Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Mira104 20:32, 03 mar 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Danusi na pewno nie miały sucho, natomiast nie były okryte na zimę. Czyli obciąć, a jak będzie ciepło podlać florovitem. Dziękuję ślicznie za szybką pomoc dobra duszyczko
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Gardenarium 08:36, 05 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na razie poczyścić to co pomarznięte. Potem możesz w ogóle uformować w co tam masz zamysł. Bo ja nie wiem, co chcesz z tego uzyskać. Zruszyć ziemię, wyściółkować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gruba_dynia 14:40, 10 mar 2017


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Pytam dalej w sprawie oprysku bukszpanów promanalem. Przeczytałam że oprysk po liściach powoduje że roślina może zostać wręcz uśmiercona z powodu niemożliwości procesów fotosyntezy i oddychania. Jak to się ma do bukszpanów i jego liści? Czy oprysk solidny im nie zaszkodzi?
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Mazan 18:49, 10 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gruba_dynia

Ciągle powtarzam: musi być zachowana temperatura oprysku, w przeciwnym razie gęstniejąca substancja czynna może zakorkować aparaty szparkowe i przetchlinki. Toszka także już o tym pisała wspominając, że na taki zabieg jest ok tygodnia i należy wybrać odpowiedni moment.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elinka 20:38, 10 mar 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Witam i o to samo pytam,
Strasznie boje sie tego promanalu, nie wiem czy juz lepiej nie zrezygnowac z oprysku i potem z mszycami walczyc niz ryzykowac usmiercenie rosliny.
W tamtym roku na poczatku kwietnia pryskalam, w dzien nawet upal byl wiec napewńo plus 10 bylo ale jakis nocny przymrozek i trzmieliny trafilo.
Mazan piszesz ze 10 stopni wystarczy.
Teraz jest chlodnych pare dni przynajmniej w wielkopolsce a dzis w ogrodniczym podsluchalam ze na promanal to juz za pozno ze juz dawno powinno byc opryskane.
To jak to w koncu, nie chce stracic kolejnych roslin?
____________________
elinkowy-ogrod
ren133 21:17, 10 mar 2017


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Mazan napisał(a)
Gruba_dynia

Ciągle powtarzam: musi być zachowana temperatura oprysku, w przeciwnym razie gęstniejąca substancja czynna może zakorkować aparaty szparkowe i przetchlinki. Toszka także już o tym pisała wspominając, że na taki zabieg jest ok tygodnia i należy wybrać odpowiedni moment.


Pozdrawiam


A jeśli jest 10stopni w ciągu dnia a O w nocy to co można pryskać?
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Mazan 22:00, 10 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elinka

Ren133

Tak, jak pisałem wyżej dotyczy to zimozielonych niezależnie liściastych czy iglastych. To u nich istnieje tak krótki czas na możliwość oprysku preparatami olejowymi. I nie ma co bać się "tego Promanalu", tylko należy umieć go stosować, jak zresztą każdy środek konwencjonalny czy ekologiczny. To - między innymi - stało się powodem, że na wielu opakowaniach jest napis: tylko dla gospodarstw wielkoobszarowych, gdzie są prowadzone szkolenia.
Podałem także zakres temperatur pisząc wyraźnie: ŚREDNIA, niekiedy dodaję dobowa, ale w takich przypadkach zawsze będą niewielkie odchylenia - oby nie za duże. Termin stosowania zależy także od regionu - Suwalszczyzna i Podlasie jeszcze mają 'szlaban', a na Zachodzie już rusza wegetacja i w niektórych miejscach jest "po ptokach". Jak widać z tej krótkiej wzmianki podanie terminu oprysku nie jest łatwe i każdy musi sam za siebie decydować.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gruba_dynia 09:58, 11 mar 2017


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Mazan, a czy będziesz mógł napisać kiedy Podlasie będzie miało otwarty szlaban?

To mój pierwszy oprysk promanalem stąd wątpliwości.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Mazan 10:11, 11 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dynieczko

Szlabanu nie będzie gdy temperatury przez kilka nocy nie spadną poniżej zera, a średnia będzie powyżej +7.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
gruba_dynia 13:26, 13 mar 2017


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
No to od jakiegoś czasu w nocy mamy 1, 2 stopnie na plusie. W dzień ma być coraz cieplej do 10 nawet. Rozumiem że będę mogła mogę pryskać. Ale za jakieś około 2 tygodnie widziałam prognozy -3 w nocy. Czy to nie przeszkoda? Pytam cały czas pod kątem bukszpanów.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies