Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Phalaeopsis choruje, pomocy!

Pokaż wątki Pokaż posty

Phalaeopsis choruje, pomocy!

Matthew 20:14, 31 mar 2013

Dołączył: 31 mar 2013
Posty: 8
Witam To mój pierwszy post na tym forum. Poszukuje pomocy gdyż nie wiem co się dzieje z moimi storczykami, mam nadzieję, że ktoś z was będzie mógł mi pomóc ponieważ nie chce ich stracić 1,5 tygodnia temu kupiłem sobie pięknego Phalaeopsisa, to już piąty z mojej kolekcji. Miał się świetnie, mnóstwo pączków, piękne kwiaty i zdrowe liście. Po jakiś dwóch dniach zaczęły mu zasychać i opadać pączki. Szczerze mówiąc nie byłem zdziwiony gdyż chyba właśnie tak storczyki reagują na zmianę środowiska ;/ Wszystkie pięć kwiatów mi tak zareagowało i przyznam, że w niektórych przypadkach czekam już nawet pół roku na jakąkolwiek oznakę, że nadchodzi kwitnienie ale nic nie ma

Oprócz tego że wypuszczają nowe liście, z pędami nic się nie dzieje, ani ich nie przedłużają ani też nie zasuszają, czy wie ktoś może co robić aby jakoś je sprowokować do jakiego ruchu? Ten najnowszy obecnie wygląda tak - na pierwszym obrazku, jednak to nie to mnie w nim najbardziej niepokoi, w ciągu kilku dni z jego liśćmi zaczął się dziać istny koszmar efekt widać na drugim zdjęciu, nie mam pojęcia co to może być, może ktoś z was będzie w stanie mi pomóc? Od jego kupna minęło bardzo mało czasu a z żadnym innym storczykiem mi się nigdy tak nie stało dlatego wątpię aby to była moja wina , ale być może się mylę.

Czy ten Falek jest już spisany na straty? Na końcach liści też zaczyna się dziać coś niedobrego - przedstawione na trzecim obrazku. Bardzo mnie też niepokoi to, że podczas dzisiejszego "przeglądu" moich okazów dostrzegłem coś podobnego na innym z moich kwiatów, tego mam już od grudnia, na pierwszy rzut oka wygląda jak gdyby nigdy nic- czwarty obrazek, jednak bo bliższym przyjrzeniu się dostrzegłem coś takiego - piąty obrazek, wygląda to bardzo podobnie do tego czegoś co pojawiło się na liściach poprzedniego kwiatu. Czy to coś może być zaraźliwe? Nie chce aby reszta moich Phalaeopsisów także zachorowała Bardzo proszę o pomoc i to w miarę szybką gdyż to coś rozwija się z kosmiczną prędkością (

Poniżej zamieszczam fotografie:

monteverde 20:17, 31 mar 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Matthew może jest przemrożony? wrzuć zdjęcia
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Matthew 20:22, 31 mar 2013

Dołączył: 31 mar 2013
Posty: 8
Już poprawiłem i zdjęcia zostały zamieszczone )
monteverde 20:28, 31 mar 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Matthew masz tu linka, bo za male zdjęcia a tak najlepiej sam się przyjrzysz, może to choroba grzybowa
http://phalaenopsis.pl/2011/07/choroby-grzybowe-zgorzel-zgnilakowa-i-rizoktonioza/

http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=0&r=1013
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Matthew 20:36, 31 mar 2013

Dołączył: 31 mar 2013
Posty: 8
Z dwojga tych linków to najbardziej mi to pasuje na oparzenie słoneczne gdyż liście się w tych srebrnych miejscach zaczynają się robić strasznie suche i niedługo chyba będzie można je wręcz kruszyć Jednak nie robią się brązowe , zgniłe plamy ... Co prawda storczyki stoją na południowym oknie gdyż na innym nie mam możliwości ich ustawić ale czy w obecnej sytacji, czyli zimie gdzie jest bardzo mało słońca możliwe jest poparzenie?
kaisog1 20:50, 31 mar 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Możliwe jest poparzenie w ziemie szczególnie jeżeli storczyki trzymane są na południowym oknie. Szczerze mówiąc nie wiem nawet czy pomogą cieniówki w takim wypadku... (takie zwykłe jak się w samochodach mocuje do szyby). Jeżeli zacienie nie pomoże to musisz przenieść storczyki bo inaczej będziesz je miał stale brzydkie i poparzone.

... co do plam. Jeżeli nie są "śliskie, wilgotne" to sie nie obawiaj. Natomiast dla pewności, gdy pojawiają się plamy raczej nie mocz ich razem z tymi, które tych plam nie mają.
Zmusić storczyka do wypuszczenia nowych pędów może:
- podawanie regularne nawozów
- przeniesienie na jakiś w ciemne miejsce.

Szczerze mówiąc u mnie wystarczą nawozy - storczyki kwitną regularnie 2 razy w roku, a czasem i trzy...
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Matthew 21:01, 31 mar 2013

Dołączył: 31 mar 2013
Posty: 8
Bardzo dziękuje za odpowiedź, plamy są suche, ale najbardziej niepokoi mnie to że powiększają się one bardzo szybko. Jeszcze niedawno storczyk był w świetnej formie (inaczej pewnie bym go nawet nie kupił). Może pomoże to, że w obu przypadkach plamy występują po stronie którą kwiaty stoją do okna. Po stronie pnia o ile można to tak nazwać i liści która storczyk jest zwrócony do mieszkania kwiat jest zielony i wygląda w miarę normalnie ...
Mala_Mi 11:10, 01 kwi 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Moim zdaniem nie wygląda to na oparzenie słoneczne.. storczyki potrafią się oparzyć w miejscu gdzie dotykają do szyby lub słońce długo operuje. Ale po pierwsze słońca to teraz mocnego nie ma, bo jest pochmurno. Oparzenie jest miejscowe i nie poszerza się... Na wszelki wypadek je odizouj od reszty, podlej profilaktycznie topsin, previcur... Lepiej chuchać na zimne. Stroczyki mogą być w świetle rozproszonym.. wiec postaw je na innym oknie, lub dalej od okna.

Szybciej storczyki powtarzają kwitnienie jak jest różnica w temperaturze dzień-noc.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Gardenarium 18:52, 01 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz je postawić za firanką na jakimś stoliku, nie muszą być na oknie, zwłaszcza, że napisałeś że masz tylko południowe.

Strasznie dizwne te plamy.

Poszukałam na angielskiej stronie zdjęć chorób o takich objawach.

Popatrz na te zdjęcia, może coś będzie podobnego?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:53, 01 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mam jeszcze drugi link

Popatrz tez tutaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies