Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Marzenaka 00:17, 12 maj 2015


Dołączył: 22 mar 2015
Posty: 1575
Mam śliwę wiśniową Pissardi. Zauważyłam dziurki na liściach. O co tu chodzi?
____________________
Ogród Marzeny
alinak 00:39, 12 maj 2015


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
proste wcinają gąsienice ..poszukaj ,znajdziesz je na stówę
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
EwaT 19:42, 12 maj 2015

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Kolejne moje drzewko ma problem Chodzi o jarzębinę. Cały jeden pęd jej wycięłam z takimi liśćmi. Pojedyncze na innych pędach też powycinałam . Co to za diabelstwo?
____________________
Mazan 21:18, 12 maj 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
EwaT

Szpeciele. Opryskiwać trzeba w okresie pękania pąków, gdyż żerują w ukryciu. W tym przypadku można podejrzewać, że to podskórnik gruszowy. Przynajmniej objawy podobne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
EwaT 22:42, 12 maj 2015

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Dziękuje Mazan. Czy coś mogę teraz zrobić, żeby pomóc drzewu? Czy słusznie wycięłam liście?
____________________
Mazan 06:06, 13 maj 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
EwaT

Można choć z niewielkim skutkiem potraktować szkodnika Konfidorem/kohinorem lub mospilanem zatruwając soki rośliny. Należy wówczas nie tylko opryskiwać lecz również podlać roślinę.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
carie 12:31, 13 maj 2015

Dołączył: 13 maj 2015
Posty: 1
Proszę o pomoc w diagnozie, dopiero zaczynam przygodę z ogrodem i na razie brak mi doświadczenia, wiedzy. Przejżałam cały wątek ale nie widzę analogii. Może ktoś zechece zerknąć. Mój siweżo posadzony dereń (około 1 miesiąc temu), zaczął zwijać młode listki, są jakby wyschnięte na obrzeżach i brązowe. Czy to jakiś grzyb czy może przymrozki, wiatr, deszcz je uszkodził. Martwić się, pryskać, czy nie. Proszę o radę, kawałek dalej mam 2 hortensje boję się żeby się nie rozeszło.



____________________
safikey 00:07, 18 maj 2015


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Mamy chyba spory problem z dębem
jest przywieziony z naszego lasu i posadzony na ogrodzie - wielkość ok 80 cm; w ubiegłym roku nic niepokojącego się nie działu a teraz jego liście są dziwnie pozwijane, takie jakby skurczone - maja ładną zieloną barwę, ale są dziwnie zwiniętę. Na jednym pędzie mocniej na drugim słabiej.

Nie mają żadnego nalotu ani robactwa i zupełnie nie wiemy co może im dolegać.

Macie może jakiś pomysł????







może ma za sucho? a może brak skłądników odżywczych?

z góry dzięki za pomoc
____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
Kornel 23:04, 18 maj 2015

Dołączył: 04 mar 2013
Posty: 39
Witam wszystkich. Czy wiecie moze co to jest za choroba gruszy ? Czy to jest parch gruszy czy zaraza ogniowa a moze jeszcze cos innego ? Czekam na odpowiedzi i dziekuje
____________________
pasjonatkaam... 08:34, 19 maj 2015


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
EwaT napisał(a)
Dziękuję za podpowiedzi. Miałam Topsin i spryskałam drzewko prewencyjnie, ale szczerze mówiąc wydaje mi się, że to jednak jakieś wredne stworzenie pastwi się nad moim grójecznikiem. Co prawda, na razie nic tam nie dojrzałam, ale od spodu listka widać takie małe kropki jak nakłucie szpilką (czyli może się coś wkuło i uszkodziło liść) , a w tym samym miejscu na zewnątrz listek ma ciemną plamę i ogólnie się deformuje. Plamka na zewnątrz listka jest ciemna z takim połyskiem pod światło.


zerknij na mój grujecznik,może mamy to samo? tu widać białą błonkę po wykluciu "czegoś",szukałam i znalazłam .Był to owad brązowy,podłużny



Oberwałam uszkodzone listki.Czy coś jeszcze stosować czy pozostaje obserwacja? Z góry dziękuję!
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies