Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 12:22, 13 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Inspiracji czyli cudzych zdjęć nie wklejmy, jedynie linkujemy do nich. (Regulamin forum i ustawa o prawach autorskich)

Na lewym zdjęciu pasuje mi Carex "Variegata' lub 'Ice Dance'.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:30, 13 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
t0shUT napisał(a)
szanowni,

niestety 3 cyprysy kupione w centrum ogrodniczym uschły.
proszę Was o pomoc co posadzic w to miejsce. myslalem o sosnie na pniu (odmiana wintergold) ewentualnie cos innego co dostanę w szkółkach. stanowisko pełne słońce od 6 rano do 18. znalazłem sosny w szkółce ale mają od spodu i gdzie niegdzie suche igliwie i nie wiem czy się przyjmą zdjęcie 2
bardzo proszę o podpowiedzi



1. Kupiłeś zły towar, gatunek dobry, ale pewnie były z poucinanymi korzeniami i dlatego nie rosły
2. Podejrzewam, że to jest grys wapienny, on zamula i zmienia odczyn gleby
3. Pewnie jest szmata, więc jak nawet rośliny były dobre, to szmata i zgnilizna pod szmatą je załątwiły
4. Faktycznie kamienista pustynia, ogrodem bym jej nie nazwała. Rosliny jak strażnicy na pustyni
5. Sosny się przyjmą pod warunkiem że będą miały powietrze w korzeniach a nie zgniliznę
6. Mają suche pod spodem bo to sosny i tak będą miały, co roku gubią najstarsze igły i się ogałacają

No to ci dowaliłam, ale tak roślin uprawiać nie można,trzeba zacząć je rozumieć i zapewnić właściwe warunki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
as1112 12:45, 13 sie 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Gardenarium napisał(a)
Inspiracji czyli cudzych zdjęć nie wklejmy, jedynie linkujemy do nich. (Regulamin forum i ustawa o prawach autorskich)

Na lewym zdjęciu pasuje mi Carex "Variegata' lub 'Ice Dance'.


Przepraszam Pani Danusiu, nie doczytałam

Dziękuję za odpowiedź. Czekałam na Panią Może wyrazi Pani swoje zadnie na temat tej mojej nieszczęsnej rabaty. Tak jak na zdjęciu - jest ona na wzniesieniu, wzdłuż płotu, zacieniona. Plan był taki aby posadzić kolumnowe lub kuliste drzewa wzdłuż a problem jest w tym co pod nimi. Na sąsiednich rabatach królować będą trawy, hortensje i bukszpany. Rabata ta widoczna jest z salonu wiec koncepcja była taka aby zdobiła całym rokiem. Projekt 1 - szpaler rh, projekt drugi skarpetki z choiny kanadyjskiej, pomiędzy hortensje Limelight i lirope, projekt 3 - ? może kontynuacja pozostałych rabat - trawy, buksy i hortensje i nie przejmowanie się zimą, czy może właśnie tak jak na inspiracji - niski dywanik po całości? Proszę o radę.

sylwik69 12:50, 13 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
MAgda napisał(a)
Witam Was zainspirowana Ogrodowiskiem zmieniam ogród - powoli małymi kroczkami było tak


po zmianach



I mam pytanie bo skończyła się wena czym najlepiej tym wypadku pokryć wolną powierzchnie?. Za radą Danusi nie daję włókniny ale z drugiej strony plewić (a dodam że to pierwsza część ogrodu)jest dość kłopotliwe. Jest to stanowisko cieniste i pół cieniste wcześniej zarośnięte trawą. Miedzy bukszpanami będą czosnki i tulipany. Nie biorę pod uwagę kimania bo już jest wydaje mi się że dzielenie powierzchni grysem spowoduje chaos. Tak więc podostaje trawa jak dawniej, kora lub rośliny zadarniające i tu pytanie do specjalistów jakie by pasowały?. Na początku chciałam barwinka ale wyczytałam ze Danusia nie poleca bo jest ładny na chwile.

Funkie,jest ich bardzo dużo odmian,na myśl przychodzi mi runianka,dąbrówka,jasnota i zawilce
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
A_gawa 14:25, 13 sie 2017


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Poproszę o krytykę nasadzeń. Pozdrawiam!
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
MAgda 18:14, 13 sie 2017

Dołączył: 15 maj 2017
Posty: 17
sylwik69 napisał(a)

Funkie,jest ich bardzo dużo odmian,na myśl przychodzi mi runianka,dąbrówka,jasnota i zawilce


Funkie mam 4 odmiany nie zmam dokładnych odmian bo w ogrodniczym niestety funkia to funkia- i tak 2 szt. wysokiej, 3 szt. Hosta "Praying Hands' , 5 szt. zielono-białej która ma stworzyć z jednej strony obwódkę najniższego piętra a resztę wypełnia najpospolitsza zielona. W tym miejscu nic nie dosadzam będę ręcznie usuwać. Pytanie dotyczy wolnych przejść w stronę bukszpanu i dalej w głąb. A czy ktoś z Was ma doświadczenie z zastosowaniem węgla brunatnego?
t0shUT 22:36, 13 sie 2017

Dołączył: 08 cze 2017
Posty: 17
Gardenarium napisał(a)


1. Kupiłeś zły towar, gatunek dobry, ale pewnie były z poucinanymi korzeniami i dlatego nie rosły
2. Podejrzewam, że to jest grys wapienny, on zamula i zmienia odczyn gleby
3. Pewnie jest szmata, więc jak nawet rośliny były dobre, to szmata i zgnilizna pod szmatą je załątwiły
4. Faktycznie kamienista pustynia, ogrodem bym jej nie nazwała. Rosliny jak strażnicy na pustyni
5. Sosny się przyjmą pod warunkiem że będą miały powietrze w korzeniach a nie zgniliznę
6. Mają suche pod spodem bo to sosny i tak będą miały, co roku gubią najstarsze igły i się ogałacają

No to ci dowaliłam, ale tak roślin uprawiać nie można,trzeba zacząć je rozumieć i zapewnić właściwe warunki.


Takie ujęcie podjazdu do domu, ogród i trawnik jest obok, ale to nie o tym..
Ziemia w cyprysach byla wymieniona na odpowiednia dla iglakow i tam agrowlokniny nie bylo. Napewno oddychały i o zgniliznie nie ma mowy. Teren pod warstwa humusu jest swietnie przepuszczalny-zwir. Niemniej jednak dziekuje za inf odnosnie sosen pkt 5 i 6.
Gardenarium 07:38, 14 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To w takim razie wykop i pokaż zdjęcie korzeni. Często wiosną pojawiają się w sklepach z importu rośliny, które zostały wręcz obrąbane z korzeni. Jest chłodno, więc efekty widać dopiero w ogrodzie klienta, który je kupi. Jadą tygodniami na tirze bez ziemi, potem je wpychają w donice i tak jest. To może byc główna przyczyna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
t0shUT 08:14, 14 sie 2017

Dołączył: 08 cze 2017
Posty: 17
Gardenarium napisał(a)
To w takim razie wykop i pokaż zdjęcie korzeni. Często wiosną pojawiają się w sklepach z importu rośliny, które zostały wręcz obrąbane z korzeni. Jest chłodno, więc efekty widać dopiero w ogrodzie klienta, który je kupi. Jadą tygodniami na tirze bez ziemi, potem je wpychają w donice i tak jest. To może byc główna przyczyna.


Dzięki, jak bede sadził nowe to sprawdzę. Może Pani zaopiniować czy całe kruszywo wybierać z tych rabat czy starczy zrobić jakiś metrowy dołek na sosny w szerz i w głąb?
Gardenarium 08:19, 14 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli to jest grys wapienny, to odradzam, w ogóle go nie stosuję, może zmieniać odczyn pH, może się rozpuszczać i zamulać glebę. Stosuję wyłącznie grys granitowy lub bazaltowy w ciemniejszych odcieniach.


Mój wniosek - wymienić grys, ale nie musisz tego robić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies