Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Ślimaki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ślimaki

waldek727 02:06, 17 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
jadwiszka napisał(a)
W zeszłym roku zbierałam do wiadra i zasypywałam solą i wyrzucałam, razem z całym wiadrem - ślimakobreję - miałam sporo wiader po farbach, tynkach itp i nie musiałam tego opróżniać, myć, fuuuj. Bywało , że dziennie wiadro było zapełnione - po deszczach szczególnie. A już teraz małych młodych ślimaków jest zatrzęsienie, gdzie nie grzebnę, tam są.

Innym skutecznym sposobem pozbycia się części ślimaków zauważonych przez nas na glebie bądź ściółce (nie na roślinach!) w trakcie np. spaceru po ogrodzie, bądź wykonywania prac pielęgnacyjnych jest zrobienie oprysku ich skóry octem rozcieńczonym wodą. Do domowego opryskiwacza należy wlać 200ml octu spirytusowego i tyle samo wody. Ślimaków nie zbieramy i nie unieszkodliwiamy.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Borbetka 10:02, 23 kwi 2015


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Dobra rada. A można tak lać rozcieńczony ocet w glebę?
____________________
borówcowy wizytowka
waldek727 02:24, 24 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Tylko w miejscach gdzie rosną rośliny kwasolubne.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 01:55, 10 maj 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
hania78 napisał(a)
Ja jednak pozostanę przy niebieskich granulkach. Granulki są niezastąpione! Wysypywałam wokół foliaka i warzywniaka, w pewnej odległości oczywiście. Sukces był taki że pomidorów nie zjadły, ucierpiała sałata i rzodkiew
W tym roku zimy nie było więc trzeba się nastawić na ogromną ilość tych darmozjadów.


Niebieskie granulki stosowane do trucia ślimaków zawierają jako substancję czynną aromatyzowany metaldehyd.
Objawy zatrucia to :
- drżenie mięśni
- podwyższona temperatura ciała ( powyżej 39 stopni C )
- biegunka
- wymioty
- przyśpieszone tętno i oddech
Również wszystkie zwierzęta, które miały pośredni lub bezpośredni kontakt z tym środkiem poprzez jego spożycie po ok 3 godzinach odchodzą z tego świata w strasznych męczarniach. Nie ma na to także antidotum mogącego uratować życie. Dotyczy to w równej mierze zwierząt żyjących dziko jak i domowych pupili.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
hania78 06:40, 11 maj 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
waldek727 napisał(a)


Niebieskie granulki stosowane do trucia ślimaków zawierają jako substancję czynną aromatyzowany metaldehyd.

Są skuteczne, ale później pomyślałam o jeżach, które często do nas przychodzą i o psie, któego mam od jesieni. Więc szukam innych sposobów. Mysle ze w moim przypadku koszenie nisko trawy (nie mam dużych kęp kwiatów itp.) zda egzamin.
____________________
zakładam ogród
waldek727 14:47, 11 maj 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
hania78 napisał(a)

Są skuteczne, ale później pomyślałam o jeżach, które często do nas przychodzą i o psie, któego mam od jesieni. Więc szukam innych sposobów. Mysle ze w moim przypadku koszenie nisko trawy (nie mam dużych kęp kwiatów itp.) zda egzamin.

http://www.psy.pl/aktualnosci-psy/art6534,truja-slimaki-i-psy.html
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Basilikum 21:05, 13 lip 2015


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21734
tez mam slimakow cale mnostwo, moj ogrod otaczaja laki wiec z kazdej strony wlaza sobie do mnie.
* Ja sypie granulki i od kiedy robie to systematycznie slimakow jest duzo mniej. Na moich granulkach pisze, ze sa niegrozne dla jezy i zwierzat domowych.
* Dodatkowo czasami stosuje zel np przy magnoli (nie uwierzycie ale te potwory zjadly mi prawie wszystkie liscie) polewam tym zelem tuz przy pniu.
* Wyczytalam niedawno w gazecie ogrodniczej, ze dobrze tez jest podlewac rano a nie wieczorem, gdyz wieczorem wilgoc dluzej sie utrzymuje. Slimaki ie lubia jak jest sucho.
* Kawa jak pisala Kasia tez pomaga, ja sypie kolo roslinek przy okazji mam swietny nawoz ale z nia nie mozna tez przesadzic (o kawie moze osobny watek zaloze, bo znalazlam w necie swietny artykul i jak nie znajde tu nic na forum to Wam przetlumacze)
* Miedziane obroze tez pomagaja, ja na pewno zaloze takie na skrzynie. W gazecie widzialam takie ok 1 cm szerokosci i byly tego dwa paski. Ponoc sluz, ktory wytwarzaja slimaki w zetknieciu z miedza wywoluje jakas reakcje, ktara zabija te potwory.
* Jeszcze spotkalam sie z plotem przeciw slimakom ale nigdy go nie stosowalam. Rozwazam przy warzywniaku, ktory w przyszlym roku powstanie.
Plot wyglada tak: http://www.erdbeeranbauer.de/wp-content/uploads/2010/06/schneckenzaun.jpg
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
hania78 13:05, 14 lip 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Dziękuję Ci za pomysły. Wszystkiego trzeba spróbować. A jaki skład mają twoje granulki? Może tu w Polsce też coś takiego jest /ewentualnie pod inną nazwą/
____________________
zakładam ogród
Basilikum 15:55, 14 lip 2015


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21734
Na moim opakowaniu pisze 9,9 g/kg Eisen-III-phosphat Molluskizid

to chyba bedzie fosforan zelaza
ten Molluskizid rozszyfrowalam jako https://pl.wikipedia.org/wiki/Moluskocydy

na opakowaniu wyczytalam jeszcze, ze dla pszczol tez niegrozne.

Ja bez tego nie dalabym rady. Slimaki wcinaja wszystko, nawet liscie z drzewa.

Te miedziane obroze chce zalozyc tylko dookola warzywniaka. Moj sasiad ma firme, ktora z metalu rozne rzeczy robi i u niego zamowie na wymiar.
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
hania78 07:53, 18 lip 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Zastanawiam się jakby ten roztwór podany w innym wątku http://www.ogrodowisko.pl/watek/1806-naturalne-zwalczanie-szkodnikow-bez-chemii?page=18#post_8
zadziałał na ślimaki, wszak w składzie jest tymianek, któego ślimaki szczerze nieznoszą... hmmm..
Jeśliby ktoś spróbował proszę o opis działania, bo mnie jest ciężko się zebrać za wywary...
____________________
zakładam ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies