Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mazan 09:03, 04 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kawa

Kamilo, gdybyś mieszkała bliżej byłabyś bez głowy. Dopiero teraz opryskałaś? Wygląda, że to koliszki - białe plamki dają wrażenie wylinek tych stawonogów, ale są chyba inne, zielonkawe plamki larw tych szkodników.
Oj, należy Ci się, należy. Pędy hortki obejrzyj czy nie zauważysz jaj złożonych na nich. Miej w zapasie Spintor - zwalcza także jaja szkodników nie tylko larwy i owady dorosłe. O nim pisała Danusia, że zwalczyć może ćmę bukszpanową - jest oparty na spinosadzie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kawa 09:09, 04 sie 2017


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
Mazan napisał(a)
Kawa

Kamilo, gdybyś mieszkała bliżej byłabyś bez głowy. Dopiero teraz opryskałaś? Wygląda, że to koliszki - białe plamki dają wrażenie wylinek tych stawonogów, ale są chyba inne, zielonkawe plamki larw tych szkodników.
Oj, należy Ci się, należy. Pędy hortki obejrzyj czy nie zauważysz jaj złożonych na nich. Miej w zapasie Spintor - zwalcza także jaja szkodników nie tylko larwy i owady dorosłe. O nim pisała Danusia, że zwalczyć może ćmę bukszpanową - jest oparty na spinosadzie.



Pozdrawiam


kajam ja się kajam
myślałam ze może mało wody ma to podlewałam
wcześniej pryskałam RT i OW i topsinem jakiś czas temu bo myślałam ze jakiś grzyb
spintor notuję

dziękuję
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
mmeg 12:40, 05 sie 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Mazan napisał(a)
mmeg

Zapewne to odmiana ciemnoowocowa. Jeśli tak, to masz mączniaka prawdziwego winorośli. Na ile jest to prawdą możesz sprawdzić opryskując roztworem sody. Po kilku dniach zczernieją miejsca rozwoju grzybni. 3 - 4 opryski co 3 dni powinny dać spodziewane efekty.

Na marginesie: fotki rób z obu stron liści.


Pozdrawiam



Tak,zgadza się-to odmiana ciemnoowocowa. Wszedzie piszą,ze przy mączniaku jest szary nalot,a u mnie nie ma żadnego nalotu,tylko taki czerwony kolor na najstarszych lisciach-poźniej liście żółkną,usychają i opadają...Co mogę zrobić jeśli to rzeczywiście ten mączniak?czymś opryskać po zbiorze owoców?bo rozumiem,że ten roztwór sody,to tylko w celu potwierdzenia diagnozy?
Z góry dziękuję za cierpliwość
Mazan 13:09, 05 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mmeg

Napisałem: '3 - 4 opryski' i dotyczy to roztworu sody. Oprysk dokładny, a jeśli są na pędach /łozach/ ciemne ślady należy opryskać dokładnie cały krzew. Szary nalot jest widoczny na początku infekcji, gdy liść miejscami lekko przebarwia się na żółto, później wytrąca się czerwony barwnik.
Po zbiorach zastosuj 2 opryski Zato oraz Tebu i Amistar.

Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
katel 13:25, 05 sie 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Moje lilie prawdopodobnie mają wirozę ale proszę fachowców o diagnozę.
1. Czy muszę je wszystkie wyrzucić?
2. Czy powinnam w jakiś sposób zdezynfekować ziemię?
3. Czy w miejscu z którego je wykopie mogę jeszcze w tym roku posadzić kolejne cebule lilii?
4. Czy są jakieś sposoby aby ustrzec się zarażenia roślin w przyszłości?
5. Czy poza liliami mogły zarazić się inne rośliny które rosły nieopodal, np. powojnik, bez czarny, ciemiernik, krzewuszka, kalina - objawów nie widzę ale czy to możliwe?



Z góry dziękuję za odpowiedź

____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Mazan 13:59, 05 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Katel

Tak, to choroba wirusowa. Zapobieganie to zwalczanie mszyc, nicieni i innych szkodników - wektorów fitoplazmoz. Trzeba unikać sadzenia cebul na tych samych stanowiskach, a co najważniejsze: zakupione cebule mogą być zarażone i dopiero po ujawnieniu się choroby rozpoznane, a tym zajmują się tylko instytuty naukowe.
Trzeba je spalić, gdyż jakiś szkodnik może przenieść wirusa na inne cebulowe lub przeniesiesz go sama na narzędziach czy resztkach roślinnych po wykopaniu cebul. Możliwości przeniesienia jest wiele. Choroba może rozwijać się w utajeniu i trudno jest stwierdzić które rośliny są zainfekowane.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
katel 14:32, 05 sie 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Dzięki Mazan! Miałam nadzieję, że może jednak to coś innego no ale nie tym razem .
Wszystko utylizuję i będę obserwowała inne rośliny - szkoda że tak późno się połapałam bo pierwsze obiawy były już w zeszłym roku a teraz rozniosło się i kilkanaście lilii muszę wywalić - ale wszystkiego się trzeba nauczyć, czasem niestety ze stratami.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
alis 22:02, 05 sie 2017


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Kurcze, mimo pryskania przeciw grzybowi liście na hortensjach wyglądają tak i opadają Jak je ratować przed całkowitym ogołoceniem?


____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
mmeg 23:04, 05 sie 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Mazan napisał(a)
Mmeg

Napisałem: '3 - 4 opryski' i dotyczy to roztworu sody. Oprysk dokładny, a jeśli są na pędach /łozach/ ciemne ślady należy opryskać dokładnie cały krzew. Szary nalot jest widoczny na początku infekcji, gdy liść miejscami lekko przebarwia się na żółto, później wytrąca się czerwony barwnik.
Po zbiorach zastosuj 2 opryski Zato oraz Tebu i Amistar.

Pozdrawiam


Dziękuję raz jeszcze!jutro przystępuję do oprysków...
Malgosiak 10:02, 07 sie 2017

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 33
Mam problem z jeżówką-zaczęło się od usychania dolnych płatków- wiec myślałam że problem upałów i małej ilości wody.Ale po 2 tyg pojawiły się zmiany na liściach i zaczyna to wyglądać na problem grzybowy.

____________________
Gosia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies