Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

emilia 23:41, 15 mar 2015

Dołączył: 31 sie 2012
Posty: 91
Mam żywopłot z tui Brabant, czy już można zacząć ciąć? Wszędzie pisze o końcu marca, ale trochę mi się spieszy
Gardenarium 00:16, 16 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak ci się spieszy to tnij. Ja cięłam, idzie ocieplenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alinak 00:17, 16 mar 2015


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Ja już tydzień temu cięłam .prysnęłam tylko miedzianem tak na wszelki wypadek ...
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
patrycja_roz... 07:18, 16 mar 2015

Dołączył: 28 kwi 2012
Posty: 20
Moi Drodzy. Wczoraj przyciełam moje Szmaragdy. Czytałam że dobrze jest je potraktować PINIVITEM ( dolistnie- kiedy to czynić ?) Procz tego jaki nawoz polecacie doglebowo i jak czesto nawozic? Wczoraj zauwazylam na koncach igielek takie czerwone kropki? co to ? czy to przyrosty czy jakies robactwo ? Wybaczcie pytanie, ale dopiero zaczynam perzygode z ogriodem
emilia 07:42, 16 mar 2015

Dołączył: 31 sie 2012
Posty: 91
Dziękuję bardzo za podpowiedzi, cichnę więc i popryskam
gorpaw 08:23, 16 mar 2015

Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 15
Witam. Jestem nowym forumowiczem. Mam wielka prośbę do Państwa o fachowa podpowiedź dot. pielęgnowania tuji. Chcę aby tuje stanowiły szczelny pas w około mojej posesji.
Czy wymagają one w obecnym stanie przycięcia górnych wyrostów ?
Czym nawozić tuje ? Jakie stosować preparaty na choroby ?

KasiaWB 15:43, 16 mar 2015


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Gorpaw - przede wszystkim zdejmij tą matę a tutaj poczytaj o niej: http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

Czy ciąć? zależy jak wysokie mają być. Moje są wyższe - obecnie mają ponad 2 metry i dopiero w tym roku zetnę górę.

Nawożę Pinivitem dolistnie. Doglebowo też, ale innym preparatem
Tu masz o nawożeniu: http://www.ogrodowisko.pl/watek/443-nawozy-nawozenie-czyli-co-dobrego-jedza-nasze-roslinki?page=11
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
gorpaw 09:14, 17 mar 2015

Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 15
KasiaWB czy tama mata jest niepotrzebna ? Zaszkodzi tujom ?
Pytam gdyż ja jej nie kładłem, wcześniejszy właściciel nieruchomości tak miał wykonane.
Chcę aby tuję bardziej się rozszerzyły i stanowiły szczelny "mur", ale i również były wyższe tak do wysokości 2,5 metra.
Mam jeszcze jedno pytanie dot. środka Pinivit. Wiem, że można do stosować dolistnie czy również doglebowo ?
Jeżeli tak to w jakich ilościach ?
KasiaWB 12:45, 17 mar 2015


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
gorpaw napisał(a)
KasiaWB czy tama mata jest niepotrzebna ? Zaszkodzi tujom ?
Pytam gdyż ja jej nie kładłem, wcześniejszy właściciel nieruchomości tak miał wykonane.
Chcę aby tuję bardziej się rozszerzyły i stanowiły szczelny "mur", ale i również były wyższe tak do wysokości 2,5 metra.
Mam jeszcze jedno pytanie dot. środka Pinivit. Wiem, że można do stosować dolistnie czy również doglebowo ?
Jeżeli tak to w jakich ilościach ?


Tak, mata jest niepotrzebna, wręcz szkodliwa, a sypanie na to jeszcze kory nie ma sensu; zbierz korę, zdejmij matę, zrób ładny kant (jak to zrobić masz tutaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-kanty-brzegi-trawnika ) i możesz wtedy z powrotem podsypać tą samą korą; wyżej podałam link żebyś sobie o tej macie poczytał i jak ona szkodzi roślinom. Podaję jeszcze raz (wystarczy kliknąć na link): http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
Daj tujkom trochę urosnąć, bo są jeszcze dość młode i wtedy zetniesz lub później - może jeszcze ktoś z forum się wypowie czy już ciąć czy poczekać. Stronę wcześniej masz moje i ja w tym roku pierwszy raz będę je górą cięła.

Co do Pinivitu - dolistnie; wpisz w wyszukiwarkę słowo Pinivit to pokaże Ci się wiele opisów produktu i w jakich ilościach się stosuje (jest też na etykiecie butelki np.
"Świeżo sadzonych thuii nie podlewa się od razu nawozem !!! Chyba, że są w słabej kondycji, wówczas można zrobić oprysk / delikatne podlanie od góry konewką z drobnym sitkiem, ale nie wcześniej niż miesiąc po ich posadzeniu. Sposób stosowania nawozu PINIVIT: Nawóz płynny PINIVIT stosuje się opryskując rośliny iglastych (igły, łuski) przy użyciu opryskiwacza do ochrony roślin stosując możliwe drobne rozpylanie, co zapewni równomierne naniesienie nawozu. Stężenie roztworu użytkowego zależy od gatunku i wieku roślin i najczęściej wynosi 2 - 5%. Optymalne stężenie dla młodych (2 - 3 tyg.) roślin świerk, sosna i modrzew wynosi 1:30 - 1:35. Dla roślin starszych stężenie można zwiększyć stosując roztwór 1:20 - 1:25. Dla roślin: jodła i daglezja stosuje się roztwór mniejszym stężeniu, tzn. 1:40 - 1:50."
Wybór nawozów płynnych do iglaków jest spory np. florovit do iglaków.
No i nie zapominaj o ich podlewaniu w sezonie teraz jeszcze nie
Powodzenia

____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
gorpaw 14:12, 17 mar 2015

Dołączył: 15 mar 2015
Posty: 15
KasiuWB bardzo dziękuje za fachową i wyczerpującą odpowiedź. Zastosuję się do Twoich rad.
Jeszcze raz wielkie dzięki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies