lub jakiś pergoli poziomych na momenty gdzie będziecie jednocześnie korzystać z tarasu? Czy mógłbyś wrzucić zdjęcie tego miejsca z oddali? Tak by było widać oba tarasy razem i schody wraz z donicami „L”-kami?

Odnośnie traw to może właśnie zatop kule w hakonechloa? Zaraz Ci znajdę zdjęcia ogrodu Danusi, gdzie tak zrobiła. Mam je zapisane, bo będę sama korzystać z tego połączenia ponownie na rabacie na froncie.

Rozważałeś dać za wyższe piętro molinie? Ładnie by ich kwiatostany na elewacji wyglądały i mają super kolor zimą po zasuszeniu.

Z pionowego akcentu zamiast stożka cisowego możesz rozważyć taką kule z wodą na podwyższeniu, jakąś rzeźbę albo w ogóle np. przesłonę dla obu tarasów.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 18:31, 14 sty 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2763
1. Fontanna kamienna
2. Pionowe słupy z powojnikiem
3. Misa na podwyższeniu plus ścianka ażurowa
4. Słupy tynkowane
5. Połączenie u założycielki O.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
olciamanolcia 18:34, 14 sty 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7150
Marcin proso NW ma u mnie prawie dwa metry Ty wysoka trawa-bardzo-czasem jak jest silny deszcz lubi sie połozyć a teraz jest u mnie połamana przez opady sniegu

Drzewo jest szczepione na wys 2 m zobacz dokad sięga proso




____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Marcin89 18:54, 14 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2550
Anda napisał(a)
Marcin, a weź narysuj sobie cisa nie na środku, tuje w dwóch grupach, ale ułożone niesymetrycznie, a resztę rozrzuć.
Żeby dodać lekkości?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 18:56, 14 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2550
Rojodziejowa napisał(a)
Leci Ci tam teraz śnieg? Widzisz w jakie miejsce spada zsuwając się z dachu?
Teraz nie, bo nie ma śniegu już Żarcik.

Spada w pas na środku tej rabaty i lekko w kierunku jej brzegu się rozrzuca. No jest to problem. Pytałem już wcześniej na forum.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Anda 18:59, 14 sty 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Marcin89 napisał(a)
Żeby dodać lekkości?


Przede wszystkim żeby odejść od formalności Formalność wymaga dużej dyscypliny, od ogrodnika i roślin Każda strona musi wyglądać tak samo. Jeśli jakaś roślina gorzej rośnie, inaczej, to bardzo to zgrzyta.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Marcin89 19:15, 14 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2550
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
1. Fontanna kamienna
2. Pionowe słupy z powojnikiem
3. Misa na podwyższeniu plus ścianka ażurowa
4. Słupy tynkowane
5. Połączenie u założycielki O.
Dużo tematów, postaram się odnieść.

Zwiększyłem średnicę thujek do 60-70 cm. Ale zawsze można ciąć. One powoli rosną, zanim był by metr minie kilka lat.

Inny odcień raczej by mi nie przeszkadzał, cisy są droższe wiadomo. Ewentualnie złocista thuja Mirjam i po problemie.

Proso w tych pierwszych wersjach by przeszło, a jeszcze lepsza molinia lub trzcinnik. Chyba jednak nie uda mi się ograniczyć ilości gatunków w ogrodzie.

W temacie traw - oczywiście znam Danusi połączenia. Ale boję się jakby rosły hakone u mnie. Najlepiej z kulkami leży mi wizualnie turzyca

Zdjęć 2 tarasów nie mam. Wstawię tarasu i z bardzo daleka. Nie mam w tym telefonie innych.


Kwestia przesłony między tarasami. Żeby spełniła swoją rolę to musiał by to być ekran/żywopłot. Jakoś tego w poprzek rabaty nie widzę. A biorę pod uwagę, że się nie oddzielamy w ogóle, z ogrodu i tak było by widać. Mamy dużo wspólnych znajomych i gości. Przechodzą często z domu do domu. Musielibyśmy się oddzielić grubą kreską albo wcale - jak teraz.

Kwestia rzeźb, posągów, dekoracji. Jestem zmuszony odpuścić teraz. Uważam, że zawsze można kiedyś dodać. Przypomnę, że nie mamy w ogóle ogrodzenia z 3 stron, budynek gospodarczy do remontu, trawnik do założenia, żywopłoty, bluszcz na ścianę itd. Chcę założyć (wytyczyć) rabaty i stopniowo obsadzać, by rośliny się rozrosły. Zwłaszcza drzewa i moje mikro sadzonki. A potem stopniowo uzupełniać bylinami. Ewentualnie drzewa najpierw, potem rabaty na 100% po kolei. Na ozdoby będzie czas na końcu.

Piny cudowne, ale tak jak powyższe, nie na teraz. To jakbym chciał upiększać coś, czego jeszcze nie ma.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Angelika95 21:04, 14 sty 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1023
Czy mozna poruszać się tylko w obrębie tych gatunków, które są na projekcie? Prosa nie znam, miskant moim zdaniem za wysoki i za dużo miejsca zajmie na rabacie.

Może dasz rozplenice? I wtedy w tych donicach L-kach mógłbyś dać też rozplenice i kulki zimozielone takie jak na tej dużej rabacie. A na wiosnę czosnki. Na kształt rabaty Miluni. Rozplenica późno rusza, ale zimą na tarasie tak się nie przebywa, a i tak będą inne rośliny- zimozielone kulki, rozplenice związane, sesleria też jest zimą ładna.

Co myślisz?
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Marcin89 21:16, 14 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2550
Na ten moment wszystko można
Chciałem przedyskutować te różne opcje, bo moje stare rysunki nie były dopracowane.

Pewnie w momencie ich rysowania mi pasowały, teraz nie.

Po info od Justyny raczej proso odpada.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 21:23, 14 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2550
Wstawiam te donice tarasowe w 2 wersjach.



Chciałbym by pasowały do rabaty pomiędzy kolorystycznie i gatunkowo. No i żeby długo były kwiaty.

Czosnki też tutaj, by je podziwiać z domu lub siedząc na tarasie
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies