Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

rozark 08:58, 09 mar 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
katarzyna_zuk napisał(a)
rozark dziękuje za radę, częściowo tak zrobiłam Tylko tę folię muszę jeszcze jakoś wymyslić.

Kup worek na śmieci przezroczysty - są w Tesco
lub po meblach, pralni
____________________
pozdrowionka
Gardenarium 10:53, 09 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
katarzyna_zuk napisał(a)
Witam,

Jestem tu nowa, dopiero zaczynam przygodę z ogródkiem

Przy przesadzaniu bukszpanu dziś (około 70 cm wysokości), odłamała się spora dość gruba gałąź ok. 50 cm. Czy jest szansa aby ją uratować? Np. ukorzenić? Co robić? Włożyć do ukorzeniacza i potrzymać w ziemi torfowej w domu przez kilka miesięcy czy po włożeniu do ukorzeniacza włożyć do gruntu? Proszę o poradę, czy da się tę gałąź utrzymać przy życiu?


Gruba gałąź bardzo zdrewniała się nie ukorzeni, należy dopiero od niej odłamać gałązki i postępować tak jak opisałam w tym artykule. Po co ukorzeniać wielką gałąź jak z niej można mieć kilkadziesiąt sadzonek?


Rób tak http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/408-rozmnazanie-bukszpanow-z-sadzonek

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katarzyna_z_... 12:15, 09 mar 2015

Dołączył: 07 mar 2015
Posty: 13
Rzeczywiście Jakoś nie przyszło mi to do głowy. Dziękuję za porady oraz link do artykułu. W takim razie oberwę gałąź i zrobię nowe sadzonki a macierzystą oberwaną gałąź trochę obskubaną, na próbę pozostawię w gruncie tak jak ją wczoraj posadziłam. Sadzonki częściowo powkładam do gruntu a częściowo nasadzę w donicy - w ten sposób może niekóre mi się udadzą.
____________________
beata_kulesza 14:00, 09 mar 2015


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Mam pytanie czy bukszpany też można opryskać miedzianem ?
____________________
Beti - Ogród Beaty
Gardenarium 14:04, 09 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
katarzyna_zuk napisał(a)
Rzeczywiście Jakoś nie przyszło mi to do głowy. Dziękuję za porady oraz link do artykułu. W takim razie oberwę gałąź i zrobię nowe sadzonki a macierzystą oberwaną gałąź trochę obskubaną, na próbę pozostawię w gruncie tak jak ją wczoraj posadziłam. Sadzonki częściowo powkładam do gruntu a częściowo nasadzę w donicy - w ten sposób może niekóre mi się udadzą.


Nie obrywaj nowej gałęzi a pobierz tylko sadzonki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewa_c 18:16, 09 mar 2015


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 47
Witam wszystkich u progu wiosny, w ubiegłym roku przesadziłam krzew bukszpanu, nie był nigdy cięty, obecnie wyglada jak na załączonym zdjęciu. Chciałabym uformować z niego kulę. Kiedy zacząć cięcie, teraz czy w maju? Poradźcie proszę.
____________________
Ewa_C
Gardenarium 18:18, 09 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Teraz, zanim zacznie puszczać, cięcie w maju jest niemożliwe wręcz bo wtedy to on przyrasta.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewa_c 18:33, 09 mar 2015


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 47
Ok, wielkie dzięki za odpowiedz, pani Danusiu
____________________
Ewa_C
anitan 19:03, 09 mar 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
to nie tnie się dopiero jak się pojawią pierwsze przyrosty, tylko wcześniej?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
ewa_c 11:19, 10 mar 2015


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 47
Ufff, ponownie przesadzony i przystrzyzony, ciapnąć jeszcze czy juz zostawić, jak myślicie ? Pierwszy raz tnę bukszpana i trochę mam stracha, żeby mu nie zaszkodzić i nie przedobrzyc.
____________________
Ewa_C
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies