Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w Holandii

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w Holandii

agata_chrosc... 09:16, 07 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Domi napisał(a)
Witaj Agato. Przeczytałam cały wątek z dużym zainteresowaniem... Japoński styl sprawdzi się świetnie na powierzchni, którą posiadasz. Może któraś z fotek umieszczonych w poniższych wątkach będzie dla Ciebie inspiracją:

http://www.ogrodowisko.pl/watek/439-tajlandia-ogrod-z-drzew-i-krzewow-formowanych
http://www.ogrodowisko.pl/watek/438-tajlandia-ogrody-palacu-krolewskiego-w-bangkoku
http://www.ogrodowisko.pl/watek/444-japonia-ogrody

Pozdrawiam


Dominiko - to bardzo miło właśnie Ciebie gościc w moim, ciągle jeszcze tworzącym się, ogródku. Jak wiesz, widziałam już Twój ogród i ciągle tam wpadam, żeby sobie popatrzeć. Co tu dużo mówić - kilka dni nie mogłam się otrząsnąć z wrażenia. Nie ma co się na ten temat rozpisywać, bo już chyba wszystko, co można było, to usłyszałaś od zachwyconych gości. Ja tylko mogę dodać, że już postanowiłam skopiować jedną z Twoich rabat (no nie w całości oczywiście) - tę z berberysem atropurpurea i tulipanami Queen of night. I tak planuje ostatnią rabatę właśnie z berberysami, ale chciałam raczej zielono-pomarańczowe. Tylko, że ta aranżacja w fioletach jest tak piękna, że musze zrobić coś podobnego. Także na mnie Twój ogród już wywarł zauważalny (już niedługo, bo rabata powstanie na jesieni) wpływ.
I bardzo dziękuję za linki. Cały czas właśnie szukam inspiracji, bo ten japoński zakątek będzie chyba najtrudniejszy w całym ogrodzie. Wydaje się, że nic prostrzego niż napakować trochę kamieni, jakieś iglaki posadzić i gotowe. A tu tymczasem o coś calkiem innego chodzi. Gdybyś miała jeszcze jakieś zdjęcia, zwłaszcza takich małych ogródków, to ja bardzo chętnie popatrzę.
Zapraszam Cię jak najczęściej. Niedługo będę dosadzała hosty do hortensji i trawy do bukszpanów i bardzo będę oczywiście ciekawa opinii doświadczonych ogrodników/-czek. Pozdrawiam.
____________________
ogród w Holandi
Juzia 10:20, 08 maj 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38619
agata_chroscicka napisał(a)

..... z wiotkim wężem co się cały czas zagina

Głównie przez takiego własnie węża postanowiłam to nawodnienie założyć. No myślałam, że mnie szlag trafi! A teraz sobie tylko kontempluję


Oj jak zazdroszczę!
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
kwiatholandii 07:00, 09 maj 2012


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 2405
Agata,jak trawka u Ciebie? Pokazuj tą soczystą zieleń !! Jestem tez ciekawa jak zagospodarowałaś w końcu miejsce pod kulkami.
ps. Jaka u Was pogoda obecnie?
____________________
Ogród z perspektywą na przyszłość
justi 14:27, 09 maj 2012


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Dawno nie zaglądałam Agatko w Twój wątek, ale nadrabiam. Relacja z Keukenhof cudna. Na te zdjęcia można patrzeć bez końca. Tam królują tulipany, a u Ciebie wypasiony trawnik
Dziękuję Ci, że napisałaś mi o hortensjach
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
agata_chrosc... 14:53, 09 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
kwiatholandii napisał(a)
Agata,jak trawka u Ciebie? Pokazuj tą soczystą zieleń !! Jestem tez ciekawa jak zagospodarowałaś w końcu miejsce pod kulkami.
ps. Jaka u Was pogoda obecnie?


Zaraz trawke pokarzę. Jest już stanowczo za wysoka i mieliśmy wasnie dziś przyciąć, a tu oczywiście lało całą noc i nie bardzo jest jak kosić. Musi wyschnąć i znowu urośnie. A rośnie w oczach. Pogoda wyjątkowo zła tej wiosny - w zasadzie cały czas jest zimno - w okolicach 13 st, pochmurno i dużo pada. W kwietniu i maju były może 4 dni naprawdę ładne czyli ciepłe i słoneczne. Dlatego pierwszy raz widzę, że w Polsce w zasadzie rośliny są na tym samym etapie rozwoju co tu, choć zwykle doganiają tak gdzieś w czerwcu dopiero. Wczoraj i dziś ociepliło się, ale już zapowiadają kolejne ochłodzenie i znowu 13st. Połowa maja i takie temperatury! Byle do lata!

No i na dodatek błedy ortograficzne! Całe życie z tym walczę i bez skutku. No bo dlaczego właściwie ma być pokażę, a nie pokarzę? Teraz to dysgrafią nazywają, ale za moich czasów zwykłym matolstwem! Przepraszam wszystkich Państwa
____________________
ogród w Holandi
agata_chrosc... 14:54, 09 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
justi napisał(a)
Dawno nie zaglądałam Agatko w Twój wątek, ale nadrabiam. Relacja z Keukenhof cudna. Na te zdjęcia można patrzeć bez końca. Tam królują tulipany, a u Ciebie wypasiony trawnik
Dziękuję Ci, że napisałaś mi o hortensjach


Justi, witaj po przerwie. Fakt, teraz trawnik najbardziej rzuca się w oczy.
____________________
ogród w Holandi
agata_chrosc... 15:06, 09 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Na początek ściana bluszczu i klon porosły bluszczem. Od jesieni to będzie tło dla róż.




A tu trawnik. Na drugim zdjęciu widać, że bardzo już domaga się cięcia. No, ale wyschnąć musi.





I fragment rabaty bukszpanowej z dosadzonymi trzmielinami Emerald 'n Gold oraz Calamagrostis Avalanche
____________________
ogród w Holandi
agata_chrosc... 15:22, 09 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Hosty, kosmatka i niecierpek. Niecierpek jako wypełnienie zanim kosmatka się nie rozrośnie. Najchętniej dałabym tu hakone zielone, ale nie mogę znaleźć. Może w sobotę, bo jedziemy do zagłebia szkółkarskiego czyli Boskoop. Jak tam nie będzie to chyba już nigdzie!


Druga Calamagrostis Avalanche, tym razem przy hortensjach - Vanille Fraise i Limelight razem w jednym dołku.


I jeszcze raz bukszpany (też czekają na przycięcie) z calamagrostis, ale od frontu. Ta rabata musi być przycięta i wykończona trawami. I wtedy pokażę całość.


A tu kwasolubne - też czekaja na wykończenie i chyba wreszcie mam na to pomysł. Szczegóły dalej.
____________________
ogród w Holandi
agata_chrosc... 15:32, 09 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Najpierw chciałam dac same hosty wzdłuż hortensji i rh. Potem pomyślałam, że to za dużo i trzeba to przełamać. Wymyśliłam hebe Heartbraker. ALe byłby to pewien eksperyment, bo hebe lubi słońce, a ponadto wytrzymuje tylko do -5C. Zazwyczaj tu zimniej nie jest, ale zdarzają się takie zimy jak ostatnia i wtedy całe hebe na kompost. Aż w końcu znalazłam paproć o nazwie Wietlica japońska Metallicum. Oto ona. Na razie mikra, ale jak się rozrosnie to jest piękna. Dokupię jeszcze 5 sztuk i będą obramowaniem tej rabaty. Jednocześnie powinny grać ze śliwkowymi żurawkami, na które czeka miejsce pod wielkim bukszpanem - poniżej.Między bukszpanem a żurawkami będzie trzmielina japońska Marieke - na razie malutka, ale rośnie spora, także stworzy piętro pośrednie mędzy gigantem, a żurawkami. Wietlica ma takie śliwkowe przebarwienia wzdłuż nerwów, dlatego powinny z tymi żurawkami pasować.



I na koniec nowy bukszpan od sąsiada też czekający na przycięcie.



Oraz kompozycja doniczkowa
____________________
ogród w Holandi
GabiK 16:01, 09 maj 2012

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Agatko, ogromna ta Twoja wietlica. Moją ledwo widać.
Bardzo ładne te rabatki się robią.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies