Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej

Pokaż wątki Pokaż posty

Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej

agniecha973 13:53, 27 gru 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Tak było, właśnie tak!
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
hanka_andrus 17:34, 27 gru 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
POdziwiam i potwierdzam! Najważniejsze ...podpatrzeć i zacząć robotę!W ogrodzie też! I się uda!
Ja w to wierzę!
Wianek -bomba!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
agniecha973 17:46, 27 gru 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Poszłam dzisiaj na krótki spacer po moich włościach. Szaro, buro, siąpi... W domu przyjemniej. Na parapetach kwiatki zielone, różowe, czerwone, choinka pachnie.
Zrobiłam kilka zdjęć, ale jakość nie najlepsza, robiłam bez lampy, bo sztuczne światło przekłamuje.

Pod folią sałata czeka na wiosnę




Pszenica na zielony nawóz w warzywniku wzeszła i lekko się zieleni


A tu rozchyliłam słomę i zauważyłam dżdżownicę (czy ona nie powinna być głęboko pod ziemią o tej porze roku?) i jakieś jajka , chyba ślimaka. Przepraszam, ale zdjęcie nieostre.


A krety przeginają w tym roku!!! Gdzie jest wątek o skutecznym wypłoszeniu kretów? Przez wiele lat u nas nie było kretów, a w tym roku chyba nadrabiają!
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
agniecha973 17:47, 27 gru 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
hanka_andrus napisał(a)
POdziwiam i potwierdzam! Najważniejsze ...podpatrzeć i zacząć robotę!W ogrodzie też! I się uda!
Ja w to wierzę!
Wianek -bomba!


Dzięki za dobre słowo Haniu
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Sebek 19:30, 27 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ten warzywnik ...Ty to chyba dużo osób w rodzinie masz - mój ogród tyle miejsca nie zajmuje
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
agniecha973 19:57, 27 gru 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Sebek napisał(a)
Ten warzywnik ...Ty to chyba dużo osób w rodzinie masz - mój ogród tyle miejsca nie zajmuje



Dzielimy na 3 i jedna część odpoczywa "na zielono". Pozostałe 2/3 obsadzamy ziemniakami (jemy swoje całą zimę) i warzywami.
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Sebek 19:58, 27 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
aha
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
agniecha973 20:03, 27 gru 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Ziemniaki obrabiamy traktorem, ale czasem trzeba ręcznie wspomóc. Stonki nie pryskam, więc też łażę po polu i zbieram kilka razy, jest co robić Ale to nasz wybór, nie narzekamy. Jak nam się znudzi, to sobie darujemy
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
EPODLAS 22:22, 27 gru 2011


Dołączył: 03 lis 2011
Posty: 5549
Czy sadzisz tą sałatę jesienią? I kiedy liczysz na zbiory, tzn kiedy główki sałaty będą już gotowe? Myślę, że wszystko zależy od pogody. Ja mam niewielki warzywniak, ale bardzo interesuje mnie uprawa warzyw. Sałatę sieje wcześnie do gruntu, a potem pikuję, gdzie się da. Kupuje w Biedronce: Królowa Majowa, coś w tym rodzaju, bo dokładnie nazwy nie pamiętam. Jest krucha i zawiązuje duże główki. Sałatę traktuje jako przedplon. Na tej grządce posiałam sałatę, rzodkiewkę, rukolę, a po nich ogórki. W następnym roku zmianuje i powtórzę to na innej grządce. Już planuje gdzie i jak. Na nawóz zielony posiałam saladerę.
____________________
Mój ogród
agniecha973 23:44, 27 gru 2011


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 11946
Ten eksperyment z sałatą u mnie po raz pierwszy, ale praktykowany przez moją ciocię. Ona sieje na koniec lata sałatę i rozpikowuje pod folią na jesień. Ważne jest, żeby sałata nie była duża, bo i tak te listki trochę mróz uszkodzi, a im większe listki, tym większe prawdopodobieństwo, że rozsada po prostu pod nimi zgnije. Na wiosnę, gdy tylko lekko się ociepli ta sałata szybko rusza, bo już jest ukorzeniona. Zbiory są dużo wcześniej niż z rozsady sadzonej wiosną. Zazwyczaj jak ja pikuję rozsadę, ciocia już je swoją sałatę, ale ona nie czeka aż urosną w główki. Ma dużą rodzinę i do główek nigdy nie doczekują, gdy tylko można nazbierać liści na surówkę, to obrywają. W rezultacie jej sałata nie wygląda jak sałata gdy zaglądnie się pod folię, bo systematycznie dolne liście są obrywane, więc rosną takie wieżyczki. Na wiosnę zawsze dostaję od niej taki zbiór na jeden czy dwa obiady. Jest to wtedy towar deficytowy, więc w tym roku równo z nią przystąpiłam do wszystkich prac "sałatowych". Zobaczymy co będzie. Na razie wiem, że mam się nie przejmować jej wyglądem na wiosnę, na pewno odbije. Na razie nie było mrozów, więc ma się dobrze. Ja będę część użytkować tak jak ona - z listków, wiadomo że będą szybciej, ale część zostawię na główki. Sałata może być każda, nie musi być zimowa. Ona nigdy zimowej nie sieje. Mam od niej drugi rok pyszną sałatę kupowaną w Niemczech. Na opakowaniu mam napisane Lactuca sativa Eichenblatt. Jak dla mnie to rewelacyjna odmiana, ale trochę inna od zwykłej masłowej. Ma liście trochę karbowane, tak jakby z pęcherzykami powietrza. Bardzo długo nie jest gorzka, jest wyraźna różnica pod tym względem między nią a innymi sałatami. Jedyną jej wadą jest to, że listki bardzo szybko więdną. Trzeba zerwać i zanieść od razu do domu pod kran z wodą. Po godzinie jest zwiędnięta, jeśli nie zostanie opłukana wodą i schłodzona. Jej listki są większe od tej naszej masłowej, więc jest bardziej wydajna. Ale warto posiać różne odmiany, bo ona się później już nudzi. W tym roku zebrałam nasiona, ale nie wiem czy skiełkują. Mam dużo, mogę się podzielić, ale chyba najpierw muszę sprawdzić czy wzejdą.
Ale mi elaborat wyszedł
____________________
Agnieszka Wszędzie pięknie, ale u siebie najlepiej / Przedogródek Agniechy973
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies