Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pszczelarnia 12:06, 19 lip 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256




... niedobór boru. Czysy bór Florovitu (albo innej firmy) i nawoź dolistnie.


Dziękuję. I moje w zielniku tak mają. Myślałam, że dlatego, że je kret rył codziennie i zaczęły umierać.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
vesper 12:24, 19 lip 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Gardenarium napisał(a)
Trzeba podlać preparatem grzybobójczym Topsin i Mirage - oba naraz.


Danusiu, pięknie dziękuję! Będę działać.
____________________
Ogródek vesper
malwes 10:25, 21 lip 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Ja mam tym razem znacznie większy problem. W jednym dość znanym miejscu kupiłam w maju 100 sadzonek bukszpana. Posadzone są w 3ch róznych miejscach ogrodu....1,5m-ca i prawie wszystkie choruja na fytoftorozę (((( (diagnoza raczej pewna). Jestem załamana, Czy wg Was powinnam usunąć wszystkie (strata finansowa nie duża, psychiczna gorsza), odkazić te miejsca...i co dalej? Boję się infekcji w ogrodzie i tego, że w tych miejsach praktycznie nie wiem co sadzić bo ta choroba potrafi przetrwać w glebie do 15 lat. Czy jestem skazana na puste rabaty przez wiele lat ?



____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Gardenarium 18:27, 21 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na fytoftorozę może pomóc Previcur, podlewa się glebę.

Ale czy one czasem nie były po zimie przemrożone? Może takie kupiłaś? Rosły?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:32, 21 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Baszka napisał(a)
Mam problem z bukszpanami. nie bardzo wiem jak im pomóc bo nie mam żadnego doświadczenia.
Pierwszy bukszpan wygląda tak. Nie wiem co mu "dolega".



Drugi z wierzchu ma wyschnięte listki ale pod spodem listki są zielone. Czy wystarczy zastosować florovit? Czy to jakaś choroba.



Trzeci wygląda najgorzej. Wygląda tak od posadzenia. Nie wiem czy coś z niego będzie. W większości ma suche gałązki i listki. Czy można go czymś poratować?




Pierwszy dwa preparaty Topsin+MIrage, sprawdź czy nie ma za mokro, albo za głęboko posadzony. Dotnij potem i Florovit dolistnie.

Drugi dotnij, potem Previcur podlanie i po tygodniu Florovit dolistnie.

Trzeci - to groźna choroba, prawdopodobnie Cylindrocladium buxicola - podlej Topsi plus Mirage i opryskaj, otrzep te chore listki i zbierz, nie lej bukszpana bo mokre jeszcze bardziej chorują. Może bukszpan paść. Wtedy wyrwij i wyrzuć, ziemię wybierz i listki też zbierz dokładnie aby usunąć zarodniki.

Jak przeżyje, będzie taki ogołocony, potem zacznie się zabudowywać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Baszka 22:38, 24 lip 2012

Dołączył: 22 lut 2012
Posty: 5
Danusiu serdecznie dziękuję za pomoc.
piasektt 09:48, 28 lip 2012


Dołączył: 28 lip 2012
Posty: 32
Gardenarium napisał(a)


Moje bukszpany zaczęły mieć takie dziwne listki - czy to jakaś choroba ????



A może tylko brak im jakiś substancji, chociaż nawożę je Florowitem


Agnieszka, te białe końcówki na listkach to niedobór boru. Mam to samo. Kup czysy bór Florovitu (albo innej firmy) i nawoź dolistnie.




Jeden z moich bukszpanów też ma podobny problem tylko moje zakończenia liści mają kolor żółty nie biały. Czy Bór pomoże?


Pozdrawiam
____________________
Sebek 11:24, 30 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Brakuje im tego samego składnika - możesz
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Pszczelarnia 11:28, 30 lip 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Czy takie bukszpany da się uratować? Nigdy czegoś takiego nie miałam. TO występuje na nowych, zeszłorocznych bukszpanach. Czy to jest grzyb?

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Sebek 11:43, 30 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Tak. To jest chyba ta askochytoza....Te moje nieszczęsne też to miały w większości - pomogło pryskanie topsinem oraz podlewanie florovitem.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies