Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

mmeg 14:06, 02 sie 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89

Mazanie ratuj!liście moich winorośli wyglądają obecnie jak na zdjęciach. Czy to jakaś choroba,czy może niedobór jakichś składników? Roślinki sadzone były w maju tego roku -podłoże rodzime wymieszane z ziemią z worka i obornikiem-od tamtego czasu nie były niczym nawożone. Moze im czegoś brakuje?

Kawa 15:24, 02 sie 2017


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Walerku moja pokazywana wcześniej hortka padła
wygląda tak
wszystkie listki sie wysuszyly skręciły i opadły
kwiatki jakie są widać

niektóre całkiem suche badyle wyciełam
gałązki w środku zielone
żadne opryski nie pomogły niestety w sumie to nie wiedziałam czym

druga w trochę lepszym stanie ale taż naruszona
trzecia zdrowiutka zielona sliczna
rosną na jednej rabacie w odległośći ok 90 cm

czy pozbyć się tej chorej czy już zostawić i czekac co będzie w przyszłym roku?

macham
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Mazan 09:27, 03 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
mmeg

Zapewne to odmiana ciemnoowocowa. Jeśli tak, to masz mączniaka prawdziwego winorośli. Na ile jest to prawdą możesz sprawdzić opryskując roztworem sody. Po kilku dniach zczernieją miejsca rozwoju grzybni. 3 - 4 opryski co 3 dni powinny dać spodziewane efekty.

Na marginesie: fotki rób z obu stron liści.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 09:37, 03 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kawa

O ile pamiętam to pisałem, że to może być przędziorek lub inny roztocz. Wówczas należało opryskać stosując Nissorun, Ortus lub Mospilan. Jeszcze możesz to zrobić.
Jeśli są zielone pędy - zostaw, jesienią przytnij - zagrożenie chorobą - i opryskuj od wiosny także przeciw roztoczom.
Miej to na uwadze mimo innych obowiązków, gdyż szkodnik jest polifagiem i nie obchodzi go roślina tylko jej sok.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
martamiroslaw 12:46, 03 sie 2017


Dołączył: 21 maj 2017
Posty: 59
Mazan napisał(a)
Martamiroslaw

Możliwa zgnilizna szyjki korzeniowej spowodowana zbyt dużą wilgotnością lub zbyt głębokim sadzeniem.



Pozdrawiam


Mazanie, proszę podpowiedz co z tym dalej robić..Nie chce stracić rośliny
____________________
Marta Mały Biały Domek na Zaciszu
Kawa 12:53, 03 sie 2017


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Mazan napisał(a)
Kawa

O ile pamiętam to pisałem, że to może być przędziorek lub inny roztocz. Wówczas należało opryskać stosując Nissorun, Ortus lub Mospilan. Jeszcze możesz to zrobić.
Jeśli są zielone pędy - zostaw, jesienią przytnij - zagrożenie chorobą - i opryskuj od wiosny także przeciw roztoczom.
Miej to na uwadze mimo innych obowiązków, gdyż szkodnik jest polifagiem i nie obchodzi go roślina tylko jej sok.



Pozdrawiam

o widzisz Mazanku
pryskałam Mospilanem
dobrze
dzięki bardzo ciachnę jesienią
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Mazan 17:29, 03 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Martamiroslaw

Hakonechloa chociaż jest trawą wilgociolubną nie znosi głębokiego sadzenia i zakrytej szyjki korzeniowej /węzła krzewienia/ właśnie z tego powodu. Dostęp powietrza do korzeni i węzła krzewienia musi być łatwy. Pióropusz liści jest uzupełnieniem, a procesy życiowe przebiegają niżej.
Mając to na uwadze odkryj na ile to możliwe szyjkę, daj drenaż odprowadzający nadmiar wody i podlej propionianem wapnia lub octanem albo roztworem topsinu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aniula 03:17, 04 sie 2017


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Walerku, a to moje winogronko - odmiana o jasnych owocach (chyba Krystaly). Czy to też mączniak?


Nie udało mi się moim "sprzętem" zrobić zbliżenia - ale na niektórych jagodach zaczęła pojawiać się delikatna, ciemna "pajęczynka" na skórce. W zeszłym roku było to samo -owoce mimo wszystko jednak dojrzały. Pryskałam octanem wapnia od wiosny, ale deszcz padał z jedno-, dwudniowymi przerwami, więc praktycznie był prawie od razu zmywany...
Co teraz jeszcze mogę zrobić?
____________________
Ania Ogródek na betonie
Mazan 07:24, 04 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aniula

Stosuj dalej OW i RT. One nie szkodzą, a pomagają ponieważ winorośl wymaga "dostaw" wapnia, natomiast RT nie tylko zwalcza choroby lecz również działa jak stymulator i poprawia smak owoców, a z fotki widać, że to odmiana deserowa.
Mączniak na winorośli staje się widoczny dopiero latem i wiosenne opryski mają temu zapobiec, a zimuje w pąkach dlatego opryski chemią stosuje się po zbiorach. Twoje zabiegi bardzo ograniczyły występowanie choroby i stosuj je dalej.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kawa 08:35, 04 sie 2017


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Walerku ty to się znami nie nudzisz

mój klon okrągłolistny choruje
zaobserwowałam podobne objawy jak przy Hortensji
zwijanie listków i jakby wysuszanie (pozbawienie ich jędrności)
zauważyam też pajeczynki ale trudno zrobić fotkę

zlałam mospilanem

czy czym innym potraktować?


hortka daje oznaki życia
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies