Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

Hortensja 23:21, 08 maj 2015


Dołączył: 19 cze 2014
Posty: 290
Mac_C poczytaj trochę forum, znajdziesz odpowiedzi na na wszystkie Twoje pytnia i gwarantuje CI że od forum się już nie oderwiesz - uzależnia
____________________
może już wkrótce.... nowy początek:)
Karol99 10:19, 09 maj 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
1) Po obcieciu czubka zagęszczą się na boki, ale w górę też urosną.
2) Ja bym przyciął dopiero w czerwcu teraz zaczynają rosnąć. Cięcie można wykonywać wiosna marzec-kwiecien i w połowie czerwca, ale do sierpnia.
3) Uważam, że iglaki można nawozić lecz nie za dużo, zdecywonanie tego nie lubią, wystarczy raz w roku na wiosnę.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Mac_G 13:05, 12 maj 2015

Dołączył: 29 kwi 2015
Posty: 4
Hortensja - czytam, czytam, sukcesywnie jednakże czasami dotarcie do potrzebnych informacji zabiera wiele godzin a chciałem jak najszybciej uzyskać informacje, z uwagi na terminy . Rzecz jasna będę teraz bardziej regularni i sukcesywnie analizował wątki dot. przede wszystkim iglaków, ale również innych roślin, krzewów i kwiatów bo te namiętnie zaczęła kupować żona i rozpoczyna się zakładanie pierwszego mini ogrodu

Karol99 - również dziękuję za cenne informacje
1) OK - czekam na czerwiec i będę przycinał - już nie mogę się doczekać, aby coś zrobić fajnego z nimi, zagęścić, delikatnie uformować,
2) Termin czerwcowy jak najbardziej - CZY mogę wykonać operację przycięcia np. około 10 czerwca i ponownie... właśnie kiedy i ile razy do roku , powtarzać jeszcze w lipcu lub sierpniu (muszą zdążyć wygoić rany przed przymrozkami i zimą)?
3) Jestem zwolennikiem naturalnego wzrostu i uprawy - ale czasami delikatny zastrzyk poprawiający kondycję rośliny nie zaszkodzi - to chyba w tym roku już za bardzo nie będzie kiedy zastosować nawozu ? czy jest jeszcze szansa ?

Dzięki za dotychczasową pomoc i cenne informacje
Gardenarium 19:32, 12 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mac_G napisał(a)
Gardenarium

3. Czy jesteś zwolenniczką nawożenia roślin czy mimo wszystko, niech radzą sobie same - aktualnie tak rosną, same, bez dopalaczy, bez podlewania - w zgodzie z naturą Gleba ciężka, gliniasta, działka południowa, dobrze nasłoneczniona.




Na dwa pierwsze pytania jest odpowiedź.

Na trzecie, odpowiadam, że jestem głównie zwolenniczką dobrego przygotowania gleby przed posadzeniem, użyźnienia więc nawożenie iglaków odpuszczam i nie nawożę.

Zasilam jedynie cisy dolistnie preparatem zawierającym wyciąg z wodorostów, przeznaczonym do topiarów z...bukszpanu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agnieszka_mr... 06:21, 16 maj 2015

Dołączył: 16 maj 2015
Posty: 2
Witam,
jesten nową użytkowniczką forum choć ogrodowisko podczytuje od dawna. Trafiłam na ten wątek i bardzo się ucieszyłam, ponieważ pilnie potrzebuję porady osób doświadczonych i dysponujących wiedzą na temat iglaków, a tui w szczególności. Na początek może sie przedstawię. Mam na imię Agnieszka. Mój problem jest następujący:

Tuje otrzymałam w spadku po poprzednim właścicielu domu. Nie wiem w jakim są wieku ale wydaje mi się, że starsze niż 10 lat. Od czasu kiedy stałam sie ich posiadaczką trochę je podcinałam, dokarmiałam i nawet zaczęły wyglądać "jako-tako" aż do minionej późnej jesieni i zimy. Moi sąsiedzi postanowili odgrodzić się płotem. Ogrodzenie wznieśli tak blisko moich drzewek, że połówki drzewek od strony ogrodzenia obumarły całkowicie.

Natomiast od strony mojego ogródka wyglądają jeszcze całkiem zdrowo i chciałabym je jakoś uratować. Dodam, że w tak mikroskopijnym ogródku te tuje wyglądają bardzo przytłaczająco, ale pełnią w nim bardzo ważną funkcję i z tego właśnie powodu tak o nie "walczę" mianowicie są bardzo pomocne w osuszaniu tego terenu.

Miejsce w którym rosną, po nieco obfitszych niż zwykła mżawka opadach deszczu, robi się bardzo podmokłe i z różnych przyczyn nic na to w tej chwili nie mogę poradzić (tzn. zrobiłam co mogłam, a na wiecej brakuje mi w tej chwili funduszy). Tuje bardzo wspomagają mnie w walce z podmokłym ogródkiem.

O dziwo, bardzo dobrze znosiły ten podmokły teren. Natomiast ewidentnie płot zaszkodził im bardzo. Oczywiście wyjściem najprostszym byłoby wyciąć te stare i nasadzić młode w lepszej lokalizacji no ale... jeśli ktoś mógłby mi podpowiedzieć co i jak o tej porze mogę jeszcze z nimi zrobić będę bardzo wdzięczna.

Miałam taki pomysł aby podkrzesać je od dołu, żeby powstało coś w formie niewielkich drzewek, tylko zupełnie nie wiem czy, po pierwsze, te żywotniki nadają się do czegoś takiego (nie mam pojęcia o żywotnikach nie wspominając już, że kompletnie nie wiem jaka to odmiana) po drugie, czy nie są za stare, po trzecie czy to nie jest już zbyt późno w tym roku. Będę niesamowicie wdzięczna za podpowiedzi i sugestie.

Również w kwestiach dalszej ich pielęgnacji. A może ktoś miałby pomysł na jakieś ich uformowanie? Gdyby można je było uformować w jakieś lżejsze formy byłoby to chyba nawet korzystne dla mojego maleńkiego ogródka, tylko czy ten rodzaj tui można formować, a jeśli tak to jak? Za wszelkie podpowiedzi będę ogromnie wdzięczna.
agnieszka_mr... 06:23, 16 maj 2015

Dołączył: 16 maj 2015
Posty: 2
Oj przepraszam coś mi się źle zdjęcia wstawiły więc jeszcze raz
Gardenarium 12:12, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podzieliłam trochę tekst bo po prostu nie daje się wyczytac o co chodzi, Dziel proszę tak długie teksty

Moja rada - zaokrąglić w łagodne wrzeciona, nie podkrzesywać od dołu, powiększyć rabatę pod nimi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:14, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Janet 12:16, 08 lip 2015


Dołączył: 24 sie 2011
Posty: 91

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Witam serdecznie!
Mam pytanie odnośnie moich brabantów. Jedne, rosnące u nas już dwa lata mają ok 1,4-1,5m, pozostałe posadzone w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku ok 1,3m. Czy mam je już jakoś przycinać czy na razie pozostawić samym sobie? Jeśli przycinać to w jaki sposób? Bardzo dziękuję za pomoc Dodam, że działka nie jest płaska.
____________________
Sebek 12:16, 08 lip 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Zależy jakiej wysokości chcesz ten żywopłot - i jak szeroki
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies