Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Sebek 00:07, 12 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
nl_kinia napisał(a)
a czy na moich bukszpanach to grzyb?
znalazłam takich listków ze dwie garście w sumie na trzech kulkach.



profilaktycznie kupiłam Topsin, ale nie wiem kiedy moge go użyć - sadziłam je z doniczki 2 tyg temu.

widzę też, że miały/mają miodówkę; znalazłam kilka(naście?) takich gałązek - czy odciąć je teraz (część jest w środku kulki), czy opryskać (i jeśli tak, to kiedy pryskać/podlewać)?


Tych co mają miodówkę nie odcinaj - jedynie je spryskaj - jak najszybciej - najlepiej podczas pochmurnej, ale nie deszczowej pogody.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
nl_kinia 12:48, 12 sie 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
dzięki Sebek za szybką odpowiedź!

ale w takim razie mam jeszcze kilka pytań ... bo wszędzie czytam, że grzyb jest groźniejszy od szkodników, a miodówki jakotakiej na razie chyba nie ma (bo ona na wiosnę się wykluwa?), widzę tylko jajka.
Więc chciałabym najpierw zaradzić żółciejącym, a potem brązowiejącym listkom - jeśli byłby to grzyb... tylko czy to grzyb, czy może problem wynika z braku składników pokarmowych?

i czy opryski oraz wszelakie nawożenie można stosować już w 2 tyg po posadzeniu?
____________________
Kingi ogrodowe początki
Gardenarium 15:17, 12 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czy te listki czasem nie są gdzieś w środku? w wielkim zagęszczeniu?

Otrzep je i wyzbieraj, na wszelki wypadek zakup Mirage ==Topsin, podlej krzewy, a listki opryskaj florovitem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Atanka 17:06, 13 sie 2012

Dołączył: 03 maj 2011
Posty: 207
te liściez czerwonymi niemal plamami pojawiły się na moich zdrowych bukszpanach dziś, kilka dni temu pryskałam je topsinem(profilaktycznie) i florovitem. profilaktycznie dlatego że zakupiłam nową kulę która nie była całkiem zdrowa ( dwa kolejne zdj.) i chciałam je chronić. czy ktoś mi pomoże w identyfikacji problemu?
____________________
Przystanek Agnieszki:Szkocja
Gardenarium 20:43, 13 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te suche listki na dwóch ostatnich zdjęciach to spowodowane są cięciem, trzeba je otrzepać i wyskubać.

A te czerwone to nie wiem co.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:49, 13 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może Topsin stosowałąś w zbyt wysokiej temperaturze i w słoncu?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nl_kinia 08:01, 14 sie 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
Gardenarium napisał(a)
Czy te listki czasem nie są gdzieś w środku? w wielkim zagęszczeniu?

Otrzep je i wyzbieraj, na wszelki wypadek zakup Mirage ==Topsin, podlej krzewy, a listki opryskaj florovitem.
większość faktycznie w środku, ale troszkę też i na zewnątrz.
jak tylko zapoznałam się z wątkiem, od razu poszłam oglądać "pod lupą" moje maluchy (od razu też żółknące listki poobrywałam i wytrzepałam), więc może trochę panikuje na wyrost.
Zrobię tak jak piszesz Danusiu, podleję Topsinem i opryskam Florvitem, dziękuję
____________________
Kingi ogrodowe początki
Atanka 10:10, 14 sie 2012

Dołączył: 03 maj 2011
Posty: 207
Gardenarium napisał(a)
Może Topsin stosowałąś w zbyt wysokiej temperaturze i w słoncu?


Dziekuję Danusiu, uspokoiłaś mnie. Topsinem pryskałam w dość słoneczny dzień i ciepły jak na nasze warunki, więc i tu pewnie masz rację.
____________________
Przystanek Agnieszki:Szkocja
Agness 00:39, 18 sie 2012

Dołączył: 17 sie 2012
Posty: 5
Witam,

To mój pierwszy post na forum- w końcu zdecydowałam się wystartować
Od kilku miesięcy śledzę ogrodowisko i korzystam z waszych porad.Są bezcenne a forum jest dla mnie kopalnią wiedzy.
A więc, moje ukochane bukszpany chorują.Poniżej ich marny widok.Proszę o pomoc w identyfikacji choroby.Podejrzewam, że może być to przędziorek bukszpanowiec lub roztocza.
Inne bukszany posadzone na innej rabacie miesiąc temu mają białe końce i zaczynają blednąć, nawet lekko żółkną.Co to? czy możliwe że brakuje im boru?
Liczę na waszą pomoc i z góry dziękuję

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us


____________________
Agnieszka
Gardenarium 07:08, 18 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tych zmian na liściach nie da się poprawić w sensie estetycznym, ale po oprysku nastepne przyrosty będą zdrowe i pokryją krzew.

Opryskaj Polysectem lub Talstarem.Odżywiaj bukszpany w sezonie nawozem w płynie np. Florovitem.

Ten zmieniony kolor może prowadzić do zamierania tego fragmentu, zobacz czy nie jest naderwany, jeśli zżółknie wytnij go. Podlej Mirage + Topsin.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies