Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

stola 14:29, 15 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Mazan,

Jeszcze prosba o rozwianie ostatnich watpliwosci technicznych:

1. oprysk mozna zrobic juz kilka dni po posadzeniu?

2. teoretycznie topsin jest skuteczny przy minimum 20C - jak jest w praktyce - 15C w ciagu dnia tez bedzie ok czy czekac do maja?

3. topsin pryskac i lac tez od razu pod drzewa?

4. te dwa opryski wystarcza na caly sezon?

5. mam spryskiwacz reczny i spalinowy (taki od zwalczania komarow) - ktorym skuteczniej?


Z gory ogromnie dziekuje za wszystkie podpowiedzi i pozdrawiam
Mazan 15:08, 15 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Stola

Topsinem opryskiwałem drzewka owocowe przy temp.5*C i był zabójczo skuteczny, dlatego takie temperatury są dlań optymalne. W wyższych może uszkadzać, gdyż nie robisz stężenia z aptekarską dokładnością.

Ad.1 Można,często też jest polecany jako preparat doglebowy, szczególnie jesienią do zwalczania chorób odglebowych, jak pozostałe.
Ad.4 Jeśli w czerwcu nie przeszkodzi wysoka temp. możesz opryskać dwukrotnie co 10 dni Bioseptem. Jesienią powtórzyć oprysk wiosenny.
Ad.5 tym, którym najlepiej się posługiwać i może dobrze pokryć cieczą drzewo.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
stola 15:24, 15 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Mazan,

serdeczne dzieki za wszystkie informacje i cierpliwosc do nieraz naiwnych pytan poczatkujacego.


pozdrawiam
stola 09:27, 16 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Witam ponownie,

Prosze o porade w sprawie czestosci podlewania swierkow w pierwszym miesiacu po posadzeniu.
Slyszalam 2 teorie: co 2 dni lub 1 w tygodniu. To spora roznica. Warunki: gleba przepuszczalna (wokol piach), temp. do 15C, raczej bez opadow, troche slonca (Warszawa).

Podlewanie co 2 dni zastosowalam w zeszlym roku do 3 metrowej sosny czarnej i ladnie sie przyjela, ale swierk serbski podobno nie lubi zbyt mokro.

pozdrawiam
stola 09:47, 16 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Moze komus sie przyda sposob oceny wilgotnosci ziemi o jakim sie wlasnie dowiedzialam - ok 3-4h po podlaniu wbijamy rurke na glebokosc ok 20-30cm i badamy probke wyciagnietej ziemi - ma byc wilgotna, nie moze skapywac z niej woda. Ma sie kleic do palcow.

Mimo wszystko podtrzymuje pytanie o sprawdzone standardowe podlewanie serbow w trakcie ukorzeniania.
lorenzo 16:12, 16 kwi 2015

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 7
Trzeba pilnować aby ziemia z góry nie robiła się sucha i popękana .Ja mam każdego serba posadzonego w dołku i jak je podlewałem to zawsze lałem dołek do pełna.
lorenzo 16:12, 16 kwi 2015

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 7
.
stola 17:31, 16 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Lorenzo,

Tez mam uformowana taka mise, ktora wypelniam woda, by po wsiaknieciu zostalo bloto.
Wyprobowalam tez sposob z probkowaniem rurka i dobrze sie sprawdzil. Po kilku pomiarach juz wiadomo jak w przypadku naszej konkretnej ziemi to dziala. Ja mam bardzo przepuszczalna - piach i co 2 -3 dni musze koniecznie podlac.

stola 23:33, 16 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Mazan,

Poradz prosze jeszcze raz w kwestii opryskow bo okazalo sie, ze swierki oprocz grzyba maja jescze szkodnika.

Prawdopodobnie to mszyca miodownica ( ok 4mm, ciemno szara, od gory poklejona bialym nalotem). Wedlug znalezionych rad pani Danusi powinnam opryskac preparatem Sherpa 10 EC lub Mospilanem.

Jaka powinna byc kolejnosc opryskow aby zalatwic i grzyba i szkodniki?
Jakie terminy na te mszyce? (na promanal juz za pozno, to wiem)

Czy np:
na osutke topsin (polowa lub koniec kwietnia)
po 2 dniach mospilan
po 14 dniach od topsinu bravo
czy powtorka mospilanu, a jesli tak po ilu dniach?

Oprocz tego zauwazylam wycieki kropelek chyba zywicy na iglach i pniu. Z tego co pisales na forum to moze byc biala zgnilizna? A moze to wypuszczaja te szkodniki, chociaz pachnie zywica? A moze drobne uszkodznia w wyniku przesadzania sie zalewaja?

pozdrawiam






stola 23:36, 16 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Mazan,

Poradz prosze jeszcze raz w kwestii opryskow bo okazalo sie, ze swierki oprocz grzyba maja jescze szkodnika.

Prawdopodobnie to mszyca miodownica ( ok 4mm, ciemno szara, od gory poklejona bialym nalotem). Wedlug znalezionych rad pani Danusi powinnam opryskac preparatem Sherpa 10 EC lub Mospilanem.

Jaka powinna byc kolejnosc opryskow aby zalatwic i grzyba i szkodniki?
Jakie terminy na te mszyce? (na promanal juz za pozno, to wiem)

Czy np:
na osutke topsin (polowa lub koniec kwietnia)
po 2 dniach mospilan
po 14 dniach od topsinu bravo
czy powtorka mospilanu, a jesli tak po ilu dniach?

Oprocz tego zauwazylam wycieki kropelek chyba zywicy na iglach i pniu. Z tego co pisales na forum to moze byc biala zgnilizna? A moze to wypuszczaja te szkodniki, chociaz pachnie zywica? A moze drobne uszkodznia w wyniku przesadzania sie zalewaja?

pozdrawiam






Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies