Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

KDZ 12:06, 09 kwi 2015

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 24
Gardenarium napisał(a)
Taki mariaż jest niemożliwy na przemian ze względu na różną siłę wzrostu.


to znaczy nie na przemian tylko coś w tym stylu



wcześniej pisałem coś o półcieniu, ale okazuje się, że od teraz do jesieni będzie tam raczej słońce. Nie przeszkadza mi to, że choiny doszłyby do odpowiedniej wysokości później.

pozdrawiam
Sharlee 12:59, 09 kwi 2015


Dołączył: 07 lis 2011
Posty: 138
mstrzes napisał(a)
Witam jeszcze raz. Pomóżcie please
Ciachać serby czy nie???
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4823-ogrod-na-batuty?page=11


Ja bym ciachnęła. Wykształci się nowy przewodnik, a boki bardziej się rozkrzewią.
____________________
Kobiet nie trzeba rozumieć, trzeba je kochać!
Gardenarium 13:00, 09 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
tak jest dobrze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mstrzes 14:14, 09 kwi 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 314
Sharlee napisał(a)


Ja bym ciachnęła. Wykształci się nowy przewodnik, a boki bardziej się rozkrzewią.


Dziękuję za odpowiedź.
Zielona jestem totalnie, ale po "przestudiowaniu" wątku coś mi podpowiadało, żeby ciachnąć
Zatem dzisiaj amputacja się odbędzie
Jeszcze raz dziekuję
____________________
Pozdrawiam Magda
stola 11:45, 10 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Witam,

to moj pierwszy post, choc czytam forum od ponad roku.
Niestety czuje, ze moje klopoty zaczely sie na samym starcie i musze prosic o pomoc. Otoz zakupilam 2,5m swierki serbskie w polecanej szkolce. Balot w donicy. W trakcie zakupu zauwazylam, ze maja kilka galazek na dole zbrazowialych a brazowe igly leza w donicy. Sprzedawca powiedzial, zeby sie nie martwic - musza nieco odchorowac po wykopaniu. Reszta czesci roslin bez zmian, no moze kilka sztuk pojedynczych igiel na szczytach pedow jest do polowy brazowa. Bardzo prosze o informacje czy to prawda, czy tez kupilam chore drzewka.

Wyczytalam, ze to moze byc choroba grzybowa - moze zrobic zaraz po posadzeniu oprysk Topsinem?

pzdr
Malgosia




rupert9 07:46, 14 kwi 2015

Dołączył: 14 kwi 2015
Posty: 8
Dzień Dobry
To mój pierwszy post na forum, dopiero zaczynam przygodę z roślinami i w związku z tym mam kilka pytań.
Chciałbym posadzić świerki serbskie z przędzie przy ogrodzeniu od sąsiada w odległości od siebie 1,6m i 0,7 od płotu, ale zastanawiam się jakie na wielkość kupić przeczytałem że rosną dość szybko i skłaniam się do zakupu niedużych oglądałem takie około 40cm wysokości i 15 cm szerokości tylko ziemia na której będą posadzone to 4-5 klasa można powiedzieć że praktycznie piasek żwir trochę gliny czarne z wierzchu 10 cm. Po prostu obawiam się że będą wolno rosły i na tą zasłonę będę długo czekał. Jak szybko to w rzeczywistości rośnie na gorszych ziemiach?
Mam do wyboru sadzonki trochę większe (60cmx40cm) ale musiał bym po wyprowadzać im czubki bo są powykrzywiane
Proszę o poradę co będzie lepsze w Moim przypadku
Pozdrawiam
stola 12:04, 15 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Witam ponownie,

Niestety nikt z doswiadczonych Forumowiczow nie odpowiedzial - zamiescilam pewnie opis zbyt lakoniczny wynikajacy z kompletnego braku wiedzy.
Poczytalam o chorobach, przyjrzalam sie na spokojnie moim swierkom i prosze ponownie o pomoc.

Podejrzewam osutke lub brunatnienie igiel a objawy to:

- po srodku dlugosci igly znajduje sie taki jakby przecinek, przedzielajacy igle. Z wierzchu jest brazowawy a od spodu igly czarny.
- od czubka do polowy igla jest brazowa, potem czarna kreseczka i reszta igly zielona. Ten czarny pasek stanowi granice miedzy czescia chora i zdrowa. Niektore igly sa juz zbrazowiale w obu kierunkach od paska.

Takie Igly porozrzucane sa po calym drzewku, patrzac na drzewko nie widac konkretnie zbrazowialych obszarow (poza pojedynczymi galazkami)


Czy osutka nie daje wiecej czarnych, rozsianych punktow na igle? (u mnie zawsze jeden na 1 igle)

bardzo prosze o pomoc - moze uda sie na podstawie opisu? (chwilowo nie moge zrobic zdjec)


pozdrawiam

Ps. drzewka 2.5m sadzone kilka dni temu, kopane z gruntu, w balocie
Mazan 13:04, 15 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Stola

Zastosuj topsin, po tygodniu kolejny zabieg bravo/gwarant. Osutka - jeśli to ten grzyb - może wyglądać różnie, zależnie od warunków.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
stola 13:43, 15 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Mazan,

Bardzo dziekuje za odpowiedz.

A czy jest jakis zestaw, ktory na wszelki wypadek zadziala i na osutke i na ewentualne brunatnienie igiel?

Bo z tego co rozumiem to:

na osutke Topsin + Bravo
na brunatnienie Topsin + Dithane neo tec

Obie choroby sa grzybowe, obie zaczyna sie zwalczac od topsinu, wiec chodzi o drugi preparat - ktory jest bardziej uniwersalny?


pozdrawiam





Mazan 13:55, 15 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Stola

Wszystkie wymienione przez Ciebie preparaty mają szerokie spektrum działania. Topsin należy do silniejszych, pozostałe są bardziej uniwersalne z racji tego, że działanie ich jest prewencyjne, choć również interwencyjne. Działają p-grzybowo, czyli brunatnienie igieł - jeśli nie jest chorobą fizjologiczną - także jest wrażliwe na te preparaty.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies