Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Malgosik 14:55, 23 lut 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Agatan24 napisał(a)
Danusiu posadziłam tam pecherznice bo chce szybko zastawic wejście do kotłowni mam zamiar je mocno przycinac żeby zaslanialy ale się za bardzo nie rozbujaly.
Pozdrawiam


Moja sąsiadka ma żywopłot z pęcherznic. Wiosną tnie je o połowę, czyli może na 1,2 m, a latem są wysokie na 160 cm, a moze 2 m. Nie zapanujesz nady tym krzaczorem choćbyś mocno cięła. On i w górę i w bok mocno rośnie. Więc do takiej kompozycji jak u Ciebie też bym go nie zastosowała. Dodatkowo nie widać co chcesz zasłonić. Widać jednynie kawałek rabaty jakby w środku trawnika. Trudno się do tego odnieść.
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 15:07, 23 lut 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
ja tu specem nie jestem ale
na poniższym zdjęciu jest kilka form, które z sobą konkuruję
zostawiałabym tego bonzaja na środku rabaty, by grał pierwsze skrzypce i uzupełniłabym turzycami, żurawkami, zależy jakie tam masz stanowisko
albo posadziła drzewo na pniu na środku narożnika, i może na skarpie wtedy tą kulkę na patyku zostawiła
ale układ drzew musiałby być zaplanowany dla całego ogrodu


na tej rabacie, gdzie trzmielina na pniu brakuje mi wysokości, czyli jakiegoś drzewa, a może 2-3 drzew, w zależności od układu rabaty
rośliny też trzeba uporządkować
spróbuj pogrupować rośliny,
widzę że masz 3 tawułki podobnej wielkości. Można tą jedną przerzucić do pozostałych dwóch na rabatkę z bonzajem, a pośrodku między nimi dać szczepioną wiśnię o czerwonych liściach

ale jeśli chodzi o rozplanowanie drzew to najlepszy byłby rzut, bo nie wiadomo co jest po drugiej stronie furtki, ani gdzie się kończy rabata z trzmielinami na pniu, jaki ma kształt

____________________
Ogród na glinie
atena13 21:23, 23 lut 2015


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
Dziękuję bardzo za odpowiedź,też myślałam o jakimś wyższym drzewku zamiast trzmieliny ale pytania zadałam w innym wątku i nie doczekałam się odp.
i tak znów źle wyszło
a te rabaty wyglądają dalej tak:

tutaj obecnie nie ma trawnika ,przy chodniku posadziłam iglaki takie małe kulki i wrzosy a po bokach bonsai 2 hortensje,które przesadziłam z innego miejsca w ogrodzie słońce tutaj jest tylko do południa więc nie wiem czy wrzosy dają radę?zupełnie nie mam pomysłu,to znaczy kotłuje mi się po głowie masa pomysłów tylko nie bardzo wiem co z czym

____________________
atena - Mój ogródeczek
Gardenarium 10:24, 24 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
atena13 napisał(a)




Tutaj każda rabatka woła: patrz na mnie, każda jest otoczona palisadką - jeszcze gorzej. Wyrzuć palisadki, kółeczka, kamyczki, zrób jasny podział tego miejsca. Jest małe, nie potrzeba mu aż trzy wysepki każda inna. Przy balustradzie..kolejna wysepka i znowu kolekcja roślin.

Na rabacie rośnie 10 roślin, każda inna Tak być nie może

Najbardziej wartościowym okazem jest niwaki (bonsai) i na tym moim zdaniem trzeba budować kompozycję tego przedogródka. Wierzbę (to chyba wierzba iwa?) Wyrzucić, to tani chwast niewart sadzenia. W dodatku rośnie nie wiadomo po co w tym miejscu, krzywo, trawa pod nim postrzępiona Murek zasłoń żywopłotem z bukszpanu, ostrokrzewu, niskiego cisa itp.

Rabatę wysyp kamyczkami (ale nie białymi), palisady wyrzuć, wytycz inną linię trawnika, zadbaj na tym małym kawałku o trawę, musi być doskonała (połóż ten kawałek z rolki), otocz rabatę niewidocznym obrzeżem, które zatrzyma kamyczki, ale nie będzie widoczne.

I to wszystko, co tu deliberować Toż to chusteczka do nosa





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asiek 11:47, 24 lut 2015

Dołączył: 30 paź 2013
Posty: 141
Dopiero teraz zauważyłam Danusiu, że odpisałaś.
Bardzo dziękuję za pomoc.

Wnioskuję, że berberys, żarnowiec i kosodrzewina na bardziej słoneczne stanowisko. Co możnaby do nich dosadzić, aby stworzyć ładną kompozycję? Czy wrzosy i żurawki w takim zestawieniu to dobry pomysł?


Gardenarium napisał(a)



Na wschodnie miejsce jedynie azalie, rózaneczniki, miskant Variegatus, turzyce, wrzośce. Pozostałe nie.


____________________
Asia Tęczowo mi
atena13 13:03, 24 lut 2015


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
DZiękuję serdecznie za odpowiedź rady biorę sobie do serca,mam jeszcze pytanie a gdyby tak całkiem bez trawy na tej rabacie?
____________________
atena - Mój ogródeczek
atena13 13:05, 24 lut 2015


Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 123
I jakie to roślinki są tam zaznaczone?
____________________
atena - Mój ogródeczek
Malgosik 14:56, 24 lut 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
atena13 napisał(a)
I jakie to roślinki są tam zaznaczone?


możesz zastosować różne, ale tak, by zachować kompozycję, przykładowo:
2 wysokie trawy - Miskant "Morning Light"
czerwone kulki to cięte w kulkę berberysy "Bagatelle" lub "Admiration"
białe małe niskie trawki to np. turzyca "Ice Dance"
żółte kulki to Tawuła japońska
inny odcień żółtego w nogach miskantów to poletko trzmieliny
____________________
Ogród na glinie
MoniDomi 18:01, 24 lut 2015

Dołączył: 03 sie 2012
Posty: 34
Zastanawiam się, czy ładnie będzie wyglądać szczepiony buk Tricolor w towarzystwie żuraweczek Brass Lantern a może lepiej jeżeli posadzę lawendę, bo to miejsce jest nasłonecznione. Doradzicie ?
Gardenarium 18:05, 24 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli całkiem bez trawy to musi być całkiem inna koncepcja i wtedy bonsai jako gwiazda jest za mały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies