Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Minimalizm z odrobiną romantyczności

Pokaż wątki Pokaż posty

Minimalizm z odrobiną romantyczności

Toszka 10:29, 26 cze 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Alex - ku chwale forum i ogrodom

Kompost to "ZŁOTO OGRODNIKÓW" i najcenniejsza "ziemia", nawóz, podłoże do siewu, i materiał do mulczowania(ściółkowania). To bogata materia najzdrowsza dla roślin. To prawdziwy CUD NATURY - z zielska, (za przeproszeniem) z gówna, z odpadów z kuchni uzyskujemy brunatny puch pachnący lasem.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 10:51, 26 cze 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aga, winna ci jestem wyjaśnienie odnośnie wapnowania pryzmy kompostowej. Tak zafiksowałam się na prawidłowym skomponowaniu pryzmy, że bym zapomniała wyjaśnić skąd wziął się pogląd (a może już trzeba to nazwać przesądem?), że pryzmę należy przesypywać wapnem.

Otóż ma to swoje uzasadnienie w przypadku monolitycznych pryzm np. ze słomy.
Ale już przy dużej ilości liści niezbędny staje się azot (wystarczy pryzmę polać ok 5% roztworem mocznika). Dobrym sposobem na uzyskanie liściowej ziemi jest zebranie liści w podziurkowane plastikowe worki i przelanie roztworem mocznika). Liście jednak maja tendencję do zbijania się i gnicia. Dlatego tez warto przewietrzyć/przerzucić je co jakiś czas.

Dawniej uważało się, że kompost potrzebuje minimum 2-3 lata na dojrzenie i że należy go stale przerzucać/wietrzyć. Obecnie wiadomo, ze dojrzewa już w 9 miesięcy (przy dżdżownicach bywa, że nawet po 3-4), a jeśli leży dłużej to mineralizuje się i traci próchnicę. Czas kompostowania zależy od pory roku - zimą wymaga więcej czasu z powodu temperatury.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Juzia 13:05, 26 cze 2014


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38852
Jesuuu....ale wykład!

Toszka masz doktora z kompostowania???
Ale Ty masz łeb...że się tak brzydko wyrażę
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Toszka 13:24, 26 cze 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Juzia_G napisał(a)
Jesuuu....ale wykład!

Toszka masz doktora z kompostowania???
Ale Ty masz łeb...że się tak brzydko wyrażę

No wiesz... (tu kręcę nóżką zawstydzona) - blondynki, zwłaszcza te genetyczne, mają w głowie wielki śmietnik pełen dziwnych, czasami nieprzydatnych informacji... wśród przepisów na nalewki, ciasta, mięsiwa i gulasze wyłuskałam z czeluści mózgowego procesora i przepis na kompost... się rozumie?

ale jak mi każesz podać telefon np. do mojego M to wierz mi na słowo, że takich pierdół nie pamiętam
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Juzia 13:39, 26 cze 2014


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38852
Toszka napisał(a)

No wiesz... (tu kręcę nóżką zawstydzona) - blondynki, zwłaszcza te genetyczne, mają w głowie wielki śmietnik pełen dziwnych, czasami nieprzydatnych informacji... wśród przepisów na nalewki, ciasta, mięsiwa i gulasze wyłuskałam z czeluści mózgowego procesora i przepis na kompost... się rozumie?

ale jak mi każesz podać telefon np. do mojego M to wierz mi na słowo, że takich pierdół nie pamiętam


____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
ewakatowice 14:08, 26 cze 2014


Dołączył: 17 sty 2014
Posty: 8936
Świetna lekcja jak uzyskać kompost
____________________
Ewa - miejsko&sielsko
aga_szsz 14:19, 26 cze 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Ja już pisałam, że te wszystkie rady, to sobie muszę zapisać w jakimś folderze, bo na raz wszystkiego nie ogarnę... może szkoda, że genetyczną szatynką jestem

____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
aga_szsz 14:24, 26 cze 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
A ja wróciłam właśnie z zakupów, całą wioskę swoją przejeździłam wzdłuż i wszerz za doniczkami, a potem z kwiatkami.
Szału nie ma

Ale kupiłam białe surfinie, na które strasznie się uparłam w tym roku i jakieś tam inne kwiatki do doniczek, oczywiście też komunijne

O matko, jak mi ciężko jest coś sensownego wykombinować, zero wyobraźni artystycznej Stałam ponad godzinę i marudziłam z kwiatkami...
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
ewakatowice 14:49, 26 cze 2014


Dołączył: 17 sty 2014
Posty: 8936
Pokazuj co przetargalas
____________________
Ewa - miejsko&sielsko
aga_szsz 14:57, 26 cze 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
ewakatowice napisał(a)
Pokazuj co przetargalas


Czekaj, do domu z pracy ,( bardzo dziś owocnej ) musze wrocić...

Słońce zaświeciło, po tygodniu zimna i deszczu,....aż chce się żyć !
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies