Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

aina 14:06, 28 kwi 2016


Dołączył: 21 kwi 2016
Posty: 3
Także chciałabym się dowiedzieć jakie odległości zachować. Na zdjęciach z realizacji pani Danusi widziałam, że sadziła hortensje i miskanty niemal pomiędzy świerkami. Chciałabym podobnie zrobić u siebie, ale boję się ogołacania się świerków. Niby skoro pani Danusia tak robi, to można, tylko może w tej konkretnej realizacji liczono się z takimi właśnie konsekwencjami. No i jestem w kropce. Bardzo proszę osoby, które mają w swoich ogrodach nasadzenia blisko świerków serbskich o wypowiedź.
kami 14:44, 28 kwi 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Czy 40cm świerki serbskie z gołym korzeniem, posadzone 6go maja bo tak najwcześniej dojadą do mnie mają szansę się przyjąć?
tuchan 12:20, 03 maj 2016


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Teoretycznie mają szansę. Jest to oczywiście bardzo późna pora na sadzenie iglaków z gołym korzeniem, ale u mnie serb jeszcze nie "puścił". Wszystko oczywiście zależy od korzeni jakie mają świerki, zaprawienia dołka dobrą ziemią i PODLEWANIA.
____________________
kris2682 15:33, 05 maj 2016

Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 56
Ja sądziłem 380 serbów pod koniec marca. Dostarczył mi je gość od którego je kupiłem. Na starej części działki mam 15 letnie świerki pospolite. Szkolkarz zauważył że mają ochoinika. Radził żeby serby profilaktycznie opryskac.
Co o tym sądzicie? Czym i kiedy?
kami 17:08, 05 maj 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
"Zwalczanie ochojnika

Wczesna wiosną (gdy temperatura powietrza przekracza 12ºC) należy opryskać drzewa preparatami olejowymi np. Promanal 60 EC, a w ciągu sezonu podlewać ziemię pod drzewami preparatami Confidor 200 SL lub Mospilan 200 SL (wodnymi roztworami) lub opryskiwać modrzewie preparatem Fastac 10 EC lub Decis 2,5 EC. Należy także usuwać galasy na pędach świerków i palić je! nim wylecą z nich dorosłe samice"

W każdym razie nie zazdroszczę.
Mirka 17:15, 05 maj 2016


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
kami napisał(a)
Czy 40cm świerki serbskie z gołym korzeniem, posadzone 6go maja bo tak najwcześniej dojadą do mnie mają szansę się przyjąć?
Jak będziesz podlewać to napewno tak.Jeszcze bym radziła kupić korzonek w płynie i każdą sadzonkę maczać korzeniami w tym roztworze. Tak sadziłam sosenki i wszystkie mi się przyjęły Pozdrawiam
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
kami 20:23, 05 maj 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Dziękuje Myślałam o mikoryzie ale jak korzonek sprawdzony to będzie korzonek.
ZbigniewG 10:20, 08 maj 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
doczekałem się
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
annasa 10:57, 08 maj 2016

Dołączył: 08 maj 2016
Posty: 1
Witam,
Jesienią ubiegłego roku posadziliśmy 3 świerki serbskie. Odległość od granicy (ogrodzenia jeszcze nie ma, mówimy o działce na której buduje się dom) wyznaczył nam świerk innego gatunku, który posadziliśmy kilka lat temu w narożniku , wybierając miejsce "na oko"" Działka była jeszcze wówczas w stanie "dzikim". Kolejne świerki dosadzaliśmy mniej więcej w tej samej linii i teraz kiedy stoją w rzędzie mamy wątpliwości czy odległość od siatki nie będzie zbyt mała (jest to 60-70 cm.).
Prośba o poradę - czy świerki, póki są małe, przesadzać ? Jeśli tak, to kiedy najlepiej. Z przesuwaniem drzew w głąb działki o tyle nie możemy "zaszaleć" że w między czasie pojawił się tam klon do którego nie możemy świerka zbyt "przytulić. Przesuniecie byłoby zatem raczej symboliczne - ok 15-20 cm.

Załączam zdj., jakość słaba bo aparat kiepski i pogoda również..

KasiaW76 19:05, 11 maj 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
chwale sie i Ja... w zeszłym roku podarowala mi go poznana tutaj znajoma. Przesadzalam go ze 3 razy ale dbalam o niego i mam...

____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies