Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Marcin89 10:59, 18 sie 2017


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2662
Wiaan, ja bym dał na środku coś na pniu i po boku dwie kulki i wokół dwa kolory wrzosów.... ale nie symetrycznie na pół tu jeden kolor tu drugi ani nie mix jak na foto. Po prostu falowaną linią przez "środek" tak płynnie zrobić.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Toszka 11:50, 18 sie 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wiaan napisał(a)
Na załączonym zdjęciu komponuję rabatę takie mini wrzosowisko, zastosuję się do zaleceń Danusi w kwestii przygotowania gleby i chciałam doradzić się czy pod same wrzosy podczas sadzenia mogę wysypać keramzyt aby chłonął nadmiar wilgoi z korzeni? Proszę także o poradę czy zamiast kory mogę zaściółkować grysem marmurowym i czy zestawienie roślin jak na zdjęciu jest ok? czy nie ma tam chaosu. Wrzosy zostały wysunięte na początek ponieważ tutaj do póżnych godzin jest słońce. Będę wdzięczna za porady.
Oczywiście trawę dosieję w pustych miejscach i ładnie wszystko wykończę


Marmur ma zasadowe ph, a wrzosy są ekstremalnie kwasolubne.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Pszczelarnia 12:22, 18 sie 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wiaan napisał(a)
Na załączonym zdjęciu komponuję rabatę takie mini wrzosowisko, zastosuję się do zaleceń Danusi w kwestii przygotowania gleby i chciałam doradzić się czy pod same wrzosy podczas sadzenia mogę wysypać keramzyt aby chłonął nadmiar wilgoi z korzeni? Proszę także o poradę czy zamiast kory mogę zaściółkować grysem marmurowym i czy zestawienie roślin jak na zdjęciu jest ok? czy nie ma tam chaosu. Wrzosy zostały wysunięte na początek ponieważ tutaj do póżnych godzin jest słońce. Będę wdzięczna za porady.
Oczywiście trawę dosieję w pustych miejscach i ładnie wszystko wykończę


Wrzosy lubią kwaśno a marmur jest o odczynie zasadowym. W naturze wrzosy nie rosną na wapieniach i w żwirze.

Czy nie lepiej wysunąć tej sosny na pniu do przodu? Nie chować jej we wnęce? Ale się nie znam, w sumie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Wiaan 12:36, 18 sie 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5415
Bardzo dziękuję wszystkim za wskazówki,dam korę zrezygnowałam z iglaka na pniu ponieważ w sąsiedniej rabacie z tyłu będzie wysoki okaz bonsai. Wrzucę fotkę na gotowo Wasze podpowiedzi są bardzo cenne. Pozdrawiam
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
A_gawa 15:48, 19 sie 2017


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1470
Czy ktoś z Was ma krokusy wsadzone w trawniku? Jak postępować z cebulkami?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Eleeri 18:14, 19 sie 2017

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Witam, ma ktoś pomysł, czym obsadzić ten mój murek?
____________________
Joanna Ogród Eleeri
Toszka 19:15, 19 sie 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
A_gawa napisał(a)
Czy ktoś z Was ma krokusy wsadzone w trawniku? Jak postępować z cebulkami?


Mam, pięknie wygląda, ale problem z koszeniem, bo liście krokusów powinny być jak najdłużej, aby wyżywić cebulki. No i tu jest rozbieżność interesów


Eleeri napisał(a)
Witam, ma ktoś pomysł, czym obsadzić ten mój murek?


Mam małą praktyczną uwagę przed jakimkolwiek efektywnym sadzeniem - otóż gleba wymaga starannego oczyszczenia z kamieni i resztek pobudowlanych. Trzeba starannie przekopać, dodać próchnicy i zadbać o jakość i kondycję gleby. To co widać na zdjęciu jest przerażające i gwarantuje falę chorób i złej kondycji roslin. Koniecznie zadbaj o glebę.

Dębów nie da się prowadzić w kulki, bo to duże, majestatyczne drzewa. Nie można ogrodniczyć wbrew naturze Lepiej od razu było wybrać niewielkie drzewa o kulistej koronie.

Przepraszam, że o tym piszę, ale uwierz, że gleba na tym etapie jest ważniejsza aniżeli problem co posadzić. Uzdatnienie/ożywienie gleby nie sprowadza się do wykopania dołka, dosypania ziemi z worka i sadzenia... w twoim przypadku trzeba kompleksowo zadziałać.


____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Eleeri 22:05, 19 sie 2017

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Toszka nie bój się nie zamierzam sadzić w tym gruzowisku

Zbieram najpierw informacje co mogę tam zasadzić.
Małżonek będzie jeszcze układał cegiełkę na murku, no i na podmurówce ogrodzenia.

Na razie mam kupione tylko hosty, posadziłam je w dość dużych doniczkach, więc mogą poczekać i do wiosny, ale małż ma urlop, więc jeśli pogoda pozwoli to może uda się i we wrześniu.

Jeśli chodzi o dęby to sadziłam je 2 lata temu. Kupiłam je spontanicznie, bez przemyślenia. Na razie są malutkie, działka jest duża, jesienią je wykopiemy i posadzimy w inne miejsce.

Jestem otwarta na propozycje

A tak przy okazji, czy krokusy się wykopuje? Żeby je przezimować?


____________________
Joanna Ogród Eleeri
frezja 22:10, 19 sie 2017


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Nie wykopuje się krokusów. One nawet się namnażają...tylko nie wiem, czy wszystkie odmiany tak mają.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Eleeri 22:23, 19 sie 2017

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
To super, posadzę je między hostami
____________________
Joanna Ogród Eleeri
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies