Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w Holandii

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w Holandii

agata_chrosc... 20:11, 04 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Prawda? W zwykłym centrum ogrodniczym, bez nazwy, za jedyne 5 euro, a ile radości. Już mam dla niej miejsce. Czasem to aż dziwne, co ta przyroda potrafi wyczarować - z niewielką pomocą człowieka
____________________
ogród w Holandi
ircia 20:16, 04 maj 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
agata_chroscicka napisał(a)
Prawda? W zwykłym centrum ogrodniczym, bez nazwy, za jedyne 5 euro, a ile radości. Już mam dla niej miejsce. Czasem to aż dziwne, co ta przyroda potrafi wyczarować - z niewielką pomocą człowieka

To prawda Ja też mam u siebie kilka "perełek" za grosiki Czasem trafi się taka okazja

____________________
Ogród Irci
agata_chrosc... 20:17, 04 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
ircia napisał(a)
Agatko - obejrzałam wszystki zdjęcia z Keukenhof. Super wrażenia!
Podziwiam też żywozielony trawnik trawnik Tak szybko dzięki niemu ogród nabrał innego wyglądu


Z tym trawnikiem to święta prawda. To juz jest zupełnie inne miejsce, choć oczywiście jeszcze sporo do zrobienia. Cała lewa strona ciągle pusta i będzie tak aż do wrzesnia, kiedy to będziemy stawiac nowe ogrodzenie. No i najdalszy zakątek nadal jest składnicą rzeczy wszelakich, ale w ten weekend częściowo się z tym rozprawimy. I tam, wkrótce mam nadzieję, będzie mój japoński ogródek! To dopiero jest wyzwanie. Ciekawe czy na Ogrodowisku są jacyś spece od Dalekiego Wschodu?
____________________
ogród w Holandi
kwiatholandii 04:04, 05 maj 2012


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 2405


Piękna hosta. Taka dorodna
____________________
Ogród z perspektywą na przyszłość
Juzia 08:44, 05 maj 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38813
Agatko a projekt nawadniania też sama robiłaś ?
Nie wiem jak się do tego zabrać.
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
agata_chrosc... 08:54, 05 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Monika, dzieki. Widzę, że nieco otrząsasz sie po burzowych wydarzeniach. To bardzo dobrze.
____________________
ogród w Holandi
agata_chrosc... 09:09, 05 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Justyna - projekt tez sama robiłam. To na prawdę nic trudnego. Bierzesz papier milimetrowy, rysujesz uproszczony plan czyli tylko to, co chcesz podlewać i to czego nie chcesz. Nie musisz wyrysowywać artystycznie, tylko wymiary są ważne. Przyjmij, że 1 cm to jest 1m w rzeczywistości. Spryskiwacze mają zasięg od ok.2m do nawet kilkudziesięciu, ale to są już takie armaty raczej na boiska pikarskie. Normalnie to 15m to juz jest duży zasięg ogrodowy. Jak masz prosty plan czyli np. prostokątny trawnik to sprawa jest banalnie prosta - dajesz linię doprowadzającą wodę po środku, a od niej odchodzące rury do spryskiwaczy. I Bierzesz zwykły szkolny cyrkiel i rysujesz cyrklem zasięg spryskiwaczy. Te okręgi czy pół-, ćwierćokręgi muszą się pokrywać mniej więcj w 1/3. Czyli jak masz np. zasięg spryskiwacza 9m, to kolejny musi wchodzić w jego zasięg mniej więcej 6m od poprzedniego spryskiwacza. Nie wiem czy to jest jasne? Takie pole wspólne musi się zrobić, na które leją obydwa spryskiwacze. I tak jedziesz po całej powierzchni. Jeśli jest bardziej skomplikowany zarys trawnika to musisz po prostu dac więcej spryskiwaczy o mniejszym zasięgu, żeby nie lały po tarasie czy rabatach (na rabaty potrzebne są linie kroplujące). Jak od każdego spryskiwacza poprowadzisz cyrklem taki okręg, to świetnie zobaczysz gdzie masz jeszcze puste miejsca, a gdzie za dużo. A jeśli to wydaje Ci się za trudne, to zawsze możesz sprzedawcę poprosić o plan i oni w cenie zakupu elementów taki plan robią. Potem możesz go zamieścić u sibie i poprosić o uwagi, albo od razu Witka, męża Danusi poprosić o konsultacje. I już! Ja mogę dać Ci namiary na sklep internetowy, w którym kupowałam. Trochę było kłopotów z dostawą, ale wszystko dobrze się skończyło, ceny najniższe jakie udało mi się znaleźć (za markowe produkty!) i pomocny właściciel, który doradził mi zmianę głowic, z czego bardzo się cieszę, bo są świetne.
____________________
ogród w Holandi
Juzia 09:23, 05 maj 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38813
No chyba rozumiem, ale poczytałam trochę i się pogubiłam ze statycznymi i rotacyjnymi. Ponoć te pierwsze mają mały zasięg. I teraz już nie wiem, bo będę miała dwa okręgi trawnikowe o średnicy ok 12m.
Jakbyś miała czas to zerknij do mnie na ostatnią stronę to wrzucę planik
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Madzenka 15:56, 05 maj 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Agatko z pewnością założę nawadnianie, ale chwilę muszę do tego dojrzeć. Kończę nasadzenia i wtedy zaplanuję nawadnianie. Przecież mój M tego nie zrobi, no może wykona jak nad nim będę stała....
A dzisiaj się dowiedzialam, żę część roślin, ktore myślałam, że chorują po prostu ususzyłam....
Więc nawadnianie to mus!!!
Hosta śliczna, uwielbiam te niebieskie a ta jeszcze z białymi brzegami
Ogrodu japońskiego zazdraszczam, masz już coś rozplanowane co w nim będzie ??? Specjlaistką od nasadzen w stylu japońskim jest Kasia z ogrodu z czerwonym mostkiem. Może jeszcze ktoś ale ja nie dotarłam do nich
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
agata_chrosc... 12:20, 06 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
A to musze do Kasi zajrzeć. Tak mniej więcej zaczełam coś planowac w tym japońskim zakątku, ale bardzo wstepnie. Wiem, że chcę azalie, róznej wielkości kulki bukszpanowe na żwirku, 1-2 małe iglaki i trawy. Do tego mam już nawiezione kamienie i to niektóre całkiem spore. ALe musze jeszcze sporo się nagłówkować żeby coś fajnego tam zrobić. To bardzo mała przestrzeń i trzeba bardzo rozważnie.
Ja myślę, że nawadniaie to w polskich warunkach jest nawet bardziej potrzebne niż tu w Holandii. Tu jednak częściej pada, jest bardziej wilgotno, a w Polsce jak się czasem upał ustabilizuje to wszystko poschnie, albo trzeba ganiać z wężem po ogrodzie, albo jeszcze gorzej - z konewką.
____________________
ogród w Holandi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies