Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mazan 08:03, 25 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
AleksandraP

Odczyn gleby za wysoki dla różaneczników i hortensji, gdyż powinien wynosić odpowiednio 4,5 - 5,5 pH, a dla hortensji 5,5 - 6 pH. Odpowiedni jest dla pozostałych, lecz lilak ma prawdopodobnie bakteriozę, którą należy zwalczać w okresie bezlistnym /wiosną/ miedzianem, a teraz Bioseptem i koniecznie wygrabiać porażone liście i spalać. Podobnie z forsycją.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
AleksandraP 16:24, 25 cze 2015


Dołączył: 21 cze 2015
Posty: 10
@Mazan:
Dziękuję za odpowiedź
Przestało padać i mogłam zrobić porządne zdjęcia. Pod linkiem zdjęcia lilaka (i innych roślin), bo nie zamieściłam wcześniej.
http://pokazywarka.pl/ogrodek-2/
Czy dalej uważasz, że to bakterioza? Dodatkowo zauważyłam, że coś mi go podjada...

Czy te porażone liście hortensji usunąć?

Co do gleby, czy wymieszać ją z kwaśnym torfem, czy w jakiś inny sposób obniżyć ph?

A masz pomysł co z bergenią się dzieje?

Tutaj opisuję co się dzieje z różanecznikiem - czy mógłbyś zerknąć?
http://www.ogrodowisko.pl/watek/868-rozaneczniki-choroby-i-szkodniki?page=127#post_5
____________________
rupert9 19:51, 25 cze 2015

Dołączył: 14 kwi 2015
Posty: 8
Mazan przed paroma postami wystawiłem zdjęcia kosodrzewiny i sugerowałeś sprawdzanie czy nie ma robaczkowym nic tam nie widzę ale zamieszcz kilka zdjeć to może ty coś zobaczysz i jeszcz zdjęcie sosny coś ja bierze białego
Mazan 20:24, 25 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
AleksandraP

Po obejrzeniu foto już tak nie uważam, ale mam pytanie: jaka jest wilgotność gleby i jakie jest nasłonecznienie. Jaka jest wartość pH gleby?
Skłaniam się do wersji o niedoborze wody i poparzenia słonecznego /lilak, forsycja/. O bergenii można powiedzieć, że lubi wilgotne /nie mokre/ stanowisko, dobrze czuje się nad brzegami zbiorników i cieków wodnych. W zbyt suchym środowisku może więdnąć oraz może też dostać plam z przesuszenia. Hortensję opryskałbym jednak gwarantem i po 7 - 10 dniach topsinem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
AleksandraP 20:31, 25 cze 2015


Dołączył: 21 cze 2015
Posty: 10
Gleba raczej sucha. Trochę pomogło odkąd ja ściółkuję. Jak odgarnę ściółkę, to jest ciemna, lekko wilgotna. Ph gleby to 5-6. Te kolory są tak do siebie podobne, że nie mogę się zdecydować.
Dodam, że mam trzy forsycje i tylko ta jedna wygląda tak marnie, a rosną obok siebie. Zaraz obok rosną też lilaki.
Ogródek jest położony od strony południowo zachodniej. Wprawdzie na przeciw jest wysokie drzewo, ale nie daje ono rady zacieniać ogródka. Podlewam kiedy od 2-3 dni nie pada.
____________________
Mazan 13:13, 26 cze 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
AleksandraP

Zapewne środkowa forsycja i stojący przed nią lilak mają przesuszone podłoże. Tak przynajmniej pokazuje foto. Słońce także "ma coś do powiedzenia" nie wspominając suchej i ciepłej zimy oraz o braku wiosennych opadów. Zsumowanie przyczyn daje takie efekty.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
AleksandraP 13:16, 26 cze 2015


Dołączył: 21 cze 2015
Posty: 10
Ok, to w sumie lepiej niż się spodziewałam, bo wystarczy podlewać. Dziękuję za poświęcony czas.
____________________
R0BERT 18:27, 27 cze 2015

Dołączył: 05 maj 2015
Posty: 8
Witam ponownie...

po problemach z trawnikiem i mszycach mam kolejną bolączkę... Ma borówkach amerykańskich pojawiły się plany na liściach.



Jako, że mam także problem z mszycami, spryskałem dziś wszystkie krzewy substral multi insekt. Ale podejrzewam, że na zdjęciu powyżej, to jakiś grzyb?

Proszę o poradę, jak temu zaradzić???

dzięki
pasjonatkaam... 22:05, 27 cze 2015


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
chwilowo nie posiadam zdjęcia ale zobrazuję swoj kłopot.Na moich 3 brzozach wszystkie liście są jak "koronka" pozostało unerwienie,reszta dziury Na jednym listku znalazłam małe czarne kuleczki,oberwałam liść i wywaliłam .Czym pryskać?
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
frezja 14:41, 30 cze 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Witam

Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny więdnięcia i brązowienia liści hortensji;kwiaty ma pokaźne jak na swój żywot..rośnie u mnie od maja;pozostałe sztuki hortek mają się dobrze.

Roślinka rośnie pod klonem czy może jakaś walka??

____________________
Ewa - Ogrodowy song
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies