Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Borbetka 14:35, 10 mar 2015


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Dobrze Ci poszło, niech sobie teraz korzeń odbuduje.
____________________
borówcowy wizytowka
ewa_c 09:56, 11 mar 2015


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 47
Ok, dam mu juz spokój, dzięki Borbetko, przy okazji gratuluje ogrodu, widać w nim pasję i talent właścicielki
____________________
Ewa_C
Pszczelarnia 10:21, 11 mar 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
anitan napisał(a)
to nie tnie się dopiero jak się pojawią pierwsze przyrosty, tylko wcześniej?

W tym wypadku metoda postępowania / radzenia Danusi jest taka: ciąć teraz, ponieważ potem będzie szkoda nowych przyrostów. Jeżeli teraz ten bukszpan zostanie przycięty, to nowe przyrosty pojawią się na regularnej kuli. Tnąc go teraz przed ruszeniem wegetacji u niego, nic nie stracimy a nadamy mu pożądany kształt.

Bukszpany tnie się nie w maju ale ew. w czerwcu (pod koniec czerwca/ na początku lipca) - jeśli jeden raz w sezonie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
anitan 10:54, 11 mar 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
czyli ja moje (kupione i zasadzone jesienią) bukszpanki tez mogę teraz już dociąc do kulek? Jeszcze nie ruszyły
mają około 1m, posadzone do gleby z donic. Korzenie silnie rozrośnięte
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 11:38, 11 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak Anitko nie możesz, a nawet musisz teraz ciąć a nie w maju.

Poczytaj wszystko o bukszpanach, napracowałam się w poprzednich latach, korzystaj z mojej wiedzy i doświadczenia nie kieruj się logiką, która każe ciąć w maju.

http://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=bukszpan
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 11:56, 11 mar 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
no dobrze, to będę ciąć
moje pierwsze prace tego typu, ciekawe jaka forma powstanie. Z założenia ma być kulka
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 08:03, 12 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kulkę łatwo uciąć, zaczynaj od wierzchołka, potem boki. Patrz z góry i oceniaj kształt.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lindsay80 08:25, 12 mar 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
a ja kupiłam z likwidowanej hodowli takie bukszpany, posadziłam w przechowalniku, bo docelowe miejsce będzie gotowe pewnie za miesiąc i pytanie czy można by je było kulkować teraz, czy też jeśli w planie jest ich przeprowadzka w ogóle tego nie robić?
Bukszpany się ze sobą stykały i z jednej strony są trochę łyse, czy one się zazielenią w tych miejscach, czy chcąc zrobić kulkę dosadzić jakąś małą sadzonkę od tej strony gdzie brak liści?
____________________
Tu ma być ogród :)
anitan 08:50, 12 mar 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Gardenarium napisał(a)
Kulkę łatwo uciąć, zaczynaj od wierzchołka, potem boki. Patrz z góry i oceniaj kształt.

nie wyszły kulki bo krzaczki były wysokie ale dość wąskie.
Musiałyby być malutkie kuleczki. Może coś poprawię na spokojnie w weekend.
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Karol99 13:32, 13 mar 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Bardzo proszę, moglibyście powiedzieć jak ładnie przyciąć te bukszpany? Chciałbym uzyskać kule. I kiedy najlepiej to zrobić? Chyba teraz?

____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies