Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Marlena_eu 22:44, 15 sie 2017

Dołączył: 15 sie 2017
Posty: 4
Gardenarium 23:10, 15 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rokitnik (nie ta odmiana, tylko zwykły) wytwarza bardzo długie odrosty, nawet po kilka metrów, niedługo po posadzeniu będzie wszędzie, w trawniku, u sąsiada, wszędzie.

Ten odmianowy ma co prawda karłowy pokrój i wolniej rośnie, ale odrosty także wytwarza. Trzeba je usuwać, z czasem może się to stać uciążliwe. Moim zdaniem do ogrodu się nie nadaje, a na żywopłot w szczególności.

Nadaje się jedynie na autostrady do pokrywania skarp jako roślina okrywowa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:14, 15 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marlena_eu napisał(a)


Rabata jest jakby oderwana od rzeczywistości, nie pasuje do kształtu rabat bocznych, albo rabaty nie pasują raczej do niej. Ona sama ma niezły kształt.

Jednak pozostałe rabaty pod płotem są zbyt wąskie, nieproporcjonalne do wielkości ogrodu. Trzeba wziąć się za zmianę rabat najpierw a nie projektować rabatę wyspową. W ogrodzie brakuje większych drzew.

Ja nie umiem pomóc, bo błąd w obsadzeniu leży wcześniej.

Narysuj rzut z góry tej rabaty. Ze zdjęcia słabo widać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:18, 15 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
t0shUT napisał(a)
Gardenarium , nie chodzi o wierzchnia warstwę kamieni, niżej foto jak to wyglądało wcześniej Wysypany jest kamień granitowy od 0 do 3cm na grubość warstwy około 40 cm bo miała być kostka w tym miejscu. Ostecznie padła decyzja na na takie trapezy. Czy ten cały kamień trzeba usunąć czy wystarczy tylko pod sosny np metr szerokości i ile głębokości zapewnić odpowiedni grunt?


Problem widzę inny, wydaje mi się że iglaki były także za głęboko posadzone. Takie mam podejrzenie.

Nie rozumiem twojego pytania za bardzo. Trzeba podsypać ziemi, żeby nie zasypywać potem iglaków 10 cm kamieni.
Cały kamień trzeba usunąć, podsypać do odpwoidniego poziomu, posadzić , wysypać kamień 3 cm.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marlena_eu 09:45, 16 sie 2017

Dołączył: 15 sie 2017
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)

Rabata jest jakby oderwana od rzeczywistości, nie pasuje do kształtu rabat bocznych, albo rabaty nie pasują raczej do niej. Ona sama ma niezły kształt.

Jednak pozostałe rabaty pod płotem są zbyt wąskie, nieproporcjonalne do wielkości ogrodu. Trzeba wziąć się za zmianę rabat najpierw a nie projektować rabatę wyspową. W ogrodzie brakuje większych drzew.

Ja nie umiem pomóc, bo błąd w obsadzeniu leży wcześniej.

Narysuj rzut z góry tej rabaty. Ze zdjęcia słabo widać.


Dziękuję za odpowiedź i uwagi, działka spora ok 40 arów, ciężko ją jeszcze nazwać ogrodem długa rabata(ok 60 m.) rzeczywiście słabo wygląda, dlatego na jesień zostanie zmieniona (fale nieco się wyprostują i będzie szersza. W tej chwili w najszerszym miejscu ma 5 metrów, na rogu więcej) za hortensjami pojawią się świerki (lub inne drzewa nie zrzucające liści) Wysokie (4 m.) drzewo (wiąz górski) znajduje się u "podnóża" tarasu, rabata na podwyższeniu ma za zadanie nieco osłonić taras od sąsiadów i cieszyć oko, dlatego zależy mi na jej szybkim zagospodarowaniu. Ogród w powijakach, wszystkie dotychczasowe prace powstały w tym roku.
A_gawa 13:20, 16 sie 2017


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Szukam namiarów na dostawcę kory. Chcę kupic większą ilość. Poproszę o maila, jeśli ktoś z Was dysponuje dobrym źródłem.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Eleeri 14:26, 16 sie 2017

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Witam, co posadzić pod ogrodzeniem, żeby zasłonić mur?



Myślałam o ogniku szkarłatnym, ale sąsiedzi mają małe dzieci i boje się, że mogą sięgnąć po owoce
Planowałam zasadzić tam róże historyczne (różne kolory) za ogrodzeniem mam już posadzoną różę rugosa- nr. 2
W miejscu nr 1 mam posadzony żywopłot z antypki,
nr 3 to dęby, chcę je jako kule na nodze
a 4 to jaśminowiec pachnący, który, jak się okazało w tym roku, nie pachnie

Co mogę tam wcisnąć za tymi różami?
Czy zostawić same róże?

Mur "idąc" na północ jest coraz wyższy.



A przy okazji
pod oknem chciałam zrobić rabatę z hostami, mam tam słońce tylko w samo południe. Rano słońce zasłania dom sąsiadów, a po południu nasz.
Mogą tam rosnąc? Czy przez te ok. 3 godziny słońce poparzy im liście

Jestem otwarta na zmiany, bo i tak ciągle zmieniam plany.


PS
co zaznaczyć, żeby dostawać powiadomienie o nowych postach na wątku?
____________________
Joanna Ogród Eleeri
frezja 14:42, 16 sie 2017


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Dodaj wątek do obserwowanych.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
akwarela 14:51, 16 sie 2017


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 430
A_gawa napisał(a)
Szukam namiarów na dostawcę kory. Chcę kupic większą ilość. Poproszę o maila, jeśli ktoś z Was dysponuje dobrym źródłem.


A skąd ty jesteś dziewczynko?
____________________
Zapraszam serdecznie http://www.ogrodowisko.pl/watek/4285-akwarela-w-ogrodzie
Eleeri 14:55, 16 sie 2017

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Frezja mam dodany, ale nie dostaje żadnego powiadomienia, tak mam być?
Muszę sama sobie wejść na dany temat, nie dostaję info na maila, że są nowe odpowiedzi.
____________________
Joanna Ogród Eleeri
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies