Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

ele2001 18:23, 29 maj 2016


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
miskka napisał(a)
Przemku, boki tniesz od razu po posadzeniu? Tak się zastanawiam, bo mnie ktoś powiedział, żeby w pierwszym roku nie ciąć tylko dać się przyjąć i ukorzenić.


Zależy jakie duże śa jak takie małe metrowe to nie ale jak większe to przycinam delikatnie..
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Maciej_zg 10:15, 01 cze 2016

Dołączył: 07 mar 2016
Posty: 12
Witam serdecznie
Dołączam się do pytania związanego z bocznym cięciem tui. Planuję żywopłot na wysokość około 2 m. Proszę o pomoc czy:
1. należałoby już przyciąć moje tuje z boku tak jak dla przykładu pierwsza tuja na zdjęciu nr 1 i 2.
2. jeśli tak, jak mocne powinno być takie cięcie?
3. jeśli jest dojście, to czy powinienem również przyciąć je od strony płotu?
4. czy powinienem również przyciąć je delikatnie po bokach, tam gdzie tuje będą się stykały, aby lepiej się tam zagęściły?
5. Jeśli NIE, to kiedy powinno odbyć się pierwsze cięcie?

Z góry dziękuję.

____________________
Nika00 15:26, 04 cze 2016

Dołączył: 23 maj 2016
Posty: 9
Danusiu,

czy posadzone tuje Brabant w maju 2015 mogę przyciąć teraz w czerwcu (nigdy wcześniej nie były cięte) czy czekać do wiosny? Ich aktualna wysokość to 1,20-1,40 m. Chciałabym żeby utworzyły żywopłot, gdyż tuż za nimi za 2 tygodnie stanie ogrodzenie.
Nie wiem czy przycinać tylko boki czy górę też?





Mam również 4 trzmieliny na pniu, którymi uraczyła mnie bratowa .
Nie wiem czy są to zwykłe trzmieliny czy japońskie i co mam z nimi zrobić na zimę? Okrywać czy nie? Jeśli tak to czym?









Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź bo jestem zielona. Zupełnie jak te rośliny

pozdrawiam
Dominika
Gardenarium 15:52, 04 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nika00 napisał(a)
Danusiu,

czy posadzone tuje Brabant w maju 2015 mogę przyciąć teraz w czerwcu (nigdy wcześniej nie były cięte) czy czekać do wiosny? Ich aktualna wysokość to 1,20-1,40 m. Chciałabym żeby utworzyły żywopłot, gdyż tuż za nimi za 2 tygodnie stanie ogrodzenie.
Nie wiem czy przycinać tylko boki czy górę też?



Mam również 4 trzmieliny na pniu, którymi uraczyła mnie bratowa .
Nie wiem czy są to zwykłe trzmieliny czy japońskie i co mam z nimi zrobić na zimę? Okrywać czy nie? Jeśli tak to czym?




Brabanty moim zdaniem są posadzone za rzadko. Na szczelny żywopłot za rzadko, długo będzie trwało zagęszczanie i zrośnięcie. Tnij teraz i w pionie i w poziomie.

Trzmielina jest japońska, jeśli po zimie spadną liście - to wypuści nowe gdy zrobi się ciepło.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:53, 04 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Maciej_zg napisał(a)
Witam serdecznie
Dołączam się do pytania związanego z bocznym cięciem tui. Planuję żywopłot na wysokość około 2 m. Proszę o pomoc czy:
1. należałoby już przyciąć moje tuje z boku tak jak dla przykładu pierwsza tuja na zdjęciu nr 1 i 2.
2. jeśli tak, jak mocne powinno być takie cięcie?
3. jeśli jest dojście, to czy powinienem również przyciąć je od strony płotu?
4. czy powinienem również przyciąć je delikatnie po bokach, tam gdzie tuje będą się stykały, aby lepiej się tam zagęściły?
5. Jeśli NIE, to kiedy powinno odbyć się pierwsze cięcie?

Z góry dziękuję.


Na wszystkie pytania odpowiedź brzmi - nie.
Smaragdy na szczelny żywopłot są posadzone za rzadko. Tych tui nie tnie się bocznie, bo to kolumnowe tuje są, równa się tylko górą.Ale sadzi się co 50-60 cm oczywiście jeśli chcesz osiągnąć efekt muru zielonego. W tym przypadku jak są posadzone to tylko pojedyncze kolumny, oczywiście ładne są, ale za rzadko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nika00 09:28, 05 cze 2016

Dołączył: 23 maj 2016
Posty: 9
Danusiu,

ślicznie dziękuję za bardzo szybką odpowiedź.
Brabanty były sadzone co 70-80 cm i skoro piszesz, że za rzadko to moje pytanie brzmi: Czy coś między nimi lub przed nimi (w tych lukach) da się jeszcze dosadzić? Coś smukłego, kolorowego? Iglak lub coś innego?
Czy musi już tak zostać i czekać na efekty?

pozdrawiam
Dominika



Cudelfina 11:40, 05 cze 2016

Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 2
Witam, moje tuje brabant mają 7 lat i około 3 metry wysokości, jeszcze nie były nigdy cięte, czy można teraz w czerwcu ciąć czy to im zaszkodzi?
Cudelfina 11:43, 05 cze 2016

Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 2
Karol99 14:02, 05 cze 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Nika00 napisał(a)
Danusiu,

ślicznie dziękuję za bardzo szybką odpowiedź.
Brabanty były sadzone co 70-80 cm i skoro piszesz, że za rzadko to moje pytanie brzmi: Czy coś między nimi lub przed nimi (w tych lukach) da się jeszcze dosadzić? Coś smukłego, kolorowego? Iglak lub coś innego?
Czy musi już tak zostać i czekać na efekty?

pozdrawiam
Dominika





Jeżeli sadzone były co 70-80 cm to nic nie rób, na pewno się zrosną. Moje Brabanty tez były tak sadzone, po 7 latach wyglądają tak:

Trochę słabe zdjęcie, ale widać ze utworzyły szczelna ścianę.

____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Maciej_zg 08:50, 06 cze 2016

Dołączył: 07 mar 2016
Posty: 12
Gardenarium napisał(a)


Na wszystkie pytania odpowiedź brzmi - nie.
Smaragdy na szczelny żywopłot są posadzone za rzadko. Tych tui nie tnie się bocznie, bo to kolumnowe tuje są, równa się tylko górą.Ale sadzi się co 50-60 cm oczywiście jeśli chcesz osiągnąć efekt muru zielonego. W tym przypadku jak są posadzone to tylko pojedyncze kolumny, oczywiście ładne są, ale za rzadko.


Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Dziękuję również za zdefiniowanie gatunku. Tuje posadził deweloper, były bardzo zabiedzone i nie byłem pewien co mam.
Jeśli chodzi o odległość posadzenia to są w odległości 74 cm. Były już raz przesadzane/zagęszczane rok temu, widać za mało. Jaka rada teraz, czy przesadzać/zagęszczać wszystkie na jesień lub wiosnę jeszcze raz i dokupić kilka sztuk, czy może posadzić coś pomiędzy, aczkolwiek miejsca jest mało? Są też już dość spore i pytanie czy nadają się na przesadzanie?
W ostateczności jestem skłonny wymienić wszystkie sztuki.
Będę wdzięczny za dobrą radę.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies