Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mazan 17:47, 01 maj 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasya

Septorioza pomidora. zwalczanie podobne do walki z zarazą ziemniaczaną.


Jasanka

Prosionka można zwalczać ekologicznie stawiając pułapki /plik papieru, tektura falista/ żeby mógł się schować, lub konwencjonalnie środkami owadobójczymi, np decis, karate, mospilan i in. Mszyce wywarami z ziół /wrotycz, pokrzywa, piołun i in./ lub jak wyżej.


EwaT

Grujecznik raczej chorób nie ma, uszkodzenia wyglądają na mechaniczne, ale możesz profilaktycznie zastosować Gwarant lub dithane.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kasya 17:50, 01 maj 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41854
Mazan napisał(a)
Kasya

Septorioza pomidora. zwalczanie podobne do walki z zarazą ziemniaczaną.




matko kochana...skad te plagi najgorsze sie u mnie biorą ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
jasanka 18:13, 01 maj 2015


Dołączył: 28 mar 2015
Posty: 56
Mazan - Dziękuję!
____________________
Mój Mały
waldek727 19:22, 01 maj 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
EwaT napisał(a)
Witajcie! Może wiecie co się dzieje z moim grujecznikiem japońskim? Wiele jest takich listków. [img ]

Często ujawniająca się deformacja liści w postaci wybrzuszeń jest wynikiem żerowania małych larw lub jeszcze częściej pluskwiaków odżywiających się sokami roślin.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 19:44, 01 maj 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Kasya napisał(a)

matko kochana...skad te plagi najgorsze sie u mnie biorą ?

Najczęściej jest to wynikiem braku przeprowadzania działań profilaktycznych które zapobiegałyby przedostawaniu się w obręb roślin patogennych bakterii, grzybów czy szkodliwych owadów.
Brak próchnicy glebowej oraz odpowiedniej jakości i ilości składników pokarmowych oraz aminokwasów również w znacznym stopniu osłabia kondycję roślin w naszych ogrodach.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
EwaT 22:51, 01 maj 2015

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Dziękuję za podpowiedzi. Miałam Topsin i spryskałam drzewko prewencyjnie, ale szczerze mówiąc wydaje mi się, że to jednak jakieś wredne stworzenie pastwi się nad moim grójecznikiem. Co prawda, na razie nic tam nie dojrzałam, ale od spodu listka widać takie małe kropki jak nakłucie szpilką (czyli może się coś wkuło i uszkodziło liść) , a w tym samym miejscu na zewnątrz listek ma ciemną plamę i ogólnie się deformuje. Plamka na zewnątrz listka jest ciemna z takim połyskiem pod światło.
____________________
waldek727 00:51, 02 maj 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ewa.
Żadna to prewencja!
Opryskując drzewko fungicydem nie pozbędziesz się na nim owadów ssąco-kłujących.
Kolejność jest taka, że najpierw rozpoznajemy chorobę, następnie korzystamy ze wszystkich dostępnych metod ochrony roślin które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska. Dopiero na szarym końcu gdy zawiodą wszystkie niechemiczne metody pozbycia się szkodnika, zachowując przy tym wszelkie normy bezpieczeństwa możemy zastosować środek z chemiczną substancją czynną przeznaczony dla amatorów. Nie jest to moje ,,widzimisię" tylko dyrektywy i rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie integrowanej ochrony roślin z myślą o naszym bezpieczeństwie i dla dobra środowiska naturalnego.

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
frezja 12:19, 04 maj 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
poproszę o pomoc w rozpoznaniu choroby floksa...czym zadziałać?
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Pszczelarnia 12:28, 04 maj 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Grzyb. One mają tak "genetycznie". Czasami się mączniak trafi (ale teraz chyba za wcześnie). Ale to nie jest zdjęcie "z teraz"?

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
frezja 15:46, 04 maj 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
dzięki,zdjęcie z ubiegłego roku..teraz nic nie ma jeszcze.. i co z tym robić? likwidować roślinkę?
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies