Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

lindsay80 19:51, 06 mar 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
nie wydaje mi się, rosną od wschodniej strony, wiatr wieje zwykle od zachodu i osłania je od tego wiatru dom - miejsce najbardziej zaciszne na całej działce, ponadto u nas zawsze jest mokro...
Nie wiem w jakich warunkach sobie rosły w szkółce, bo to się zaczęło dziać wkrótce po posadzeniu i wydaje mi się, że już w doniczkach na kilku egzemplarzach to widziałam.
____________________
Tu ma być ogród :)
Mazan 07:06, 07 mar 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lindsay80

Jest również inna ewentualność. To niedobór fosforu. Często obserwuję późną jesienią i wiosną, gdy temperatury są niskie i występuje blokowanie przyswajania. Jeśli także żółkną możliwy jest niedobór ązotu lub żelaza. Należałoby sprawdzić zasobność podłoża.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
katarzyna_z_... 22:09, 07 mar 2015

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
Witam,

Jestem tu nowa, dopiero zaczynam przygodę z ogródkiem Jestem zielona Od kilku tygodni przeglądam wątki na ogrodowisku i jestem pod wrażeniem ogródków.
Chciałabym się poradzić. Przy przesadzaniu bukszpanu dziś (około 70 cm wysokości), odłamała się spora dość gruba gałąź ok. 50 cm. Czy jest szansa aby ją uratować? Np. ukorzenić? Co robić? Włożyć do ukorzeniacza i potrzymać w ziemi torfowej w domu przez kilka miesięcy czy po włożeniu do ukorzeniacza włożyć do gruntu? Proszę o poradę, czy da się tę gałąź utrzymać przy życiu?
____________________
rozark 08:47, 08 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
Przede wszystkim musisz ograniczyć parowanie, czyli zrób jej namiot z przeźroczystej folii i musi mieć wilgoć, nie wolno dopuścić do przesuszenia, miejsce cieniste.
Dodaj koniecznie ukorzeniacza i powinno się udać.
____________________
pozdrowionka
agnieszka_ma... 10:23, 08 mar 2015

Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 3
Przepraszam, ale nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi . Mam 4 letnie bukszpany , które formuję na niski żywopłot. Cięłam je w ubiegłym roku w sierpniu. Była u nas łagodna zima i w dodatku późno przyszła( pomorskie) . W efekcie teraz mają już spore przyrosty, są bardzo nieregularne i brzydko wyglądają . Czy mogę je równo przyciąć już teraz , czy czekać do czerwca ? Czy mogę je zasilać mączką kostną, czy lepiej nawozem dedykowanym bukszpanom, czy dolomitem..?
lindsay80 10:42, 08 mar 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Mazan,
o podłożu w swoim ogrodzie wiem tylko, że ph wynosi 5,5? jak mam dalej postępować, żeby sprawdzić jego zasobność?
A jeśli się potwierdzą te niedobory to co najlepiej zastosować?
____________________
Tu ma być ogród :)
Mazan 12:14, 08 mar 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lindsay80

Przy takim odczynie fosfor jest bardzo słabo pobierany i powinnaś bukszpanowi podnieść nieco pH, w przeciwnym razie ciągle będą zdarzały się niedobory, a nawet choroby korzeni. Taki odczyn sprzyja rozwojowi patogenów glebowych i trzeba go podnieść do wymagań rośliny, czyli 6 - 6,5 pH. Możesz próbować florowitem z fosforem jeśli producent nie dał przeciwwskazań, gdyż fosfor wchłania się w ciągu kilku dni, a efekt może być widoczny po ok. 10 14 dniach.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 12:37, 08 mar 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Agnieszka_ma...

Możesz przyciąć, gdy ruszy wegetacja. Nawet o 2/3 rocznych pędów, ale nie usuwaj całkowicie ubiegłorocznych przyrostów. Z młodych pędów ładnie przyrasta i się wypełnia zakrywając 'łysiny'. Następnym terminem znów będzie koniec lata, czyli początek września.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
lindsay80 17:47, 08 mar 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
dziękuję za pomocną radę, będę wkrótce działać.
____________________
Tu ma być ogród :)
katarzyna_z_... 07:57, 09 mar 2015

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
rozark dziękuje za radę, częściowo tak zrobiłam Tylko tę folię muszę jeszcze jakoś wymyslić.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies