Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Karol99 22:30, 20 kwi 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
A nie były za mało podlewane? Iglaste transpirują wodę nawet zimą, dlatego warto je podlewać jak nie ma mrozów w dzień. A to młode świerki.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
hania78 10:18, 21 kwi 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
hmmm no "nie przelewało" im się zimą
____________________
zakładam ogród
stola 13:15, 22 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Witam

Zerknijcie prosze na przekroj usychajacej galazki na niedawno posadzonym swierku (pryskanym Topsin 3 dni temu). Czy to moze byc fytoftoroza?
Wnetrze bialawe, w samym srodku jasobrazowawa kropka i takaz czesc pierscieni. Mam wrazenie jakby brazu przybylo w kilka chwil po odcieciu ale moze mi sie zdawalo.
Wyatt 13:47, 22 kwi 2015

Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 2
Dzień dobry!

Podobają mi się świerki serbskie, którymi mam zamiar obsadzić wokół działkę.
Ok. 80mb, otwarta, wietrzna przestrzeń w polu. Gleba piaszczysta, ph ok. 6,5. Woda gruntowa ok. 1-2m pod ziemią. Ok. 7 lat temu była jeszcze uprawiana, teraz jest odchwaszczona (ręcznie), pas ok. 2m od płotu do trawnika. Raczej słaba gleba choć co posadziłem przyjęło się do tej pory bez problemu i nie choruj (poza daliami, drzewkami owocowymi i innymi krzewami świerki zwykłe, jodła koreańska - ta super się trzyma...)
Strona bardzo słoneczna, głównie południe, niewielka ilość od północy.


Jest już niestety koniec kwietnia ale gdybym szybko się zabrał do pracy to czy:

1. warto z gołym korzeniem np. 2letnie za ok 1zł/szt. ze szkółki? nie za późno? przy tej opcji w porównaniu do opcji 2 tracę ok. 2-3lat
2. warto za ok. 6-8zł 4-5letnie wys. ok. 50-80cm i tu czy w donicy (kopane miesiąc temu, wsadzone do donicy i teraz do gruntu, czy może wtedy poczekać niech w tej donicy poleży i dopiero np. za mc wsadzić?) czy też samemu wykopać u kogoś i zapakować z bryłą korzeniową, z ziemią delikatnie w worki, obwiązać delikatnie, przewieźć i maks. na następny dzień zakopać? (znalazłem te opcje sprzedaży aktualne)

Wiem, że powinno się wcześniej z gołym korzeniem.
Wiem, że się przygotowuje drzewka do przenoszenia.

Pytam jednak czy te opcje są rozsądne a nie idelane
Którą warto wybrać lub czy warto się wstrzymać.

Czytałem wiele o tych świerkach ale czasem informacje są niestety sprzeczne.

Robić więc teraz czy poczekać do jesieni ew. przyszłej wiosny?
Czekam już 3 lata bo ciągle mam "spóźniony zapłon" i nic nie rośnie...

Jeśli sadzić to przykryć korą myślałem bez agrowłókniny, tak 5cm kory, ok?


OK. To może tyle. NIeco chaotycznie ale się spieszę, chciałbym zrobić ruch Następny post postaram napisać się lepiej.

Pozdrowienia
Mazan 22:13, 22 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Stola

Z opisu bardziej pasuje wertycilioza, ale ze zdjęcia jakoś wyczytać tego nie mogę.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kris2682 15:26, 23 kwi 2015

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Jak daleko, szeroko sięgają korzenie swierka serbskiego? Chce obsadzici granice działki tym drzewem. Z trzech stron otaczają mnie ciągle uprawiane pola. W jakiej odległości od płotu sądzić aby sąsiedzi nie mieli problemów z oraniem?
kachat 20:26, 23 kwi 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Czy to coś co u mnie rośnie od dwóch lat to serb..?

____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
stola 12:36, 24 kwi 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 20
Mazan,

Czyli niestety rownie niebezpieczna choroba.
A czy zdrowy ped po przecieciu jest zawsze calkowicie zielony? Z kupionych 3 serbow wszystkie maja te delikatne brazowawe przebarwienia, ale tylko z jednego od dolu sypnely sie zielone igly (z pojedynczych galazek).
lindsay80 12:43, 24 kwi 2015


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Witam,
sadziliśmy 2 dni temu świerki serbskie kopane z gruntu i zauważyłam, że na niektórych gałązkach igły są seledynowe, zamiast ciemnozielone, niektóre brązowieją.
Czy to osutka?
A jeśli tak, to czy mogę pryskać topsinem jeszcze w ten weekend, nie zaszkodzi to świeżo sadzonym serbom?




Mam też pytanie o serby, które sadziłam na jesieni, w marcu zostały popryskane miedzianem bo również pojawiały sie gałązki ze zbrązowiałymi igłami, teraz je pooglądałam z bliska i na korze mają taki czarny nalot, czy jest to pozostałość po oprysku?
Młode pączki wydają się jakby były zasuszone, chyba, że to jeszcze nie pora, żeby dawały oznaki życia?
____________________
Tu ma być ogród :)
Fama 22:24, 29 kwi 2015

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324

Witajcie,
Mam ogromną ochotę posadzić na tym klombiku przed moim domem od strony ulicy trzy świerki serbskie. (na planie oznaczony numerem 3) Problem w tym, że klombik jest dość mały- długość 6 metrów, a w najszerszym miejscu ma on 2,30 m. Jest to półkole - plan działki dobrze tego nie odzwierciedla. Serby tworzyłyby fajną zieloną ścianę dla mego ogrodu - a zimą robiły by za choinki bożonarodzeniowe. Jak myślicie, czy coś takiego ma sens? Z góry dziękuję za Waszą pomoc.
____________________
Ciasny ale własny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies