Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

anbu 13:47, 13 mar 2017


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Mazan napisał(a)
Dynieczko

Szlabanu nie będzie gdy temperatury przez kilka nocy nie spadną poniżej zera, a średnia będzie powyżej +7.


Pozdrawiam


U mnie tak powinno być około środy, czwartku Bo dziś jeszcze był w nocy przymrozek
Wieczorna prognoza pogody - moim ulubionym programem telewizyjnym
____________________
Ania Ogród Ani :)
emka501 16:29, 13 mar 2017

Dołączył: 13 mar 2017
Posty: 6
Witajcie. Przygoda z bukszapanami to dla mnie nowość. W zeszłym roku jako laik myślałam,żę ta roślinka nie wymaga zbyt dużo mojej uwagi....myliłam się przyznaję,że zaniedbałam ten żywopłot przez moja niewiedzę ( kupiłam działkę w zeszłym roku gdzie bukszapn jest żywopłotem wokoło niej ).

Moje bukszpany wygladają w niektórych miejscach nie za dobrze ale w necie jest tyle nawozów i tyle chorób ,że nie wiem co kupić, kiedy i jak popryskać pomóżcie proszę , chce aby mój żywopłot odzyskał piękny wygląd. Dodaję zdjęcia z 3 miejsc w ogródku. Kupiłam florovit ale wydaje mi się ,że te zmiany wymagają czegoś innego

Borbetka 08:31, 14 mar 2017


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Bukszpan himeryczny jest. U mnie tam, gdzie wilgoć chory jest co roku.
____________________
borówcowy wizytowka
Gardenarium 09:32, 14 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sprawdzić stan gleby, zakładam, że nie ma szmaty? Jeśli jest - usunąć. Niech korzenie oddychają. Za mokro w glebie nie może być.

Podsypać próchnicą, oberwać brązowe listki i wszelkie zmienione, białe połówki.
Obciąc gołe patyczki. Tam gdzie odbija z patyczków - zostawić oczywiście. Tylko martwe puste patyki poczyścić.

Poczekać na cieplejsze dni.

Ten łysy bukszpan zapewne miał grzyba Cylidrocladium buxixcola - on jest bardzo groźny, przenosi się z kropelkami wody, albo podczas cięcia, na ostrzach nożyc.

Ale widać, że odbija, więc prawdopodobnie choroba się zatrzymała i bukszpan powoli się zabuduje. Wbrew pozorom bukszpan może mocno i zjawiskowo wyglądać na piachu, niż gdy się o niego zbytnio dba.

Zwinięte listki to objaw żerowania miodówki bukszpanowej, ale w zeszłym roku.Ona się pokazuje w maju i wtedy trzeba pryskać, choćby Mospilanem, teraz nie, bo nie ma czego pryskać. Jak zobaczysz jakby kłębuszki waty - wtedy pryskaj.

Na Cylidrocladium zapomniałam co teraz jest dopuszczone Mirage + Topsin, obejrzyj ten wątek, Mazan podawał tutaj czym pryskać.

W maju na poczatku florovit dolistnie lub doglebowo polać, lub możesz podsypać ewentualnie zamiast tego - Azofoską i rozmieszać z glebą, podlać. Ruszy i się zabuduje.

Nie zraszać po liściach.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
emka501 18:38, 14 mar 2017

Dołączył: 13 mar 2017
Posty: 6
Danusiu, baaaaardzo Ci dziękuję za rady Dobrze,że Cie mamy Pozdrawiam
skarabeusz 15:37, 15 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Czy jak sadzę bukszpany i je przytnę to mam je czymś prysnąć (promanal, OW) Przyjechały z miejsca podejrzanego
Proszę o wskazówkę, bo chcę jutro sadzić.. a może dzisiaj.
Obudziłam się ze snu zimowego.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Gardenarium 18:09, 16 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli są zdrowe, to nie ma przymusu pryskania czymkolwiek
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
skarabeusz 19:34, 16 mar 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Dziękuje Danusiu
Posadziłam i zastanawiam się czy nie jest za wcześnie na równanie? Na razie zostawiłam.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
ren133 12:56, 04 kwi 2017


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Mazan napisał(a)
Elinka

Ren133

Tak, jak pisałem wyżej dotyczy to zimozielonych niezależnie liściastych czy iglastych. To u nich istnieje tak krótki czas na możliwość oprysku preparatami olejowymi. I nie ma co bać się "tego Promanalu", tylko należy umieć go stosować, jak zresztą każdy środek konwencjonalny czy ekologiczny. To - między innymi - stało się powodem, że na wielu opakowaniach jest napis: tylko dla gospodarstw wielkoobszarowych, gdzie są prowadzone szkolenia.
Podałem także zakres temperatur pisząc wyraźnie: ŚREDNIA, niekiedy dodaję dobowa, ale w takich przypadkach zawsze będą niewielkie odchylenia - oby nie za duże. Termin stosowania zależy także od regionu - Suwalszczyzna i Podlasie jeszcze mają 'szlaban', a na Zachodzie już rusza wegetacja i w niektórych miejscach jest "po ptokach". Jak widać z tej krótkiej wzmianki podanie terminu oprysku nie jest łatwe i każdy musi sam za siebie decydować.


Pozdrawiam


Dziękuję W tym roku nie dałam rady prysnąć
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
kasja83 17:13, 10 kwi 2017


Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 8961
Czy ktoś mi może wyjaśnić co trapi moje bukszpany,wsadzone zeszłej wiosny.

____________________
Kasja-Nowocześnie u Kasji - kiedyś będzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies