Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

igacz3 08:01, 21 lut 2014

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
kaisog1 napisał(a)
Twoja propozycja:


Moja propozycja:



Oczywiście rośliny dobrane są przypadkowo.....



jaki fajny wątek ja też mam aleję z klonami wzdłuż podjazdu, mozecie zerknąć? nie mam kolorowo tylko 5 klonów i jałowce old gold, a po środku wyspa w trakcie prac
____________________
igacz3 08:01, 21 lut 2014

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
kaisog1 napisał(a)
Twoja propozycja:


Moja propozycja:



Oczywiście rośliny dobrane są przypadkowo.....



jaki fajny wątek ja też mam aleję z klonami wzdłuż podjazdu, mozecie zerknąć? nie mam kolorowo tylko 5 klonów i jałowce old gold, a po środku wyspa w trakcie prac
____________________
Borbetka 18:38, 22 lut 2014


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Dobra rada mile widziana . Nie mam pomysłu na rabatę i przejście na tyły domu. Liczę bardzo na pomoc. Mam dużo tui Danica. Pod oknami posadziłam sporo dodatkowo. Na razie są małe, więc zrobiłam improwizację. Problem mam z przejściem na tyły ogrodu. Te dwie duże płyty okrągłe przylegające do kostki brzydko wyglądają na tle kory. Chciałabym jakoś tu coś przebudować, żeby wysypać chociaż część tej rabaty kamieniem. Ułatwi mi to sprzątanie kostki, bo teraz to kora tylko fruwa wszędzie. Co można z tym zrobić? Czy zmienić kształt tej rabaty? Jak wkomponować choć trochę kamienia, żeby te płyty w nim zginęły? Pomóżcie proszę.



____________________
borówcowy wizytowka
lawendulla 19:13, 23 lut 2014

Dołączył: 27 kwi 2012
Posty: 20
Witam wszystkich Jestem wierną, ale cichą fanką Ogrodowiska już od dawna. Jednakże teraz postanowiłam zwrócić się o pomoc, zwłaszcza do Szefowej - wspaniałe projekty!
Planuję powiększyć i stworzyć 1 rabatę łącząc istniejące 3 malutkie. Nie mam pojęcia jak rozplanować rośliny, aby było ładnie, elegancko i bez chaosu Już mam i chcę wykorzystać: 2 liliowce (żółty i pomarańczowawo-ceglasty), trawę Kleine Fontaine 2 razy, Ferner Osten 1 raz, funkie z białymi brzegami, no i żurawki Night Rose 3 razy i nieznane, bardziej pomarańczowe 3 razy.

Ta rabata potem przejdzie w kolejną rabatę, też powiększoną w tym rogu ogrodu gdzie widać parasol. Chcę tam przed funkiami posadzić pas hakone a przed nim zrobić żwirową łezkę z kulami bukszpanowymi.

W tej jednej wielkiej rabacie powstałej z trzech małych jedyne czego nie chcę przesadzać to surmia i te różaneczniki Marushia.

Z góry dziękuję za wszelkie pomysły
magos 15:15, 24 lut 2014


Dołączył: 06 gru 2011
Posty: 264
A ja mam tylko pytanie. Nie wiem czy dobry dział.
Mam posadzone w rządku na rabacie pod płotem porzeczki pienne i agrest pienny. Razem 5 sztuk. Czym podsadzić takie małe drzewka. Na razie mam goła ziemię, ale nie nadążam z wyrywaniem chwastów.
____________________
Pozdrawiam Gośka Do poprawki
lawendulla 19:00, 24 lut 2014

Dołączył: 27 kwi 2012
Posty: 20
Borbetka napisał(a)
Dobra rada mile widziana . Nie mam pomysłu na rabatę i przejście na tyły domu. Liczę bardzo na pomoc. Mam dużo tui Danica. Pod oknami posadziłam sporo dodatkowo. Na razie są małe, więc zrobiłam improwizację. Problem mam z przejściem na tyły ogrodu. Te dwie duże płyty okrągłe przylegające do kostki brzydko wyglądają na tle kory. Chciałabym jakoś tu coś przebudować, żeby wysypać chociaż część tej rabaty kamieniem. Ułatwi mi to sprzątanie kostki, bo teraz to kora tylko fruwa wszędzie. Co można z tym zrobić? Czy zmienić kształt tej rabaty? Jak wkomponować choć trochę kamienia, żeby te płyty w nim zginęły? Pomóżcie proszę.





Cześć Borbetka Ja mam coś takiego
Trochę słabo widać, ale chodzi o to, że cały ten pas łącznie z rabatą jest wysypany żwirem i też tędy przechodzimy do ogrodu, pod oknem (widok z okna kuchni).
J_MS 22:04, 24 lut 2014

Dołączył: 24 lis 2013
Posty: 74
Danusiu zaproponowalas mi kiedys trzy chyba berberysy na pniu. Natomias tam jest malo miejsca i jest zboku posadzony perukowiec ktory pewnie sie rosrosnie. Czy te drzewka moga być dwa albo jedno na pniu czy to bedzie zle wygladało? jeszcze w koncie jest duzo miejsca i kolo hortencji i nie wiem czy czegos tam nie dosadzic?
Z boku to wyglada nastepujaco. To moj pierwszy ogródek. ale ogladajac forum mam ochote zmienic reszte działki.
[img size=336x448]
____________________
Joanna
igacz3 07:48, 25 lut 2014

Dołączył: 07 mar 2013
Posty: 98
Witam ponownie.
Ptałam sie wcześniej o obsadzenie świerka srebnego ,dodałam zdjecia, chociaż troche do góry nogami mi to wyszło bo dopiero uczę sie działać na tych stronach, liczyłam , że coś mi podpowie Pani Danusia co do kompozycji wokół świerka, a moż go tak jednak pozostawić samego? i ta aleja klonów, czy nie jest za smutna i monotonna? oczywiscie nie chciałabym zrobić bałaganu, bo pomiędzy kostką mam troche urozmaicenia. Bardzo proszę o jakieś drobne wskazówki i propozycje, bo wiosna tuż tuż....
igacz3
____________________
Borbetka 08:44, 25 lut 2014


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Lawendullo, pięknie dziękuję, że się odezwałaś. Też myślałam o takim zakolu z trawnika, ale ta rabata z dużymi Danicami ciągnie się i kamienia dużo bym potrzebowała, zdecydowanie za dużo. Pomyślałam o przeniesieniu tych dwóch dużych płyt o jedną tuję bliżej domu, choć i to rozwiązanie nie jest dobre, bo robi się wąsko z tym przejściem do ogrodu. W tym miejscu, co jest teraz każdy po prostu stawia nogę i idzie na tyły. Aż się prosi o zrobienie paska z kostki. Tak by było chyba najlepiej. Narysowałam jeszcze wersję z przesuniętymi płytami. Zrobię rysunek z innej perspektywy, bo ten nie jest dobry, niewiele widać.
Co myślicie?

____________________
borówcowy wizytowka
agam 08:48, 25 lut 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
J_MS tego perukowca przesadziłabym w inne miejsce, kiedyś będzie dość spory i nie zazdroszczę zbierania liści ze żwirku a będzie ich dużo.
Te trzy kulki na pniu to pewnie trzmielina a nie berberysy, a hortensja się rozrośnie. Z mojego doświadczenia wiem że roślinki dobrze posadzone szybko się rozrastają i jeśli posadzisz ich dużo to za rok będziesz musiała przesadzać.
____________________
Aga i Ogródek Agam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies