Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Gardenarium 19:30, 18 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nawozy uniwersalne, do iglaków mogą być niedobre, bo te akurat świerki nie lubią kwaśnego podłoża.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lindsay80 22:28, 18 mar 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Witam,
na niektórych gałązkach serbów mam takie żółte i brązowe igiełki.



Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu i informację czym popryskać, żeby to się nie rozprzestrzeniało.
____________________
Tu ma być ogród :)
kachat 23:28, 18 mar 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Osutka..?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
ardusowa 19:24, 20 mar 2015

Dołączył: 20 mar 2015
Posty: 2
Witam Wszystkich, jestem nowa w ogrodowisku, bardzo mi sie podoba to forum, bardzo proszę o radę ekspertów

Wybudowaliśmy dom na działce z widokiem na pole, w związku z tym prawie zawsze wieje tam silny wiatr. W okolicy jest już trochę domów, ale my mamy tylko jednych sąsiadów -osłaniają nas od północnego-zachodu. Z drugiej strony jest droga i dalej szczere pole. Planowaliśmy wzdłuż drogi zrobić wysoki żywopłot (być może nieformowany), więc posadziliśmy ok. 60 szmaragdów co 50 cm. Teraz zastanawiamy się, czy te tuje będą wystarczającą osłoną przeciwwiatrową i przeciwkurzową (polna droga). Czy dobrym pomysłem byłoby dosadzenie jeszcze rzędu świerków serbskich przed tujami, tak aby utworzyć w przyszłości dodatkowy nieformowany przeciwwiatrowy szpaler? Jest tam wystarczająco miejsca myślę, że nie zaciemnią ogrodu, bo jest to południowa strona, więc cień będzie padał po południu na drogę. Zmieściłoby się 7 świerków co 3 metry. Czy jest to dobra odległość między nimi? W jakiej odległości posadzić świerki od tuji? Czy to w ogóle jest dobry pomysł? Nie jestem jakąś fanką tuji, posadziłam je ze względów praktycznych, jeśli będą zasłonięte świerkami, nie będzie mi ich szkoda. Ogród ma być w stylu raczej minimalistycznym, uporządkowany, z przejrzyście wydzielonymi strefami i małą różnorodnością gatunkową roślin. Mamy 10 drzewek owocowych, na środku parawan osłaniający z grabów, będą jeszcze 3 wiśnie osobliwe 'umbraculifera', bukszpan, lawenda, sosny karłowate, trawnik. Gleba żyzna, gliniasta. Bardzo proszę o pomoc
Karol99 08:33, 21 mar 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Tylko, że jak posadzisz świerki przed tujami, to one zginą za nimi, świerki są przecież wysokie..
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
ardusowa 09:11, 21 mar 2015

Dołączył: 20 mar 2015
Posty: 2
Tak sobie myślałam, że jak posadzę świerki w większej odległości od tuji, to może one jakoś przeżyją, a podwójna zasłona będzie mocniejsza-bardziej zasłoni od wiatru. Tym bardziej, że tuje rosną od strony południowej, a tam jest tylko droga, nic im nie będzie zabierać światła...
gabi1948 21:32, 21 mar 2015


Dołączył: 08 sty 2012
Posty: 144
Witam serdecznie. Uprzejmie proszę o info czy mogę posadzić świerki serbskie między ogrodzeniem a istniejącym już żywopłotem z jałowca skyrocket. Świerków mam 10 sztuk więc sadziłabym je co ~3 metry. Odległość od płotu do rosnących już jałowców jest zaledwie 1,40 cm. Czy nie jest za mało miejsca? Poza tym jest to wschodnia strona, słońce tylko z rana. Zdjęcie jest sprzed kilku lat - obecnie jałowce bardziej rozrośnięte. Pozdrawiam.
____________________
gabi1948
Gardenarium 21:43, 21 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Za mało miejsca, szkoda poświęcać cenne świerki i pchać je pomiędzy mało cenne jałowce
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gabi1948 22:47, 21 mar 2015


Dołączył: 08 sty 2012
Posty: 144
Trudno się mówi, będę myślała nad innym rozwiązaniem. Bardzo dziękuję Ci Danusiu i serdecznie pozdrawiam.
____________________
gabi1948
Rubia 08:32, 23 mar 2015

Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 23
Gardenarium napisał(a)
Jeszcze nie tnę u siebie, mają być niezłe mrozy minus 5.

Ale jak już będziesz ciąć masz dwa wyjścia, albo zrównać wszystko wg poziomu (zielona linia) albo ciachać przewodniki (czerwone kreski) tak z wyczuciem, żeby pokrak nie narobić).





Czesc Danusiu,

Zastosowałam sie do Twojej rady i jeszcze nie cięłam.... Ostatnio pogoda w nocy rzeczywiście nie byłaby zbyt łaskawa dla swieżo przyciętych drzewek.
Czy teraz w ten weekend (28.03) mogę zabawić sie w Edwarda Nozycorękiego ??
Chyba pojade po linii zielonej

Dziekuje i pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies