Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

Karol99 11:49, 26 kwi 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Nie będzie problemu, tylko musisz ciąć dwa razy w roku tj. wiosną i gdzieś w czerwu-lipcu.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
damili 19:39, 28 kwi 2015

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 4
Witam
Właśnie skończyłem sadzenie 200 szt tuji brabant. Średnio mają około metra, kupione były w szkółce. Tuje były w doniczkach i mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, więc mam nadzieję, że się przyjmą bez problemu.
Właściciel szkółki powiedział, że zaraz po posadzeniu mogę przyciąć czubki dzięki czemu się ładnie zagęści. Chciałbym upewnić się czy to aby nie za wcześnie? Czy powinienem poczekać kilka tygodni i wtedy przyciąć, czy też mogę to już zrobić? Czy przyciąć jeden najwyższy pęd czy też kilka?
Mac_G 16:51, 29 kwi 2015

Dołączył: 29 kwi 2015
Posty: 4
Witam,
Czy można jeszcze przycinać Thuje Szmaragd (Thuja Smaragd) ? Thuje mają pełnić rolę żywopłotu, czyli docelowo osiągnąć wysokość około 2-2.2 metra, jednak mam wrażenie że obecnie za bardzo "wystrzeliły" i straciły swój charakterystyczny, kolumnowy kształt.

Proszę o poradę, czy można je aktualnie przyciąć a jeżeli tak, to w jaki sposób - czubki, na jakiej wysokości, aby tuja wyrosła do oczekiwanej wysokości ponad 2 metrów i rozrosła się trochę na boki, tworząc zwartą ścianę.

Zdjęcia roślin:

Lacki80 18:00, 29 kwi 2015


Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 75
damili ja moje thuje Smaragd posadzilam 2lata temu i dopiero w tym roku bede przycinac. Ale nie wiem jak to jest z Brabant.
MacG najlepszy czas na przyciencie jest czerwiec.Ja bym z przycinaniem jeszcze poczekala do czerwca.
____________________
Pozdrawiam :) Izabela
Ruffi 09:20, 05 maj 2015

Dołączył: 22 sty 2015
Posty: 50
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tui Smaragd. Myślałem, że jeżeli jest to tuja kolumnowa, to sama utrzymuje ładny pokrój i należy ją ciąć dopiero gdy osiągnie odpowiednią wysokość. W szkółkach zauważyłem natomiast, że często główny pęd (przewodnik) jest skrócony i wówczas odbija z boku i znów idzie do góry. Wybaczcie zły dobór słów, ale czy czy takie ścinanie przewodnika jakoś nie zniekształca rośliny? Wydawało mi się, że wąskokolumnowa roślina powinna mieć długi prosty przewodnik od samego dołu.
Dorotka 19:20, 05 maj 2015


Dołączył: 08 mar 2015
Posty: 950
Mam pytanie: czy thuje nadają się na niskie żywopłoty?? Takie do 1,20 cm. A jeśli tak to jaka pdmiana do tego nadaje się najlepiej???
____________________
MELA -Ogród pewnej Ogrodniczki czyli Dziewczyna z rowerem.
Gardenarium 09:11, 07 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ruffi napisał(a)
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tui Smaragd. Myślałem, że jeżeli jest to tuja kolumnowa, to sama utrzymuje ładny pokrój i należy ją ciąć dopiero gdy osiągnie odpowiednią wysokość. W szkółkach zauważyłem natomiast, że często główny pęd (przewodnik) jest skrócony i wówczas odbija z boku i znów idzie do góry. Wybaczcie zły dobór słów, ale czy czy takie ścinanie przewodnika jakoś nie zniekształca rośliny? Wydawało mi się, że wąskokolumnowa roślina powinna mieć długi prosty przewodnik od samego dołu.


Ta tuja może nie mieć jednego prostego przewodnika od dołu do góry. Ale i tak będzie miała pokrój kolumnowy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mac_G 11:44, 07 maj 2015

Dołączył: 29 kwi 2015
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)


Ta tuja może nie mieć jednego prostego przewodnika od dołu do góry. Ale i tak będzie miała pokrój kolumnowy.

Podłączę się pod to pytanie - w postach powyżej zamieściłem kilka zdjęć i opis sytuacji. Podstawowe pytanie - zostawić krzewy bez przycinania do osiągnięcia oczekiwanej wysokości i dopiero wtedy ciąć czy w czerwcu przyciąć ?
Jeżeli przycinać to jak ? w którym miejscu - jest możliwość oznaczenia na zdjęciu ?

Starszy Pan 80-cio letni u którego kupiłem krzewy, wspominał coś u "skubaniu czubków" tych krzewów, że on wszystkie skupie aby nie rosły tak mocno w górę, ale aby mimo wszystko zachowały wiodący pęd (przewodnika).

Gardenarium - co radzisz w tej sytuacji ? Mam ponad 150 krzewów, chciałbym o nie należycie zadbać...

PS. Tak ogólnie - są w dobrej kondycji (pokrój, kolor, prowadzenie) ? - od 2-ch lat rosną w tym miejscu.
Gardenarium 12:02, 07 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przycinasz na rozgałęzieniu pędów, nie będzie widać cięcia, końcówki igieł nie zbrązowieją, bo ich nie dotkniesz wcale



Radzę równać wcześniej niż po osiągnięciu docelowej wysokości. Żywopłot będzie wyglądał porządnie i estetycznie, równo przede wszystkim

Górna linia raczej do wykorzystania, dolna zbyt skróci te najwyższe, a można jeszcze wyżej ciąć niż górna linia.



Stosuję zasadę, nie obcinam do najniższej, tylko do średniej. Niskie dorosną, wysokie się skrócą a średnie pozostaną na swojej wysokości.

Ot złoty środek wynikający z myślenia a nie naśladowania ogrodników co tną na ukos, ostatnio taki sposób nawet widziałam. Zgroza. Podeschnięte końcówki i brzydko wyglądający wierzchołek.


Tuje najlepiej skracać na rozgałęzieniach pędów, wtedy nie widać że była cięta i wygląda naturalnie. Czerwona kreska oznacza miejsce cięcia.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mac_G 23:16, 08 maj 2015

Dołączył: 29 kwi 2015
Posty: 4
Gardenarium, dziękuję Ci bardzo za odpowiedź i bardzo cenne informacje z większym przekonaniem i odwagą przystąpię do przycinania mojego przyszłego żywopłotu.
Raczej zdecyduję się na przycięcie większości krzewów w sposób, jaki zaprezentowałaś na pierwszym zdjęciu - obawiam się cięcia wszystkich krzewów do tej samej wysokości (troszkę obawiam się takiego drastycznego kroku). Postaram się w jak największym stopniu dorównać rośliny do średniej wysokości.

Mam jeszcze do Ciebie 3 pytania:
1. czy na pewno będą rosły w górę po odcięciu czubka ? - mimo wszystko upewnię się i zapytam,

2. Kiedy dokonać tej operacji, czy można ją wykonywać wielokrotnie w roku, jak często / w jakich terminach lub odstępach czasowych ? mogę teraz to zrobić czy za jakiś czas / kiedy ?

3. Czy jesteś zwolenniczką nawożenia roślin czy mimo wszystko, niech radzą sobie same - aktualnie tak rosną, same, bez dopalaczy, bez podlewania - w zgodzie z naturą Gleba ciężka, gliniasta, działka południowa, dobrze nasłoneczniona.


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies