Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

izka_kawinska 08:42, 19 cze 2015

Dołączył: 18 cze 2015
Posty: 7
kaisog1 napisał(a)

to moze jeszczeto, na pewno juz tu sa te przepisy ale warto chyba przypomnieć mam z jakiegoś bloga , ale nie pamiętam z jakiego
PREPARAT Z MNISZKA
Wykorzystuje się kwitnącą roślinę z korzeniem.
Preparat przyśpieszający wzrost roślin oraz rozkład substancji organicznej w kompoście
Wyciąg: 150 – 200 g suszu lub 1,5 – 2 kg świeżej masy roślinnej nastawić w 10 l wody na 24 godziny. W okresie wegetacji opryskiwać rośliny, natomiast jesienią podlewać glebę i stos kompostowy.
Zwalczanie gąsienic bielinków - szkodnik kapusty i innych krzyżowych.
Rośliny opryskiwać preparatami z piołunu, ostróżki, rozmarynu lub szałwi.
Przędziorki
Opryskiwać rośliny preparatami z bielunia dziędzierzawy, lulka czarnego, rumianku pospolitego, ziemniaka.
Preparat z lulka czarnego przeciwko mszycom. miodówkom, gasienicom motyli, larwom owocnicy i pluskwiakom roślinożernym.
Odwar: kwitnacą roślinę (oberwać korzenie) gotować w małej ilości wody przez 2-3 godziny, przecedzić i dodać 10 l wody oraz 30-40 g szarego mydła. Opryskiwać liście i łodygi porażonych roślin.
Wyciąg z aksamitki
Pół wiadra suchych roślin aksamitki należ zalać 10 litrami wody, pozostawić na 48 godzin, następnie przecedzić, dodać 40 g szarego mydła. Stosować przeciw mszycom, szczególnie w uprawie roślin jagodowych.
Wyciąg z nasion jodły przeciwko ślimakom
3 g nasion zalać l litrem wody, pozostawić na 12 godzin. Po przecedzeniu używać przeciwko ślimakom.
Wyciąg z korzeni i liści chrzanu
Preparat przeciwko brunatnej zgniliźnie
300 g liści lub korzeni chrzanu zalać 10 litrami wody na 5 godzin. Oprysk przeprowadzić 3 razy, co 3 dni.
PREPARAT Z CHRZANU
Preparat przeciwko zgniliźnie i brunatnej plamistości.
Wywar: 300g kwiatów i posiekanych korzeni chrzanu nastawić w 10 l wody i przegotować. Stosować podczas kwitnienia kwiatów
Wyciąg z siana
Preparat przeciwko mączniakowi jabłoni i agrestu
Zwalczanie piętnówki ( groźny szkodnik kapustnych)
- opryskiwać preparatami z lulka, ostróżki, piołunu lub krwawnika.
Pomrowik polny – ślimak nagi.
Stosować opryskiwanie z bulionu ślimakowego. Do 8 l wody wkłada się 60 dużych zabitych ślimaków i pozostawia na 3-4 dni, wielokrotnie mieszając.
Ślimaki te odstrasza ściółkowanie silnie pachnącymi liśćmi narecznicy.
Rośliny i glebę opryskiwać też gnojówką z paproci.
Preparat z rabarbaru dłoniastego
Wyciąg:500 g świeżego ziela zalać 3 litrami gorącej wody i moczyć przez 24 godziny. Opryskiwać bez rozcieńczenia przeciwko mszycy na fasoli.
Napar: 500 g świeżego ziela zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na około 30 minut. Po wystudzeniu opryskujemy bez rozcieńczenia przeciwko wgryzce szczypiorce (Acrolepia assectella) Zwalczamy ją - maj, czerwiec .
1 kg siana zalać 3 litrami wody i pozostawić na 3 dni. Rozcieńczyć wodą w stosunku 1 :3. Pierwszy oprysk wykonać podczas pękania pąków. Następne dwa opryski w odstępach co 10 -15 dni.
Wyciąg z cebuli, czosnku, porzeczki i szczawiu
Preparat przeciwko chorobom grzybowym.
500 g świeżych lub 200 g suszonych roślin cebuli, czosnku, szczawiu i liści czarnej porzeczki zalać 10 l wody na czas 2 tygodni. Opryskiwać rośliny w stosunku 1 : 10 kilkakrotnie.
Żywokost lekarski (symphnytum officinale)
Gnojówka: 1 kg świeżego ziela lub 150g suszu zalać 10 litrami wody i pozostawić na okres 3-6 tygodni. Po rozcieńczeniu w stężeniu 1 : 3 l wody opryskiwać glebę a w stężeniu 1 : 5 rośliny.
Pobudza do wzrostu rośliny i zabezpiecza przed chorobami. Dostarcza potasu.
Gnojówka z bzu czarnego na krety, norniki
-1 kg świeżych lub 200 gram suszonych liści, pędów i kwiatów należy zalać 10 litrami wody. Po 4 - 6 dniach używać do zalewania nor. Nie trzeba przecedzać gnojówki.

Wyciąg z bzu czarnego na rolnice, mszyce, bielinka kapustnika.
1 kg świeżych lub 200 gram suszonych liści i kwiatów moczyć przez 24 godziny w 10 l wody. Przed użyciem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1 do 10.
mam nadzieję ze nikt głowy mi nie urwie za przekazywanie tych informacjii







____________________
izka-kaw
Malgosik 08:45, 19 cze 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
izka_kawinska napisał(a)
tak pokrzywki i skrzyp razem w 200l beczce sie robi gnojówka,a mszyce pryskalam tez pokrzywą , alle jakieś zjadliwe to paskuctwo i niestety 3 razy pryskalam i Zero efektu niestety, wiec potraktowałam wyciągiem z tytoniu i dzis raniutko sprawdzałam Mszycy nie ma , wiec róza i karczochy uratowane!!!!, 1 bitwa wygrana,


a skąd wzięłaś tytoń?
____________________
Ogród na glinie
LewOgrodowy 09:05, 19 cze 2015


Dołączył: 31 sty 2015
Posty: 493
Herbatka tymiankowa
Przygotowanie: do 1,5 l butelki wsypać susz ziół tymianku 1 opakowanie 20g i oregano tak samo. Wlać 0,5 l wódki oraz 0,5l wody przegotowanej i ostudzonej (nie gorącej, bo Ci alkohol wyparuje), odstawić na dobę. Po przecedzeniu wsypać wilgotne zioła do innego naczynia i zalać pół litrem wrzątku (poprzedni alkoholowy roztwór tymianku i oregano zostawiamy, nie wylewamy). Szczelnie przykryć - ulatnia się substancja czynna - i odstawić do wystudzenia. Przecedzić i zmieszać razem obydwie ciecze.
Użwać 150 ml na 2 - 3 litry wody dla wzmocnienia roślin, a 150 ml na 1 litr do zwalczania szkodników.
Jest to cytat z forum, z wypowiedzi Mazana, z wątku "Herbicydy".

Poza tym polecam Ci korzystanie z wyszukiwarki - to ten pasek u góry strony. Wspisujesz szukaną frazę i wyskakują Ci posty albo wątki z tego tematu.
____________________
Monika
Malgosik 09:16, 19 cze 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
jak się dalej poczyta ten wątek o herbicydach, to dawka 150 ml na 2-3 litry jest dawką wzmacniająca roślinę, która część chorób może wyleczyć, czy niektóre szkodniki (wylinkę nią zabiłam), ale dawka na mszyce jest większa, zapamiętałam 150 ml na 1 litr. Można stężenie zwiększyć, ale nie wiadomo czy sama roślina to przeżyje.
____________________
Ogród na glinie
LewOgrodowy 09:17, 19 cze 2015


Dołączył: 31 sty 2015
Posty: 493
Ok, poprawię.
____________________
Monika
Malgosik 09:20, 19 cze 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
LewOgrodowy napisał(a)
Ok, poprawię.


zostaw jak jest, mój komentarz dopełnia całości
to taki wyciąg z działu herbicydy
dopisałam by pytająca forumka nie poprzestała na tych proporcjach lub doczytała u źródła
____________________
Ogród na glinie
izka_kawinska 10:10, 19 cze 2015

Dołączył: 18 cze 2015
Posty: 7
Malgosik napisał(a)


a skąd wzięłaś tytoń?


kupiłam taki co do skrecanych papierosów sie używa , w kiosku najpośledniejszego gatunku, jakoś z petów niekoniecznie mi się widzi i babrac sie z rozkryszaniem niedopalonych resztek,
____________________
izka-kaw
izka_kawinska 10:15, 19 cze 2015

Dołączył: 18 cze 2015
Posty: 7
LewOgrodowy napisał(a)
Herbatka tymiankowa
Przygotowanie: do 1,5 l butelki wsypać susz ziół tymianku 1 opakowanie 20g i oregano tak samo. Wlać 0,5 l wódki oraz 0,5l wody przegotowanej i ostudzonej (nie gorącej, bo Ci alkohol wyparuje), odstawić na dobę. Po przecedzeniu wsypać wilgotne zioła do innego naczynia i zalać pół litrem wrzątku (poprzedni alkoholowy roztwór tymianku i oregano zostawiamy, nie wylewamy). Szczelnie przykryć - ulatnia się substancja czynna - i odstawić do wystudzenia. Przecedzić i zmieszać razem obydwie ciecze.
Użwać 150 ml na 2 - 3 litry wody dla wzmocnienia roślin, a 150 ml na 1 litr do zwalczania szkodników.
Jest to cytat z forum, z wypowiedzi Mazana, z wątku "Herbicydy".

Poza tym polecam Ci korzystanie z wyszukiwarki - to ten pasek u góry strony. Wspisujesz szukaną frazę i wyskakują Ci posty albo wątki z tego tematu.


Lewku cudny dziekuje pięknie za przepis , jutro zabieram sie za robotę w ogrodzie , a praca na ugorze niestety, ogrodek na razie na żywioł poszedł i ja razem z nim, wiec po trochę wszystkiego, niestety nie mogłam zająć sie najpierw uzdatnianiem ziemi / gliniasto-ilasta/ bo dostalam ogródek 1.5 miesiąca temu i muuuusiałam od razu uprawiać, kurczę Szwajcaria to skomplikowany kraj
____________________
izka-kaw
Roma 23:49, 17 lip 2015


Dołączył: 08 paź 2011
Posty: 23
LewOgrodowy napisał(a)
Herbatka tymiankowa
Przygotowanie: do 1,5 l butelki wsypać susz ziół tymianku 1 opakowanie 20g i oregano tak samo. Wlać 0,5 l wódki oraz 0,5l wody przegotowanej i ostudzonej (nie gorącej, bo Ci alkohol wyparuje), odstawić na dobę. Po przecedzeniu wsypać wilgotne zioła do innego naczynia i zalać pół litrem wrzątku (poprzedni alkoholowy roztwór tymianku i oregano zostawiamy, nie wylewamy). Szczelnie przykryć - ulatnia się substancja czynna - i odstawić do wystudzenia. Przecedzić i zmieszać razem obydwie ciecze.
Użwać 150 ml na 2 - 3 litry wody dla wzmocnienia roślin, a 150 ml na 1 litr do zwalczania szkodników.
Jest to cytat z forum, z wypowiedzi Mazana, z wątku "Herbicydy".

Poza tym polecam Ci korzystanie z wyszukiwarki - to ten pasek u góry strony. Wspisujesz szukaną frazę i wyskakują Ci posty albo wątki z tego tematu.


Jeśli się nie mylę to do Mazana przepisu wkradł się błąd dotyczący wagi, we wszystkich publikacjach jest mowa o 40 gramach tymianku i 40 gramach oregano.Sprawdzałam tę informację w różnych źródłach i wszędzie jest tak samo.Sama również stosuję tę miksturę i to całkiem z dobrym skutkiem.
____________________
Miłego dnia życzę-Roma
Mazan 11:00, 18 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Muszę się pokajać. Roma ma całkowitą rację. Błąd wynikł z mojej interpretacji. U siebie stosuję czysty tymol natomiast z obawy przed przed ujemnymi skutkami podałem tymianek uzupełniony lebiodką w proporcji być może zaniżonej.
Przepraszam.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies