Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

kachat 12:07, 04 maj 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Ja się przypominam z moim pytaniem parę postów wyżej Wie ktoś może, co to za drzewko?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Sebek 19:26, 04 maj 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Fama napisał(a)

Witajcie,
Mam ogromną ochotę posadzić na tym klombiku przed moim domem od strony ulicy trzy świerki serbskie. (na planie oznaczony numerem 3) Problem w tym, że klombik jest dość mały- długość 6 metrów, a w najszerszym miejscu ma on 2,30 m. Jest to półkole - plan działki dobrze tego nie odzwierciedla. Serby tworzyłyby fajną zieloną ścianę dla mego ogrodu - a zimą robiły by za choinki bożonarodzeniowe. Jak myślicie, czy coś takiego ma sens? Z góry dziękuję za Waszą pomoc.


Wg mnie jest tu za mało miejsca na tak duże drzewa, one potem rosną wielkie i przechodnie mogą Ci je łamać. Spróbuj z odmianą Nana, one są mniejsze
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 19:31, 04 maj 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
lindsay80 napisał(a)
Witam,
sadziliśmy 2 dni temu świerki serbskie kopane z gruntu i zauważyłam, że na niektórych gałązkach igły są seledynowe, zamiast ciemnozielone, niektóre brązowieją.
Czy to osutka?
A jeśli tak, to czy mogę pryskać topsinem jeszcze w ten weekend, nie zaszkodzi to świeżo sadzonym serbom?




Mam też pytanie o serby, które sadziłam na jesieni, w marcu zostały popryskane miedzianem bo również pojawiały sie gałązki ze zbrązowiałymi igłami, teraz je pooglądałam z bliska i na korze mają taki czarny nalot, czy jest to pozostałość po oprysku?
Młode pączki wydają się jakby były zasuszone, chyba, że to jeszcze nie pora, żeby dawały oznaki życia?


Wygląda to dokładnie na osutkę. Wg mnie opryskaj je, ale najwyżej mniejszym stężeniem i obserwuj. Możesz też spróbować je wymienić na zdrowe w szkółce.

Nie wiem co to za czarny nalot, ale skoro minęło 1,5 tygodnia to może już doszłaś do tego co to może być? Aktualnie świerki powinny mieć nabrzmiałe pąki
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 19:35, 04 maj 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
kris2682 napisał(a)
Jak daleko, szeroko sięgają korzenie swierka serbskiego? Chce obsadzici granice działki tym drzewem. Z trzech stron otaczają mnie ciągle uprawiane pola. W jakiej odległości od płotu sądzić aby sąsiedzi nie mieli problemów z oraniem?


Doczytałem na forum prawnym, że odległość żwyopłotu od granicy powinna wynosić połowę jego wysokości. Więc jeśli będziesz chciała puścić żywopłot na 4 metry posadź je 2 metry od granicy. Jeśli rolnicy nie będą za przeproszeniem upierdliwi i nie będa się czepiać to możesz je posadzić bliżej (pewnie płot ma fundament, więc jest to również zapora dla serbów).
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 19:37, 04 maj 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
kachat napisał(a)
Czy to coś co u mnie rośnie od dwóch lat to serb..?



Na pewno to nie serb, ale może to świerk Kaibab, tylko trochę zabiedzony?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
kachat 20:34, 04 maj 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Zabiedzony Sebku to on nie jest, tylko młodziutki jest Sprzedawca ponoć mówił, że to jakiś bardzo wolno rosnący świerk, ale ci wszyscy sprzedawcy to... różni są, więc na 100% bym w jego słowa nie wierzyła. Świerk ma bardzo krótkie, charakterystyczne igły - takie bardzo sztywne.
Idę poczytać co to za Kaibab
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
kris2682 21:21, 04 maj 2015

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Płotu jeszcze nie mam, narazie będzie siatka leśna więc bez fundamentu. Chcę się z ogrodzeniem cofnąć 0,5 metra od granicy żeby orajac nie lapali plugiem słupków, potem dwa metry odstępu od siatki i rząd świerkow.
kris2682 21:22, 04 maj 2015

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Płotu jeszcze nie mam, narazie będzie siatka leśna więc bez fundamentu. Chcę się z ogrodzeniem cofnąć 0,5 metra od granicy żeby orajac nie lapali plugiem słupków, potem dwa metry odstępu od siatki i rząd świerkow.
anna_t 12:07, 07 maj 2015


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Pomóżcie..cos jest temu drzewku tylko co? kupiony na jesieni, w tym roku podsypałam go nawozem długodziałajacym razem z dwoma innym ale tylko ten zmienia kolor. w innym watku zapytałam jaki to wogóle swierk bo niepamietam...
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
stola 10:53, 09 maj 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Witam,

Czy odstep miedzy opryskami przeciwgrzybowymi (np. Topsin i Amistar) moze wynosic 3 tygodnie?
Z wyczytanych informacji wynikalo, ze powinno byc 7 lub 14dni. Poza forum wyczytalam, ze co 3 tygodnie tez zachowuje skutecznosc, ale wole sie upewnic.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies